Aktuální článek
Překvapení: Většina z nás kouří konopí špatně!

Překvapení: Většina z nás kouří konopí špatně!

  • Hulení není zrovna levná záležitost, zejména pokud jste pravidelní uživatelé a nemáte možnost si konopí pěstovat sami. Je proto důležité vytěžit z každé paličky maximum.

Zná to asi každý – zkušenější kamarádi odjakživa tvrdili, že nejlepší je zadržet dech na co nejdelší dobu. Řada z nás to tak dělá roky, ti starší i několik desítek let. V posledních letech ale stále více huličů pomalu přichází na to, že při kouření jointa, dýmky, bongu nebo při inhalaci z vaporizéru není nutné dýchat jako při potápění.

Stačí trochu změnit způsob, jakým vdechujeme konopný kouř, a dosáhneme naprosto stejného výsledku při významně menší spotřebě rostlinného materiálu – a to je rozhodně dobrá zpráva pro naše plíce i peněženky!

Na následujících řádcích naleznete několik základních tipů a triků, s jejichž pomocí ušetříte peníze a zjistíte, že vám kouření a vaporizace mohou nabídnout mnohem víc.

Lidské plíce a vstřebávání kanabinoidů

Než se začneme zabývat samotnými inhalačními technikami, přiblížíme si, co se vlastně v naší dýchací soustavě odehrává. Když vdechneme kouř, prochází kanabinoidy jako THC nejprve ústní dutinou a průdušnicí. Až pak vstupují do plic. Tam jsou plyny a drobné částice vstřebávány prostřednictvím plicních sklípků neboli alveol, kterých je v plicích 300 až 500 milionů.

Právě zde dochází k přenosu molekul THC do krevního řečiště, kterým jsou během několika málo úderů srdce transportovány do mozku.

Vstřebávání THC začíná v organismu až ve chvíli, kdy kouř projde průdušnicí a dostane se do plic. To je velmi důležitá informace, neboť v praxi to znamená, že v ústech ani v průdušnici při kouření prakticky vůbec nedochází k absorpci kanabinoidů.

Plíce jako tenisový kurt

Podle doktora  Sunila Aggarwala, lékaře, vědce a odborníka na léčbu konopím působícího v americkém Seattlu, je struktura lidské dýchací soustavy velmi komplexní. Plíce sestávají z tolika mikroskopických výčnělků a váčků, že jejich celková plocha je srovnatelná s rozlohou tenisového kurtu, přesněji 50 až 75 metrů čtverečních. Jejich plocha je tedy zhruba osmdesátkrát větší než plocha kůže.

Plíce bychom mohli přirovnat k balónkům nebo dutým nádobám, do kterých je nepřetržitě vháněn plyn složený z dusíku a malého podílu kyslíku.

Na rozdíl od balónků jsou ale plíce překvapivě hutné a masité a jsou perfektně uzpůsobeny k neustálému rozpínání a smršťování. Tato neuvěřitelně efektivní organická zařízení sestávají z velmi hustě poskládané složité tkáně, která dohromady tvoří 2400 kilometrů dlouhé bludiště vzduchových kanálků a váčků sloužící jedinému účelu – přeměně plynů získaných z vnějšího prostředí na plyny potřebné pro chod organismu. Tedy přijímání kyslíku a dusíku a vylučování oxidu uhličitého.

Plíce jsou po mozku a srdci nejdůležitějším orgánem v těle a v případě nedostatku živin nebo energie jsou zásobeny přednostně.

Rychlost vstřebávání THC

Doktor Aggarval je přesvědčen, že k úplnému vstřebání THC dochází už několik milisekund poté, co je kouř vdechnut do plic. Absorpce je tedy prakticky okamžitá.
Prakticky okamžitá. Zapamatujme si toto slovní spojení. Složitá cesta kanabinoidů z plic do mozku trvá necelou minutu. Z krve pak začnou pronikat do neuronové tkáně.

Tento proces je velmi pozoruhodný, protože celá řada chemických látek – včetně například endorfinů – tuto schopnost přecházet z krve přímo do mozku postrádá. Kanabinoidy obsažené v konopí jsou však mozkem coby naším nejdůležitějším orgánem, který je jinak chráněn před pronikáním cizích látek, vítány s otevřenou náručí.

Mozek je extrémně vybíravý a toleruje minimum cizích molekul. Mnoho látek, vlastně naprostá většina látek, prostě nemá nárok – pokud by do mozku pronikly, mohly by ho poškodit, a to lidské tělo nechce připustit.

Po proniknutí do mozku, tedy i dvou předních laloků zodpovědných za pokročilé a strategické myšlení, molekuly obsažené v konopí vyhledávají kanabinoidní receptory CB1.

