Aktuální článek
Jaké je to ztratit se v konopném labyrintu?

Jaké je to ztratit se v konopném labyrintu?

  • Nedaleko hradu Bítov se v malebné krajině nad Vranovskou přehradou nachází konopná farma Vranč, která po celé léto nabízí návštěvníkům nevšední zážitky spojené s konopím. Redakce magazínu Legalizace se tam poslední srpnový víkend vypravila, aby zjistila, jak náročné je nezabloudit v pětimetrových rostlinách a jak chutná čerstvý pstruh s konopnými semínky a konopným pivem.

 Loni v létě se poprvé veřejnosti otevřely brány Konopné farmy a labyrintu Vranč, unikátního projektu bratrů Radka a Luboše Bačovských, v němž se snoubí láska ke konopí, přírodě a reggae. Hlavním tahákem je zcela jistě rozlehlý labyrint o ploše 7 000 m2 s rostlinami dosahujícími až do výšky pěti metrů a celkem 2,5 kilometry spletitých cest a cestiček, nicméně, jak jsme se přesvědčili na vlastní oči, farma návštěvníkům nabízí mnohem víc.

Plnění snů

První, co nás mile překvapí, je nejnovější vydání Legalizace volně ke čtení na baru, kam hned usedáme. „Táhlo nám na čtyřicet a tak nějak jsme si říkali, že jestli si nezačneme plnit sny teď, tak už na to nikdy nedojde,“ začíná na uvítanou vyprávět mladší z bratrů Radek. „Oba milujeme konopí a snažíme se propagovat jeho léčebné a další pro člověka prospěšné vlastnosti, takže jsme se před pár lety rozhodli koupit menší polnosti a zchátralou farmu tady u Bítova a začít na pár hektarech ekologicky pěstovat a ručně zpracovávat techniku.“

Počáteční obavy zdejších zmizely, když si všimli, že naprostá většina našich návštěvníků jsou rodiny s malými dětmi.

Radek se zároveň rozhodl v jednom menším políčku, které se nachází v oplocené části pozemku, vysekávat spletitou síť cest a cestiček, kde se člověk může v klidu na chvíli ztratit a zcela se nechat pohltit svou oblíbenou bylinkou.

A jelikož po dlouhém bloudění v labyrintu uprostřed parného léta člověku vyhládne a vyprahne, rozhodli se loni bratři Bačovští postavit kousek od bludiště repliku jamajské kocábky, která slouží jako kuchyňka a bar. K tomu nechali navozit několik tun krásného mořského písku, vytvořili informační cedule a začali se těšit na první zvídavé návštěvníky.

„Z labyrintu vede jediný východ, který člověk najde obvykle za nějakých 20 až 40 minut, ale občas se někdo ztratí tak, až mu rupnou nervy, poruší pravidla a prodere se obrovskými rostlinami nejkratší cestou ven,“ tvrdí Radek.

Zelené bludiště táhne

„Loni se to teprve rozjíždělo, letos tu od začátku léta máme tak desetkrát víc návštěvníků, i když neřešíme v podstatě žádnou reklamu,“ tvrdí Luboš. „Kdo si nás má najít, ten si nás najde.“

Hlavním tahákem je rozlehlý labyrint s 2,5 kilometry spletitých cestiček.

Na větší nával se naštěstí majitelé farmy dobře připravili a přes zimu a jaro svou malou Jamajku podstatně rozšířili, oplotili, zavezli další obrovskou hromadou písku, zbudovali podium a rákosové přístřešky se sezením ve stínu. „Na otvíračku nám sem letos přijel zahrát Záviš a pak tu o víkendech hrají reggae kapely nebo DJové, k tomu si návštěvníci mohou každý den pochutnávat na skvělém konopném pivu, Vrančerce (domácí limonáda ze zdejšího konopí), míchaných drincích jako konopné mojito, cuba libre a dalších,“ vyjmenovává Luboš širokou nabídku nápojů obsahujících naší oblíbenou rostlinu v té či oné podobě (výluh, sirup, květ jako ozdoba a podobně).

Kromě opravdu širokého výběru „zelených“ nápojů se návštěvníci mohou zasytit bio konopnou klobásou, čerstvým pstruhem s konopnými semínky, chilli konopnými krekry anebo praženými sladkými či slanými semínky.

Překonané stigma

Podle obou majitelů byl zpočátku na místních obyvatelích vidět strach, že konopná farma začne do vyhledávané turistické oblasti přitahovat pochybné existence a „feťáky“. První rok se tu i několikrát objevila policie, ale po krátké obhlídce byla rychle pryč.

„Počáteční obavy zdejších zmizely hned poté, co si všimli, že naprostá většina našich návštěvníků jsou rodiny s malými dětmi,“ usmívá se Radek Bačovský. „Děti jsou z farmy naprosto unešené a jejich rodiče taky, protože je tu mohou bez obav odložit a nechat řádit. Dokonce i místní starosta sem občas zajde se svými ratolestmi.“

I další postupně pookřáli – majitel sousedního penzionu chodí na konopné pivo a provozovatel nedaleké rozhledny a rekreačního areálu se rozhodl využít obchodní příležitosti a začal prodávat suvenýry nejen s turistickou, ale také s konopnou tematikou.

Nadšení návštěvníci i dobrovolníci

„Ujeli jsme s přítelem v tomhle tropickém počasí přes sto padesát kilometrů, abychom navštívili zdejší labyrint,“ vypráví nám v sobotu odpoledne třicetiletá Gabriela, „ale zjistili jsme, že farma nabízí mnohem víc – od originálních jídel přes osvěžující drinky až po akvarijní výstavu největších českých ryb v přilehlém statku.“

Loni se to teprve rozjíždělo, letos tu od začátku léta máme tak desetkrát víc návštěvníků.

Aby toho nebylo málo, v ohradě na okraji farmy pobývá též několik kamerunských a českých koz a jeden australský klokan jménem Standa. „Provozovatelé nám nabídli, že si můžeme postavit stan na louce u plotu ohrady, kde nám Standa dělal celou noc společnost,“ směje se Gabriela.

Podle majitelů vyjadřuje řada návštěvníků přání se na farmu zase brzy vrátit – a několika desítkám z nich se to i splní, když přijedou po ukončení sezóny (první zářijový víkend) na ruční sběr a zpracování konopí v labyrintu a ještě jednom přilehlém poli. „Už loni se tady vytvořila skvělá parta několika desítek dobrovolníku nejen z ČR, kteří se tady po osm víkendů scházejí a dřou na poli. Odměnou jim je jídlo, pití a nocleh zdarma – a především pocit z dobře vykonané práce,“ uzavírají dva bratři, kteří si dokázali splnit svůj konopný sen. 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!