Aktuální článek
Extáze pomáhá při traumatech, lysohlávky umožní skoncovat s kouřením. Do Prahy míří odborníci na psychedelika.

Extáze pomáhá při traumatech, lysohlávky umožní skoncovat s kouřením. Do Prahy míří odborníci na psychedelika.

  • Psychedelické látky jako LSD, MDMA nebo psilocybin jsou veřejností vnímány zpravidla negativně a lidé je mají zaškatulkované jako nebezpečné drogy. Stále více vědeckých studií však poukazuje na jejich léčebný potenciál, o čemž svědčí například poslední výzkumy využití MDMA, látky známější jako taneční droga extáze, při léčbě různých typů traumatických poruch. Pod záštitou Národního ústavu duševního zdraví se letos v Praze uskuteční první globální fórum Beyond Psychedelics 2016, kde vystoupí přední osobnosti světového výzkumu v této oblasti. Cílem akce je otevřít prostor k odborné diskuzi o možnostech globální spolupráce a v rámci bohatého doprovodného programu pak představit veřejnosti vybraná témata.

Euforický pocit navozený MDMA neboli extází potlačuje u osob trpících posttraumatickou stresovou poruchou úzkost a s ní spojené deprese. Pomáhá pacientům znovu prožít traumata z minulosti a nakonec se s nimi psychicky vyrovnat. Americký psychiatr doktor Michael Mithoefer zjistil, že u 86 procent pozorovaných pacientů došlo v důsledku podávání MDMA k úplnému odeznění všech symptomů onemocnění. „Využitím psychedelik k léčbě se zabývá také Rick Doblin, jeden z hostů konference a zakladatel Multidisciplinární asociace psychedelických studií, který předpokládá, že MDMA bude legální k léčebnému využití nejpozději do roku 2020,“ říká psycholožka Rita Kočárová, hlavní organizátorka fóra Beyond Psychedelics.

Lysohlávky léčí závislost na nikotinu

Dalším mluvčím na konferenci bude doktor Robin Carhart-Harris, který představí svůj výzkum na téma využití psilocybinu, aktivní složky lysohlávek, v léčbě depresí. Studie z poslední doby potvrzují, že tato látka může mimo jiné pomoci kuřákům zbavit se závislosti na nikotinu. Tým vědců z Univerzity Johna Hopkinse aplikoval psilocybin skupině 15 kuřáků. Dvanáct z nich přestalo po psychedelickém zážitku podpořeném relaxační hudbou úplně kouřit – konvenční metody mají přitom pouze asi poloviční úspěšnost.

Možnosti uplatnění psychedelik v oblasti osobního rozvoje pak na konferenci představí Dennis McKenna a o jejich globálním využití promluví Amanda Feildingová, zakladatelka nadace Beckley Foundation. Důležitou součástí konference bude také debata o drogové politice a legislativním rámci využití psychedelik, do níž přijal pozvání i český protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Ketamin ulevuje od depresí

Ani Češi ve výzkumu psychedelik rozhodně nezůstávají pozadu. Doktor Jiří Horáček z Národního ústavu duševního zdraví potvrdil významný terapeutický efekt ketaminu v léčbě depresí, a to i u těch pacientů, kterým běžná medikace nepomáhá. Oceněný doktor Tomáš Páleníček se pak dlouhodobě věnuje účinkům konopí, psilocybinu a ketaminu na kognitivní procesy v mozku.

Soutěž o vstupenky na Prague Psychedelic Week 2016! 

Prague Psychedelic Week 2016 

Ačkoliv na konferenci zavítají přední osobnosti světové psychiatrie, program je určen i široké veřejnosti. Pro tu je v rámci doprovodných akcí připravena bohatá ochutnávka vybraných témat.

27. 9. 2016 – Od neuronů k nirváně

Promítání dokumentárního filmu, který prostřednictvím rozhovorů s pionýry v oblasti psychedelické psychoterapie prozkoumává historii pěti psychedelických látek (LSD, psilocybinu, MDMA, ayahuasky a konopí) a jejich terapeutický potenciál.

28. 9. 2016 – Warm UP – Beyond MDMA Psychotherapy

Ochutnávka z programu konference Beyond Psychedelics 2016 v podobě přednášky Ingmara Gormana na téma psychoterapie a MDMA. Přednáška bude v anglickém jazyce. 

30. 9. – 2. 10. 2016 | Konference Beyond Psychedelics 2016 
První globální psychedelické fórum v České republice. 

3. 10. 2016 | Budoucnost psychedelik

Veřejné diskuzní fórum, v jehož rámci klíčoví přednášející konference Beyond Psychedelics 2016 promluví o perspektivách využití psychedelických látek v budoucnosti. Svůj názor na problematiku představí Rick Doblin, Roland Griffiths, Amanda Feildingová, Dennis McKenna a další.

Vstupenky na akce k dostání zde. 
Více informací najdete v události na Facebooku

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!