Euforický pocit navozený MDMA neboli extází potlačuje u osob trpících posttraumatickou stresovou poruchou úzkost a s ní spojené deprese. Pomáhá pacientům znovu prožít traumata z minulosti a nakonec se s nimi psychicky vyrovnat. Americký psychiatr doktor Michael Mithoefer zjistil, že u 86 procent pozorovaných pacientů došlo v důsledku podávání MDMA k úplnému odeznění všech symptomů onemocnění. „Využitím psychedelik k léčbě se zabývá také Rick Doblin, jeden z hostů konference a zakladatel Multidisciplinární asociace psychedelických studií, který předpokládá, že MDMA bude legální k léčebnému využití nejpozději do roku 2020,“ říká psycholožka Rita Kočárová, hlavní organizátorka fóra Beyond Psychedelics.
Lysohlávky léčí závislost na nikotinu
Dalším mluvčím na konferenci bude doktor Robin Carhart-Harris, který představí svůj výzkum na téma využití psilocybinu, aktivní složky lysohlávek, v léčbě depresí. Studie z poslední doby potvrzují, že tato látka může mimo jiné pomoci kuřákům zbavit se závislosti na nikotinu. Tým vědců z Univerzity Johna Hopkinse aplikoval psilocybin skupině 15 kuřáků. Dvanáct z nich přestalo po psychedelickém zážitku podpořeném relaxační hudbou úplně kouřit – konvenční metody mají přitom pouze asi poloviční úspěšnost.
Možnosti uplatnění psychedelik v oblasti osobního rozvoje pak na konferenci představí Dennis McKenna a o jejich globálním využití promluví Amanda Feildingová, zakladatelka nadace Beckley Foundation. Důležitou součástí konference bude také debata o drogové politice a legislativním rámci využití psychedelik, do níž přijal pozvání i český protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.
Ketamin ulevuje od depresí
Ani Češi ve výzkumu psychedelik rozhodně nezůstávají pozadu. Doktor Jiří Horáček z Národního ústavu duševního zdraví potvrdil významný terapeutický efekt ketaminu v léčbě depresí, a to i u těch pacientů, kterým běžná medikace nepomáhá. Oceněný doktor Tomáš Páleníček se pak dlouhodobě věnuje účinkům konopí, psilocybinu a ketaminu na kognitivní procesy v mozku.
Prague Psychedelic Week 2016
Ačkoliv na konferenci zavítají přední osobnosti světové psychiatrie, program je určen i široké veřejnosti. Pro tu je v rámci doprovodných akcí připravena bohatá ochutnávka vybraných témat.
27. 9. 2016 – Od neuronů k nirváně
Promítání dokumentárního filmu, který prostřednictvím rozhovorů s pionýry v oblasti psychedelické psychoterapie prozkoumává historii pěti psychedelických látek (LSD, psilocybinu, MDMA, ayahuasky a konopí) a jejich terapeutický potenciál.
28. 9. 2016 – Warm UP – Beyond MDMA Psychotherapy
Ochutnávka z programu konference Beyond Psychedelics 2016 v podobě přednášky Ingmara Gormana na téma psychoterapie a MDMA. Přednáška bude v anglickém jazyce.
30. 9. – 2. 10. 2016 | Konference Beyond Psychedelics 2016
První globální psychedelické fórum v České republice.
3. 10. 2016 | Budoucnost psychedelik
Veřejné diskuzní fórum, v jehož rámci klíčoví přednášející konference Beyond Psychedelics 2016 promluví o perspektivách využití psychedelických látek v budoucnosti. Svůj názor na problematiku představí Rick Doblin, Roland Griffiths, Amanda Feildingová, Dennis McKenna a další.
Vstupenky na akce k dostání zde.
Více informací najdete v události na Facebooku.