Aktuální článek
Ze světa Legalizace 12: Konopí do škol

Ze světa Legalizace 12: Konopí do škol

 • Léto je v plném proudu a většina z nás ho tráví různě po dovolených. Legalizační svět si ale žádnou dovolenou nebere a neustále nás zásobuje novými zprávami z boje za ukončení konopné prohibice.

USA

 • Z Colorada přišlo v posledních měsících hned několik zajímavých zpráv. Tou nejčerstvější byly informace ze první poloviny června o tom, že jen v dubnu se ve státě uprostřed Skalistých hor prodalo konopí za rekordních 117 milionů dolarů (zhruba 2,8 miliardy Kč).
 •  Další dobrou zprávou je uzákonění léčby konopím u dětí i během jejich školní docházky v prostorách škol v celém státě (mají-li konopnou léčbu doporučenou lékařem).
 • 20. června byly zveřejněny výsledky každoročního průzkumu mládeže, z něhož vyplývá, že po legalizaci nijak nepřibývá dětí, které vyzkoušely konopí.
 • Jedinou negativní zprávou z Colorada je nový report Úřadu pro veřejné zdraví, podle nějž v letech 2012 až 2014 došlo k osmiprocentnímu snížení počtu zatčených bílých dětí za konopí, ovšem u barevné mládeže došlo během stejného období k výraznému nárůstu (o 58 procent u afroamerických dětí a o 29 procent u mladých Američanů latinskoamerického původu).
 • Ohio a Pensylvánie se staly dalšími dvěma americkými státy, které legalizovaly konopí k léčbě. Celkově je tak nyní konopí v nějaké formě legální v polovině z 50 amerických států.

  Kanada
   

 • Na Mimořádném zasedání OSN k drogové problematice (UNGASS), které proběhlo 19. až 21. dubna v New Yorku (detailní zprávu o zasedání najdete na jiném místě v tomto vydání Legalizace), oznámila kanadská ministryně zdravotnictví Jane Philpottová, že na jaře příštího roku předloží vláda legislativní návrh na legalizaci konopí.
 • V druhé polovině května provedla policie v Torontu bezprecedentní zásah, který si vyžádal nasazení stovek policistů a daňové poplatníky přišel na obrovské množství peněz. Cílem rozsáhle razie byly desítky výdejen konopí, jež operují na pokraji ilegality – konopí prodávají pouze pacientům s lékařským předpisem, nicméně nemají licenci od kanadského ministerstva zdravotnictví, a tudíž jsou v očích představitelů zákona ilegální. Zásah vyvolal obrovskou vlnu kritiky mezi samotnými pacienty v Torontu a po celé zemi, stejně jako ze strany legalizačních aktivistů a opoziční strany NPD, která požaduje okamžitou dekriminalizaci a zahájení procesu vedoucího k co nejrychlejší legalizaci.

  Uruguay
   

 •  V polovině června informovala jihoamerická média o tom, že dvě společnosti, které na začátku roku získaly od uruguayské vlády licence na pěstování konopí, zahájily první sklizeň. Podle ředitele Národního úřadu pro drogy Juana Andrése Roballa by se tyto výpěstky měly v srpnu (po zpracování a usušení) dostat na pulty uruguayských lékáren.

  Jihoafrická republika

 • Tisíce lidí vyrazily začátkem května do ulic Kapského města, aby protestovaly proti přísným protidrogovým zákonům a požadovaly legalizaci léčebného a rekreačního užívání konopí. Podle hlavního organizátora Johannese Berkhouta se akce zúčastnilo na 3 000 příznivců konopí, kterému se v Jihoafrické republice neřekne jinak než dagga.

Podle nové studie z Radboudovy univerzity v Nizozemsku nebrání mezinárodní úmluvy jednotlivým státům v legalizaci konopí.  

 • Nizozemsko
   
 • 30. května byly zveřejněny závěry studie výzkumníků z Radboudovy univerzity v Nijmegenu, podle níž mezinárodní úmluvy nebrání jednotlivým státům v legalizaci konopí. Hlavním důvodem je porušování základních lidských práv vycházející ze současné prohibiční politiky.
 • 12. června proběhl v Amsterdamu již osmý ročník Dne za osvobození konopí (Cannabis Liberation Day). Hlavním hostem byl dnes již legendární propagátor léčby konopným výtažkem Rick Simpson z Kanady a překvapivě dorazil i bývalý premiér Dries van Agt jako první vysoce postavený politik v historii této události.

  Velká Británie
   

 • V polovině června byla zveřejněna zpráva odborné komise složené z členů Královské společnosti zabývající se veřejným zdravím a Fakulty veřejného zdraví, v níž autoři doporučují dekriminalizovat držení a užívání všech drog pro osobní potřebu. Obě organizace reprezentují tisíce lékařů a dalších profesionálů v oblasti zdravotnictví a v dokumentu se shodli na tom, že „válka proti drogám páchá více škod než užitku“ a že „je načase zvolit jiný než represivní přístup k drogové problematice“.

  Dánsko
   

 • V pátek 17. června zaútočily policejní jednotky v hlavním městě Kodani na ilegální „konopný trh“ ve známé alternativní čtvrti Christiania a pomocí kladiv a motorových pil strhli 37 stánků prodávajících konopné produkty a zatkli 18 lidí. Kromě toho zabavili pět kilogramů hašiše, čtyři kilogramy sušeného konopí a přes 1 000 předbalených jointů. Podle médií se na místě začalo konopí znovu prodávat okamžitě poté, co policisté Christianii opustili. 

  Řecko
   

 • V první polovině června předložilo 36 poslanců levicové vládní strany SYRIZA ministru zdravotnictví Panagiotisovi Kouroumblisovi návrh na celonárodní legalizaci konopí pro léčebné účely. Jedná se již o druhou „žádost“ o uzákonění léčby konopím v tomto roce, přičemž tato aktivita vychází z neustále rostoucího počtu Řeků, kteří se v současnosti léčí konopím ilegálně.
Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!