Aktuální článek
Daya – plantáž léčebného konopí

Daya – plantáž léčebného konopí

  • Projekt Daya je vůbec největší (legální) pěstební operací na světě. Pod vrcholky And byly vysazeny, vypěstovány a sklizeny tisíce rostlin ze semen Paradise Seeds, které pomohou nemocným v Chile.

Na jižní polokouli je již po sklizni a jedna z těch nejmasivnějších se odehrávala v dubnu, v jednom tichém a odlehlém koutě Chile. Jednalo se o největší sklizeň léčebného konopí za poslední dekády. Celkem 6 500 rostlin z produkce semenářství Paradise Seeds tu předalo své plody do rukou nemocných a trpících po celé zemi.

Projekt zaštiťuje organizace Daya Foundation, neziskovka s licencí od chilské vlády, která ji opravňuje k pěstování konopí, extrakci pryskyřice a její distribuci nemocným napříč touto zemí, táhnoucí se po většině východního pobřeží Jižní Ameriky. Pozadí tohoto úžasného příběhu je možné shlédnout v dokumentu Green Medicine: Chile’s Medical Cannabis Revolution, který je možné najít na Youtube na kanálu Paradise Seeds.

Rozsah chilského projektu se dostal na titulní strany magazínů po celém světě a sklizeň byla nakonec ještě větší, než organizátoři očekávali. Pěstitelé organizace Daya původně plánovali výnos mezi tunou a 1 500 kilogramy, ale díky vynikajícím podmínkám a tedy i zdraví a vitalitě rostlin se objem sklizně z 6 500 rostlin vyšplhal až ke dvěma tunám.

Genetika Paradise Seeds

Úspěch plantáže Daya Foudation je výsledkem kombinace několika faktorů. Chilské klima je výborné pro venkovní pěstování, přestože i to má svá negativa, přičemž nejvýznamnější jsou teplotní skoky a silné bouře. K plantáži byl zpočátku přidělen tým třinácti zkušených pěstitelů, který se později v době sklizně musel rozrůst na celých třicet lidí.

Dalším zásadním faktorem byla kvalita semen. Jejich import do Chile je zakázán, takže bylo nutné získat na tento úkon speciální licenci od vlády, která byla udělena na celkových 6 900 semen. S takto striktním omezením potřebovali pěstitelé organizace Daya semena, která budou co nejspolehlivější. Vzhledem k dosažené klíčivosti kolem 95 procent můžeme s klidem prohlásit, že semena Paradise Seeds dostála své pověsti velice kvalitního osiva.

Další pro pěstitele důležitou charakteristikou byla konzistentnost. Kvalitní genofond zajišťuje stabilní růst, předvídatelný výnos a celkové zdraví rostlin. Jestli holandští dodavatelé semen uspěli i v tomto kritériu, můžete koneckonců posoudit sami z fotografií.

Amsterdamští Paradise Seeds mají reputaci producentů kvalitních semen. Jejich šlechtitelské programy běží již dvacet let a majitel Luc Krol vždy volil při zajišťování kvality osobní přístup. Plody jeho práce, respektive práce celého jeho týmu lze spatřit v působivé sbírce všemožných ocenění, která Paradise Seeds nasbírali za dobu své existence.

„Máme odrůdy vhodné pro venkovní pěstování na celém světě. Klíčem je důkladný výzkum a vývoj. Každou odrůdu pěstujeme po mnoho generací, abychom získali přesně ty vlastnosti, které vnímáme jako žádoucí. Od vysoké klíčivosti přes stabilní produkci až po odolnost proti škůdcům a nemocem. Nikdy jsme nevydali odrůdu, s kterou bych nebyl plně spokojen,“ říká Luc.

Odrůdy

V historicky druhém legálním chilském pěstebním projektu měli zahradníci Daya Foundation k dispozici spoustu semen pro experimenty od vysazování přímo do země, zkoušení různých zavlažovacích metod a režimů až po rozdělení celého pole na dvě části, přičemž první část rostlin byla pod přímým světlem, zatímco druhá rostla pod plastovou fólií.

Osivo se skládalo z šestnácti odrůd, včetně léčebných linií bohatých na CBD, konkrétně Nebula II CBD a Durga Mata II CBD. Cílem Daya Foundation bylo zajistit různorodý, ale dostatečný obsah účinných látek pro extrakci, zásobování nemocných, ale i pro další výzkum.

Spolu s ryze léčebnými varietami byl vybrán i vítěz cen High Times a High Life – odrůda Sensi Star, dále převážně sativová Jacky White, převážně indiková Ice Cream, lahodná Delahaze a mezi pěstiteli nejpopulárnější Wappa.

Vybrány byly i dvě IBL (inbred line – geneticky téměř totožné) odrůdy, které celou svou existenci u Paradise Seeds prošly bez hybridizace. Konkrétně se jednalo o Original Cheese a Original White Widow.

Plány do budoucna

Květy z této sklizně budou zabaleny a odeslány do specializovaných laboratoří k dalšímu zpracování a extrakci kanabinoidů. Extrakt bude následně testován chilskými zdravotnickými institucemi a po schválení poskytne úlevu a pomoc stovkám až tisícům nemocných trpících zejména zhoubným bujením, roztroušenou sklerózou, artritidou a epilepsií.

Vše ukazuje na vznik dlouhodobě spolupráce mezi Daya Foundation a místními autoritami. Tato spolupráce zároveň vytváří model, podle kterého bude v budoucnu Chile poskytovat svým občanům levnou a účinnou léčbu pro řadu onemocnění. Iniciativa se setkala se silnou podporou veřejnosti i mnoha politiků. Je to vzrušující projekt, který staví na silném základě – genetice Paradise Seeds.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!