Aktuální článek
IACM zpravodaj: Chorvatsko jako první země EU nabízí v lékárnách konopný výtažek

IACM zpravodaj: Chorvatsko jako první země EU nabízí v lékárnách konopný výtažek

  • Pouhých osm měsíců od přijetí zákona legalizujícího léčebné využití konopí se chorvatským úřadům podařilo dostat toto léčivo do lékáren. Komise pro legalizaci konopí k léčbě dokázala navíc jako první v Evropě překonat řadu byrokratických překážek a zrealizovat dovoz konopného extraktu obsahujícího jak THC, tak CBD.

Dodavatelem dvou druhů kapslí k orálnímu použití je severoamerická společnost Tilray, která má licenci od kanadské vlády na pěstování, produkci a export léčiv na bázi konopí. Jak uvedl ředitel chorvatské Komise pro legalizaci konopí k léčbě a odborník na veřejné zdraví Lékařské fakulty Univerzity v Záhřebu Dr. Ognjen Brborović, kvůli přetrvávajícím stigmatům a dezinformacím obklopujícím aplikaci konopí inhalací bylo rozhodnuto, že „lékaři budou rostlinu předepisovat pouze ve formě extraktů s přesně definovaným množstvím a poměrem dvou hlavních léčivých kanabinoidů THC a CBD.“

Sean Carney, obchodní zástupce společnosti Tilray pro Evropu, označil dovoz kapslí obsahujících jak CBD, tak THC do Chorvatska za historicky první obchod tohoto typu mezi Severní Amerikou a Evropou. „Všichni nám říkali, že to není možné, ale povedlo se,“ řekl Carney Hospodářským novinám. Podle něj by se kapsle i sušené rostliny do konce roku mohly objevit i v České republice, jelikož oboje chce začít z Kanady dovážet olomoucká společnost Annabis. Nicméně stále není jasné, jestli česká legislativa umožní dovoz, distribuci a prodej přípravků s extraktem obsahujícím THC.

Mezi chorvatskými aktivisty i pacienty se nadále objevují hlasy, jež současný stav kritizují a požadují, aby byl rychle rozšířen seznam diagnóz, na něž lze konopí předepsat, a aby bylo nemocným povoleno samopěstování.

Zdroj: www.cbc.ca

Přehled aktuálních zpráv ze světa léčby konopím najdete v Legalizaci 
č. 36.  Magazín je k dostání 
zde, seženete ho ale také v běžné distribuční síti nebo v elektronické podobě za 69 Kč. Za zvýhodněnou cenu 42 Kč si můžete Legalizaci také předplatit a navíc si vybrat jeden ze zajímavých dárkových balíčků! 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!