Aktuální článek
Izraelec žaluje ministerstvo zdravotnictví, v léčebném konopí měl nalézt pesticidy a plíseň

Izraelec žaluje ministerstvo zdravotnictví, v léčebném konopí měl nalézt pesticidy a plíseň

  • Poté co registrovaný pacient oznámil nález plísně a velkého množství pesticidů v konopí pěstovaném a distribuovaném v rámci vládního programu, ministerstvo zdravotnictví mu zrušilo povolení pěstovat si rostlinu doma.

Pacient, jehož povolení pěstovat si vlastní rostliny bylo zrušeno v roce 2013, ministerstvo zažaloval kvůli tomu, že oficiální léčebné konopí, které byl nucen poslední tři roku kupovat, je znehodnocené nebezpečnými pesticidy. Ty jsou přitom v produktech určených pro lidskou spotřebu zakázané.

Chybějící pravidla

„Pacient R“ je jeden z hrstky Izraelců, kteří v průběhu posledních let dostali povolení pěstovat si vlastní konopí. „Nyní žaluje ministerstvo zdravotnictví za to, že mu dodávalo nebezpečný materiál , a za to, že ministerstvo nemá nastavená jasná pravidla, která by upravovala použití pesticidů při pěstování léčebného konopí,“ vysvětluje Oren Lebovič, předseda legalizační organizace Zelený list a šéfredaktor Izraelského konopného časopisu (dá se dohledat coby Israeli Cannabis Magazine.

Izrael patří mezi největší světové producenty konopí určeného k léčebným účelům– minimálně 23 000 Izraelců ho užívá na předpis. Mnoho z nich trpí rakovinou, chronickými bolestmi a podobně.

„Pacient R“ tvrdí, že onemocněl poté, co obdržel rostliny konopí od jednoho z osmi velkoproducentů licencovaných vládou, společnosti Teva-Adir. Na některých rostlinách měl údajně nalézt i plíseň. Následně proto oslovil ministerstvo zdravotnictví, ale to jej ignorovalo. Rozhodl se proto kontaktovat právníka se specializací na trestní právo, jenž odeslal vzorek konopí „Pacienta R“ od Teva-Adir spolu se vzorky od dvou dalších velkododavatelů, Tikun Olam a Seach, do státní chemické laboratoře. Tam byly podrobeny zevrubné analýze Dr. Noamem Chehanovskym. Chehanovsky měl podle právníka ve vzorku od Tikun Olam odhalit kontaminaci celkem devíti pesticidy.

Něco tu smrdí

Ve vzorku se údajně našly fungicidy, insekticidy a regulátory růstu rostlin, a to v potenciálně nebezpečném množství. Společnost Tikun Olam však použití jakýchkoli pesticidů popírá.

„Podle slov našeho vrchního agronoma stejně jako podle dalších expertů nemůžeme na nález uvedený ve zprávě nijak reagovat, protože nám stěžovatel nesdělil čísla konkrétních zásilek konopí ani to, odkud vzorky pocházejí, a ani postup provedeného testování,“ prohlásila M. Weisbergová, vedoucí oddělení pro vztahy s veřejností společnosti Tikun Olam.

„Tyto pesticidy je zakázáno používat u potravin a zde se bavíme o léčivech, a to takových, u nichž je před konzumací nutná tepelná úprava,“ tvrdí Oren Lebovič. „Ta je v tomto případě opravdu nebezpečná, protože tyto pesticidy při zahřátí procházejí plícemi a nejsou filtrovány játry, která by po požití kontaminované potravy vyloučila nebezpečné látky z těla.“

Kromě problému s kontaminací obsahovaly skoro všechny vzorky od společnosti Tikun Olam mnohem nižší množství aktivních látek, než jaké bylo uvedeno na obalech. Podle zprávy Dr. Chehanovskyho šlo i o THC.

„Množství THC je přitom nejdůležitější hodnotou pro nemocné trpící rakovinou, kteří konopí používají jako lék,“ dodává Lebovič. Jako příklad uvádí, že jedna z testovaných odrůd, Eran-Almog, měla podle údajů od producenta obsahovat 24–28 procent THC. Testy však ukázaly, že ve skutečnosti obsahovala pouze 3,2 procent.

Nezájem

Právník pacienta R tvrdí, že poté co ministerstvu zdravotnictví zaslal zprávu Dr. Chehanovskyho, bylo mu navrženo, aby jeho klient změnil dodavatele. „Vzhledem k tomu, že výsledky testování byly tak špatné, dalo by se čekat, že příslušní úředníci ministerstva budou nějak jednat,“ podivuje se právník Janiv Perec. „Požádali mě o další informace, místo aby si sami dodavatele prověřili.“ Peretz proto požádal o odbornou pomoc a vyjádření Tuvia Jákobyho, bývalého vrchního herbologa na Oddělení ochrany rostlin a inspekčních služeb izraelského Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova: „Nález takového množství pesticidů v konopí je silně znepokojivý. Obzvláště mě šokovalo, když jsem zjistil, že 26. června vydala vláda prohlášení, podle kterého má při pěstování léčebného konopí být kladen důraz na ekologicky šetrné praktiky. Využití pesticidů ovšem nezmiňuje.“ Jákoby, jehož náplní práce bylo kontrolovat a regulovat používání pesticidů v Izraeli, věří, že pesticidy mohou představovat velké nebezpečí, zejména pro lidi oslabené nemocí.

„Mám na mysli hlavně vdechování oxidu uhelnatého, dusíku a dalších jedovatých plynů. Na konopí pohlížím jako třeba na Tylenol, protože jde rovněž o lék a jako s lékem by se s ním mělo zacházet. Mělo by tedy být čisté, bez obsahu nežádoucích látek a škodlivin, jimiž jsou mimo jiné i pesticidy,“ uzavírá Jákoby.

Zdroj: www.jpost.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!