Aktuální článek
Válka proti drogám po filipínsku: Tisíce mrtvých a prezident utržený ze řetězu

Válka proti drogám po filipínsku: Tisíce mrtvých a prezident utržený ze řetězu

  • Filipínský prezident Rodrigo Duterte ještě více vystupňoval napětí ve vztazích mezi Manilou a Washingtonem, když amerického prezidenta Obamu před pár dny nazval v televizi zku*vysynem a varoval ho, aby se ho neopovažoval konfrontovat skrze nezákonné popravy dealerů a uživatelů drog.

Oba prezidenti se měli sejít po summitu G20, který proběhl v Číně, nicméně Barack Obama schůzku se svým filipínským protějškem zrušil poté, co Duterte vystoupil v televizi s plamenným a politicky nekorektním (jemně řečeno) projevem.

Je to moje věc!

Duterte v projevu vyzval Obamu, aby nevytahoval téma nezákonných poprav, ke kterým na Filipínách dochází v souvislosti s brutálně vedenou válkou proti drogám. Schůzka mezi oběma prezidenty měla proběhnout v úterý na regionálním summitu v Laosu v rámci cesty amerického prezidenta po regionu. 

 Podle oficiálních údajů zveřejněných v neděli zahynulo v důsledku nového „přístupu“ k drogové problematice za pouhé dva měsíce 2 400 lidí.

Duterte na tiskové konferenci před odletem na summit organizace států jihovýchodní Asie ASEAN také mimo jiné prohlásil, že Obama jej „musí respektovat.“ Jeden z novinářů se jej totiž zeptal, jak chce Obamovi vysvětlit nezákonné popravy.

„Musíš mě respektovat. Ne se jenom pořád ptát a vydávat prohlášení. Ty zku*vysynu, na tom fóru tě prokleju,“ řekl doslova Duterte podle agentury AFP. „Budeme se spolu válet v blátě jako prasata, jestli to uděláš.“

Když se jeho slova k americkému prezidentovi donesla, prohlásil, že si nechá ověřit, co je na tom pravdy a zda má schůzka vůbec smysl. „Pověřil jsem svůj tým, aby se filipínských protějšků dotázali, zda je v takové atmosféře možné vést konstruktivní a produktivní rozhovory,“ sdělil Obama na tiskové konferenci na závěr summitu zemí G20 ve východní Číně. „Filipínský lid patří mezi nejbližší přátele Ameriky a zároveň je tato země naším věrným spojencem. Ale než s jejich představiteli budu jednat, chci mít jistotu, že schůzka bude mít nějaké výsledky.“

„Pokud znáte nějaké závislé, sami je klidně zabijte. Nechat to na jejich rodičích by bylo moc kruté.“ 

O několik hodin později však Bílý dům sdělil, že bylo rozhodnuto o zrušení schůzky. Obama se místo s Dutertem setká s jihokorejskou prezidentkou Pak Kun-hje.

Vražedné běsnění

Duterte čelí kritice lidskoprávních aktivistů, politiků i OSN za rozpoutání nové fáze ve válce proti drogám, při které podle oficiálních údajů zveřejněných v neděli zahynulo za pouhé dva měsíce 2 400 lidí.

Prostořeký prezident na jakoukoli kritiku reaguje smrští urážek. Amerického velvyslance v Manile například nazval „teplým zmr*em“, katolické církvi vzkázal, aby jej „nes*ala“ a kritiku jeho protidrogové politiky ze strany OSN označil za „srač*y“.

A ani Obama není jediný, u koho Duterte zpochybnil „čest“ jeho matky. Podobně dopadli i papež František, filipínští biskupové, ale i zavražděný novinář či pašeráci drog, kteří představují hlavní cíl filipínských strážců zákona.

Do úřadu nastoupil v červnu poté, co drtivě vyhrál volby se slibem, že skoncuje s drogovou zločinností v zemi. Davům příznivců v den své inaugurace řekl: „Pokud znáte nějaké závislé, sami je klidně zabijte. Nechat to na jejich rodičích by bylo moc kruté.“

Duterte v plamenném projevu vyzval Obamu, aby nevytahoval téma nezákonných poprav, ke kterým na Filipínách dochází v souvislosti s brutálně vedenou válkou proti drogám.

Během své kampaně prohlásil, že při jeho boji se zločinem zemře 100 000 lidí. Mrtvých prý bude v moři tolik, že v Manilském zálivu z toho ztloustnou ryby.

Jeho slova vedla podle Duterteho kritiků k tomu, že v ulicích Manily a dalších velkých měst začal lov na lidi podezřelé z drogové činnosti. Tisíce lidí byly zabity policií a samozvanými skupinami domobrany. Jejich členové vždy tvrdí, že v podstatě jednali v sebeobraně.

V červnu odsoudil Duterteho zjevnou podporu nezákonných poprav generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Prohlásil, že jsou „ilegální a narušují základní práva a svobody.“ Duterte v odpovědi nazval OSN „stupidní“ organizací a pohrozil, že Filipíny z ní vystoupí. Na dotaz ohledně možných následků svých činů reagoval opět poněkud svérázně: „Následky? Ty mám u p*dele.“

Zdroj: www.theguardian.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!