Aktuální článek
Italská policie podporuje návrh na legalizaci konopí

Italská policie podporuje návrh na legalizaci konopí

  • Zástupci bezpečnostních složek v překvapivém kroku podpořili návrh zákona o legalizaci konopí, který bude projednáván v italském parlamentu. Zvyšuje se tak šance, že se země na Apeninském poloostrově v dohledné stane prvním evropským státem, který plně zpřístupní konopí pro léčebné i rekreační účely všem zletilým občanům.

Speciální policejní útvar pro boj s mafií i policejní odbory se vyjádřily, že s návrhem zákona souhlasí. Revoluční novelaNovela bude parlamentem projednávána ještě tento měsíc a v případě schválení umožní všem dospělým Italům pěstovat si doma až pět rostlin. Povolené množství, které by u sebe mohl člověk mít, by bylo patnáct gramů v domácnosti a pět gramů na veřejnosti.Konopí by se mělo prodávat ve státem licencovaných prodejnách, nekomerční konopné kluby by pak mohly mít až 50 členů, kteří by si mezi sebou mohli vyměňovat vypěstované vzorky. 

Dekriminalizace konopí by výrazným způsobem oslabila teroristickou organizaci Islámský stát i nechvalně proslulou místní mafii.

Už jen samotné zveřejnění textu novely vyvolalo v zemi bezprecedentní veřejnou debatu, do které se zapojují odborníci, politici, strážci zákona i veřejnost. Italská legislativa bude v případě schválení novely benevolentnější než zákony všech ostatních evropských zemí. Podobná norma byla v loňském roce předložena i několika německými poslanci, její schválení je ale otázkou daleké budoucnosti, neboť nejlidnatější evropský stát chce nyní vytvořit komplexní systém pěstování a prodeje konopí pro léčebné účely – lze tedy očekávat, že plná legalizace přijde na řadu později.  

Překvapivá podpora Řady příznivců legalizačního návrhu se v Itálii minulý měsíc rozšířily o představitele největší a nejvlivnější policejní odborové organizace SIULP.  Její předseda Felice Romano zřetelně a jasně vyjádřil souhlas odborářů s legalizací: „Řeč je o látkách, které jsou hojně využívány v moderní medicíně, přičemž konopí na předpis je již dnes pěstováno pod dohledem italské armády,“ prohlásil předseda SIULP. „Kdyby bylo prodáváno v rámci státem kontrolované sítě obchodů, snížila by se rizika spojená s konzumací konopí přesyceného chemickými hnojivy a aditivy, která jsou v konečném důsledku škodlivější než aktivní složky samotné rostliny.“ Podpora italské policie získává na váze i tím, že obdobně souhlasné stanovisko vydal také speciální útvar pro boj s organizovaným zločinem Direzione Nazionale Antimafia(DNA), jehož zástupci dlouhodobě kritizují neefektivitu konopné prohibice. Franco Roberti, jeden z čelných představitelů italského státního zastupitelství a ředitel DNA, prohlásil v dubnu letošního roku, že dekriminalizace konopí by výrazným způsobem oslabila teroristickou organizaci Islámský stát i nechvalně proslulou místní mafii, neboť zisky z pašování hašiše do země tvoří značnou část příjmů obou zločineckých struktur. 

Zveřejnění textu novely vyvolalo v zemi bezprecedentní veřejnou debatu, do které se zapojují odborníci, politici, strážci zákona i veřejnost. 

Legalizace by podle oficiálního dopisu DNA zveřejněného v červnu a adresovaného italským zákonodárcům pomohla oživit zkostnatělý a nepříliš efektivní justiční aparát. V dokumentu jsou zmíněny tři důležité faktory hovořící ve prospěch ukončení prohibice:

  • Mezinárodní i národní zločinecké organizace v čele s neapolskou Camorrou a ’Ndranghetou ovládající území Kalábrie mají v současné době monopol na výrobu, dovoz a prodej konopí.
  • Druhým největším producentem konopí spotřebovaného v Itálii je Afghánistán, který je významným zdrojem finanční a materiální podpory pro teroristické organizace.
  • Přes prokazatelně dobré výsledky v oblasti omezování výroby, pašování a prodeje tvrdých drog se italským bezpečnostním složkám nedaří snižovat poptávku po konopí. Jejich sisyfovská práce je odborníky považována za mrhání penězi daňových poplatníků i lidskými a materiálními zdroji.

Navzdory evidentnímu pokroku se DNA i nadále staví proti uzákonění soukromého i kolektivního pěstování rostlin pro osobní potřebu. Nelicencovaná a tedy nekontrolovatelná kultivace by podle vyjádření představitelů útvaru pro boj s organizovaným zločinem mohla v konečném důsledku ještě více posílit pozici mafií na trhu s konopím.

Kdyby bylo konopí prodáváno v rámci státem kontrolované síti obchodů, snížila by se rizika spojená s konzumací rostlinného materiálu přesyceného chemickými hnojivy a aditivy. Carla Rossiová, profesorka lékařské statistiky a viceprezidentka Italské rady pro sociální vědy, je rozsáhlou podporou legalizace napříč společností nadšená: „Stávající zákon představuje jedno velké fiasko. Je potřeba vytvořit legální trh s drogami, neboť současný nelegální trh je zcela v rukou zločineckých organizací. DNA ukázala, že dokáže přizpůsobit svůj postoj nejnovějším vědeckým poznatkům a přistupovat ke konopí pragmaticky, bez ideologické předpojatosti. Na něco takového jsme doposud nebyli v Itálii zvyklí – mezinárodně uznávaní italští odborníci sice legalizaci dlouhodobě prosazují, jak ale říká staré přísloví, nikdo není prorokem ve své vlastní zemi.“

Zdroj: www.leafly.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!