Aktuální článek
Ganja jóga aneb Tantra a konopí

Ganja jóga aneb Tantra a konopí

  • O přínosech spojení jógy s konopím se v poslední době hovoří čím dál více. Ostatně tato bylina se tradičně používá pro zvýšení požitku z jídla, hudby i přírody, takže důvtipného uživatele dříve nebo později napadne, že může zintenzivnit a zlepšit i prožitek ze sexu.

Sex je jednou z nejúčinnějších metod, jak dosáhnout uvolnění, rozkoše a pocitu souznění. A všechny tyto stavy lze díky naší oblíbené léčivce ještě umocnit.

Jogíni pod vlivem

Mnozí čtenáři potvrdí, že konopí má na sexuální prožitek velký vliv. Někteří historikové dokonce tvrdí, že konopí tvořilo zásadní a nedílnou součást jistých dávných tantrických sexuálních rituálů v Indii. Jogínům měl jeho kouř sloužit k naladění na sexuální obřady – ostatně podobně se v jiných kulturách používá při náboženských obřadech kadidlo. 

Konopí pomáhá soustředit se na ten nejpříjemnější pocit, který v současné chvíli cítíme. 

Tantrická jóga představuje duchovní tradici, podle níž se osvícení dostaví po intenzivním prožívání všech lidských prožitků: uvolnění, rozkoše, jednoty a celkové pohody. Jednoduše řečeno se díky ní cítíte dobře. Tantrická jóga ale rozhodně není jen o sexu. Pracuje však přesně s těmi zážitky, které jsou spojené jak s dobrým sexem, tak i dobrým konopím.

Tantra je opravdu pro každého. Na tuto prastarou stezku osvícení můžete vstoupit v jakékoli situaci. Nezáleží na tom, zda máte nevyřešený život, omezení daná egem či skryté mentální problémy. Abyste mohli praktikovat tantru, nemusíte na sobě nic měnit. Hlavní myšlenka je taková, že časem se pomocí této praktiky „postupného přijímání“ zbavíte podvědomého duševního napětí a pomalu se posunete k vyšším stupňům vědomí, které jsou prodchnuty láskou a pochopením.

Více a lépe

Tantra přijímá vše, co je lidské, a učí nás tak, jak usměrnit mocnou sexuální energii, jež v nás dřímá. Tato duchovní praktika je dokonale v souladu s „hříšnou“ myslí. Problém nastává tehdy, když si lidé myslí, že jde jen o sex. Tantra totiž zahrnuje veškeré stránky lidské existence, a proto se týká i oblastí sexualitě na hony vzdálených. Tantrickým zážitkem může například být i mytí nádobí, pokud se soustředíte na pocit při doteku mycího prostředku, hladkého porcelánu či na teplotu vody, a také pokud při tom zhluboka dýcháte a cítíte propojení se sebou samými.

Možná jste někdy měli tantrický zážitek při běhání nebo při kutění v dílně. Někteří z nás zakoušejí pocit štěstí a hlubokého zpřítomnění ve společnosti svého zvířecího mazlíčka či dítěte. Také na tanečním parketu se stává, že odhodíme veškeré zábrany. Tantra praví: „Odložte vše produktivní, poživačné a strachem řízené a buďte přítomni svou myslí.“ Smyslnost, přítomnost a uvolnění jsou nejvyšším požehnáním, které tantra nabízí – a dosáhnout jich může opravdu každý. Sexuální energie není nutností.

Jogínům měl konopný kouř sloužit k naladění na sexuální obřady.

Mnoho lidí se však domnívá, že kvalitní sex nám spolehlivě umožní uniknout onomu nekonečnému řetězu povinností a obav, tomu psychickému kalu, který nám brání vidět duchovní pravdy. A skutečně, pro spoustu z nás jsou erotické kratochvíle asi tím nejjistějším způsobem, jak dosáhnout pocitu blaženosti a spojení. Opravdu dobrý sex či masturbace s velkým množstvím vydané energie a silným soustředěním dokáží navodit vyšší stav vědomí. Cítíme klid, uvolnění a uspokojení. Alespoň dočasně pustíme starosti z hlavy a neidentifikujeme se tak silně se svým tělem.

Toto je obyčejný, dobrý sex. Přidejte k tomu pár technik, které prožitek prohloubí, a docílíte urychlení duchovního putování, pocítíte vděk, radost a propojení s celým světem, větší porozumění a pocit hlubšího významu, a to stále intenzivněji a častěji. A co když k tomu ještě přidáme konopí?

Tantra v praxi

Pokud chcete prozkoumat tantrický sex, hlavní věc je zapojit do prožitku uvolněný stav soustředění, známý také jako „přítomnost“ či „vědomí“. Většina těch, kdo praktikují „ganja jógu“, se shoduje na tom, že konopí pomáhá tento stav vědomí navodit. Konopí totiž způsobuje fascinaci pohyby těla a dechovými praktikami hatha jógy (klasické jógy).

Při tantrickém prožitku (ne nezbytně sexuálním) jogín zjišťuje, že mysl se zatoulá pryč od přítomného momentu ke vzpomínce z minulosti nebo k představě budoucnosti. Poté něžně, ale pevně vrací pozornost zpět k dýchání a tělu, tedy dvěma aspektům přítomnosti, které jsou vždy s námi. Při praktikování jógy tímto mentálním procesem procházíme znovu a znovu.

Pozoruhodné je, že konopí zvyšuje v mozku aktivitu alfa, což je vlnění, které je spojováno se stavy meditace a uvolnění. Pokud se k tomu přidají meditační praktiky, účinek je pochopitelně zesílen, takže získáme kvalitnější prožitek — uvolněný, otevřený, laskavý stav mysli, ke kterému nás směřují všechny jogínské praktiky.

Při praktikách tantrické jógy (a tantrického sexu) se vracíme zpátky k přítomné chvíli tím, že se soustředíme na ten nejpříjemnější pocit, který v dané chvíli cítíme, abychom se pomalu probudili do nových dimenzí reality, kde nás nesužují starosti a úzkosti. Konopí toto usnadňuje. Je dokonce možné (obzvláště pokud si tu a tam v posteli dáte jointa), že už s tantrickým sexem máte zkušenosti, aniž byste o tom věděli. 

Rady na závěr

Dávní tantrikové někdy podávali konopí jako svátost a někteří moderní jogíni na tuto tradici navazují. My, moderní uživatelé konopí, máme přímou zkušenost s duchovním působením konopí, když THC vstupuje do těla — do srdce, mozku a genitálií. Tantra a ganja se vzájemně dokonale doplňují.

Konopí způsobuje fascinaci pohyby těla a dechovými praktikami klasické jógy.

Rada na závěr zní: Častěji a intenzivněji se snažte soustředit na přítomný okamžik (a nejen v posteli). Cokoli děláte – ať už sami, či s ostatními – zpomalte u toho a vychutnávejte bohatství, které život nabízí. Uvolněte se, netrapte se a nechte své Já být tady a teď. Být v přítomném okamžiku je důležitější než různé techniky a cvičení, takže zůstaňte bdělí a dovolte konopí, aby zintenzivnilo vaše sexuální i jiné prožitky.

Namaste!

Zdroj: sfevergreen.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!