Aktuální článek
Zapomeňte na anestetika – při operacích mozku v době bronzové se využívalo konopí a lysohlávky

Zapomeňte na anestetika – při operacích mozku v době bronzové se využívalo konopí a lysohlávky

  • Vědci objevili 3 000 let starou lebku se známkami po operaci mozku. Z nálezu vyvodili, že pacient musel během operace po dlouhou dobu nehybně ležet. Místo anestetik se tehdy pravděpodobně využívaly různé přírodní látky – pacient se dostal do transu za pomoci rituálního tance v kombinaci s účinky kouzelných houbiček a konopí.

Anestetika jsou jedním ze základních pilířů moderního lékařství – díky nim mohou chirurgové vykonávat složité zákroky, aniž by se pacienti svíjeli v bolestech. Nyní se ale ukázalo, že již pravěcí lékaři před 3 000 lety uměli tlumit bolest u svých pacientů, a to patrně s pomocí omamných látek.

Fascinující nález

Vědci nyní tvrdí, že během prvních operací mozku u kmenů v době bronzové v Rusku se takto využívaly lysohlávky a konopí v kombinaci s rituálním tancem. Na tuto teorii ohledně prvních pokusů o anestezii výzkumníci přišli, když zkoumali jeden archeologický nález  na jihu Sibiře. Jednalo se o lebku muže pařící do neznámé kultury, objevenou na pohřebišti Nefteprovod II, které se nachází na archeologickém nalezišti Anževskij v Krasnojarském kraji.

Náročný postup vyžadoval, aby pacient ležel v klidu po poměrně dlouhou dobu, což by se bez nějakých sedativ určitě neobešlo.

Prastará lebka nesla známky chirurgického zákroku nazývaného trepanace, během kterého se do lebky udělá otvor, aby se napravil domnělý nesoulad v pulzaci mozku. Dr. Sergej Slepčenko, vědecký pracovník Institutu archeologie a etnografie v Novosibirsku, sdělil místním novinám Siberian Times: „Klíčem k úspěšné operaci byla pacientova naprostá důvěra ve schopnosti a vědomosti kmenového lékaře.“

Změna vědomí pomůže od bolesti

Dr. Slepčenko tvrdí, že tehdejší léčitelé dostávali své pacienty do změněných stavů vědomí, aby minimalizovali bolest doprovázející operaci. Různé kmeny za těmito účely využívaly různé halucinogeny – sibiřští šamani tak sáhli například po jalovci či tymiánu, zatímco původní obyvatelé Arktidy používali houby čeledi pečárkovité.

Vědci navíc dodali, že konopí bylo za účelem tlumení bolesti využíváno i v každodenním životě. Po důkladném zkoumání lebky byli dokonce schopni určit polohu pacienta při operaci. Dr. Slepčenko prohlásil: „Kvůli tvaru otvoru a směru zkosení jeho okrajů můžeme určit, že pacient ležel na zádech s hlavou otočenou doprava. Chirurg k němu pravděpodobně stál čelem po jeho levém boku. Je také možné, že hlavu pacienta držel levou rukou, popřípadě mezi koleny, a operoval pravou rukou. Jakmile byla hlava zafixována, lékaři udělali hluboký řez skrz kůži a tkáň až na lebku. Popis takovéto operace hlavy se objevuje například v Hippokratových spisech – nějakých 600 let po sibiřských trepanacích.“

Tehdejší léčitelé dostávali své pacienty do změněných stavů vědomí, aby minimalizovali bolest doprovázející operaci.

K možným nástrojům využívaným při této operaci Slepčenko dodal: „Nemůžeme s jistotou prohlásit, zda se na tuto operaci používaly specializované nástroje. Víme ale, že sibiřské kultury využívaly určité lékařské nástroje především během pohřebních rituálů. Tvar otvoru naznačuje, že nástroj se používal spíše jako škrabadlo než jako nůž, který by šířku otvoru spíše zvětšil. Chirurg škrábal, dokud se nedostal na tvrdou plenu mozkovou, poté otvor už jen rozšiřoval. Nakonec se otvor překryl kůží.“

I po takovéto náročné operaci pacient zřejmě ještě nějakou dobu žil – lebka vykazovala jasné známky hojení. V roce 2015 vědci v jedné studii zrekonstruovali tuto lékařskou techniku na lebce ze současnosti. Za využití stejných technik, jako měli tehdejší altajští chirurgové, trvala operace profesoru Krivošapkinovi, známému sibiřskému neurochirurgovi, 28 minut. Dle jeho slov byla operace značně namáhavá – otvory na v lebkách nalezených archeology se mu ale podařilo dokonale napodobit. Takový postup rozhodně vyžadoval, aby pacient ležel v klidu po poměrně dlouhou dobu, což by se bez nějakých sedativ určitě neobešlo.

Zdroj: www.dailymail.co.uk

Zajímáte se o psychedelika a potenciál využití rozšířených stavů vědomí? Ve dnech 30. září – 2. října 2016 se v Praze uskuteční konference Beyond Psychedelics, na které se sejdou světoví odborníci z oboru, aby společně diskutovali aktuální témata v této oblasti. Souběžně s konferencí proběhne bohatý doprovodný program, ve kterém nechybí přednášky a akce pro veřejnost. Více informací se dozvíte na webových stránkách www.beyondpsychedelics.cz.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!