Molekuly THC mají k receptorům CB1 vysokou afinitu, což znamená, že do sebe perfektně zapadají – jako klíč do zámku. To je významný rys, který je specifický pro přenos signálů endokanabinoidní soustavou do celého těla.

Plýtvání léčivy

Většina z nás, přiznejme si otevřeně, dlouhé roky plýtvala konopím prostě proto, že jsme ho neuměli správně vdechovat. Omlouvám se, pokud jsem se některých konopných nadšenců svým rýpáním dotkl, cena konopí je ale pro desítky milionů uživatelů při jeho obstarávání nezanedbatelný faktor. Platí to především pro pacienty trpící závažnými chorobami, jež jim neumožňují pracovat a omezuje je tak nejen zdravotně, ale i finančně.

Protože se THC ani další kanabinoidy nevstřebávají jinde než v plicích, zaplní všechen kouř vdechnutý nad kapacitu plicních sklípků průdušnici a následně dutinu ústní i nosní. Naše tělo si z něj nevezme vůbec nic. Rozplyne se jako dým ve větru.

Ani si nechci představit to množství konopí, které jsem v průběhu let vyplýtval. Je ironií, že dlouhé zadržování dechu je obecně považováno za nejlepší způsob maximalizace účinků, ačkoli skutečnost je úplně jiná. I tato dezinformace je důsledkem nedostatku osvěty, který pramení z prohibice trvající již osmdesát let.

Další důvod, proč nezadržovat dech

Jistě narazíte na spousty kuřáků, kteří se budou dušovat, že zadržování dechu zesiluje psychoaktivní účinky konopí a způsobuje větší euforii.

Kromě toho, že tento dojem může být vyvolán kyslíkovou deprivací, je třeba vzít v potaz i fakt, že kouř se kromě kanabinoidů skládá také z mnoha toxinů a několika karcinogenů. Opravdu chceme něco takového zadržovat ve svém těle? Při vaporizaci starosti s nežádoucími látkami obsaženými v kouři odpadají.

Pokud ale desítky milionů lidí po celém světě kouří konopí špatně, jak vlastně vypadá ten správný způsob? Rozhodnutí záleží na každém jednotlivci, nicméně existuje několik obecně platných pravidel.

Takhle to má vypadat!

Existuje vícero postupů, jež zaručí, že se všechny kanabinoidy z vaší dýmky, vaporizéru nebo jointu dostanou až do mozku. Je třeba zajistit, aby byl veškerý kouř až do naplnění kapacity plic vtlačen pod úroveň průdušnice dostatečně silným proudem čistého vzduchu.

Osobně to dělám tak, že se pomalu a plynule nadechuji a kouřem nebo výpary z vaporizéru naplním asi dvě třetiny plic. Poslední třetinu pak nechám na čistý vzduch. Nadechuji se co možná nejvíce zhluboka.

Hluboké dýchání se postará o to, že se kanabinoidy dostanou i do nejvzdálenějších koutů a zaplní všechny plicní sklípky, čímž se zlepšuje funkce plic. THC a další kanabinoidy totiž roztahují průdušky, rozšiřují vzduchové průchody a podporují dýchání.

 Absorpce THC v plících je prakticky okamžitá.

Buďme upřímní, většina pacientů a rekreačních uživatelů si z jointa nebo dýmky potáhne více než jednou. Zkuste však po prvním potáhnutí dotyčný nástroj na pár minut odložit a nechat psychoaktivní látky důkladně vstřebat. Zastavte se na chvíli, relaxujte a nechte se pohltit příjemným psychedelickým stavem. I to je součástí rozumného, zodpovědného užívání. Proč vlastně konopí užíváte? Jako lék nebo jen pro zábavu? Co od něho očekáváte? Jaký je váš záměr?

Pošlete to dál

Vyzkoušejte si novou metodu užívání na vlastních plících – rozdíl v efektivitě pocítíte už při prvních pokusech. Až si příště v kruhu přátel dělících se o joint nebo dýmku všimnete někoho, kdo kouří špatně, zvedněte si renomé a podělte se s ním o nejnovější vědecké poznatky z oblasti zelené radosti. Pomůžete mu ušetřit nejen plíce – a přitom si každé kouření užije do posledního doušku…

Výzkum konopí pokračuje a lidstvo získává každým dnem lepší a lepší povědomí o komplexnosti této rostliny i o drobných nuancích mezi jednotlivými odrůdami. Jistě tedy brzy objevíme ještě lepší a efektivnější metody využívání všeho, co nám konopí nabízí, a  to k léčbě i rozšiřování duchovních obzorů.

Zdroj: www.learngreenflower.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!