Aktuální článek
Střední generace kouří konopí častěji než teenageři

Střední generace kouří konopí častěji než teenageři

  • Kouření konopí je všeobecně považováno za kratochvíli mladých a neklidných. Média nás přesvědčují o tom, že kouří hlavně teenageři a dvacátníci – avšak na starší a pokročilé uživatele se tak trochu zapomíná.

Výsledky nejnovějších průzkumů ale ukazují, že se karta obrací. Zdá se totiž, že pravidelné užívání konopí je častější u osob ve středním věku než u teenagerů.

Závěry studie potvrzující generační obměnu mezi konopnými nadšenci byly zveřejněny americkým Centrem pro prevenci a kontrolu nemocí. Podle jejích autorů kouřilo v roce 2014 pravidelně konopí 7,4 procenta mládeže ve věku mezi dvanácti a sedmnácti lety, což ve srovnání s rokem 2002 znamená pokles o více než 10 procent. Oproti tomu ve věkové skupině 35 až 44 let bylo pravidelných uživatelů 8 procent a vůbec poprvé od roku 2002 tedy rodiče porazili své děti. Data z předešlých let není možné porovnat, neboť metodologie výzkumu se v roce 2002 změnila.

Čím starší, tím zhulenější

Lidé ve středním věku nejsou přitom zdaleka jediní, kdo pomalu objevuje kouzlo konopných radovánek. Od roku 2002 vzrostl počet pravidelných uživatelů ve skupině 45- až 55letých o 50 procent, zatímco u starších osob ve věku mezi 55 a 64 lety je tento trend ještě markantnější – 455procentní nárůst je opravdu závratné číslo. Mezi seniory staršími 65 let je pak konzumentů ve srovnání s rokem 2002 více než trojnásobek. 

Statistika ukazuje, že legalizace by měla největší dopad nikoli na mladé, nýbrž na generaci jejich rodičů a prarodičů.

„Spotřeba konopí ve Spojených státech v uplynulých třinácti letech konstantně roste, a to především u osob starších 26 let,“ napsal v e-mailovém rozhovoru autor studie Alejandro Azofeifa. „Nejvýrazněji se tato tendence projevuje u příslušníků starších generací.“

Bude-li stávající trend pokračovat i v následujících letech, můžeme se v dohledné době dočkat situace, kdy bude konopí oblíbenější u občanů v důchodovém věku než mezi mládeží.

Mnoho argumentů odpůrců legalizace se opírá o tvrzení, že konopí má negativní vliv na pubertální mládež a dekriminalizace by vedla ke zvýšení dostupnosti drogy. „Co naše děti?“ zní otřepaná fráze. Není sporu o tom, že užívání konopí nezletilými není vhodné, neboť vyvíjející se mozek je náchylnější k dlouhodobému poškození. Zdá se ale, že by si voliči před hlasováním o legalizaci měli spíše položit otázku: „A co náš děda?“

Stará láska nerezaví

Nárůst počtu starších uživatelů je možné vysvětlit několika způsoby. Nejdůležitějším faktorem je bezpochyby zvyšování dostupnosti konopí na předpis, které je v současné době legální už v 25 amerických státech, a je tedy logické, že jeho pozitivní účinky při léčbě mnoha chorob využívá stále více pacientů. U seniorů pomáhá konopí tlumit některé příznaky stárnutí organismu, mezi které patří nespavost, chronické bolesti, revmatismus nebo artróza. Výzkumy ukazují, že ve státech s legálním léčebným konopím pokleslo množství předepsaných konvenčních preparátů, především analgetik a opiátů. To znamená, že část uživatelů dává přednost konopí před tradičními medikamenty. 

Zdá se ale, že by si voliči před hlasováním o legalizaci měli spíše položit otázku: „A co náš děda?“

Dalším vysvětlením může být fakt, že především ve státech, kde je legální užívání pro léčebné i rekreační účely, stárnoucí generace volnomyšlenkářů využívá výhody uvolňujícího se postoje zákona i společnosti ke konopí a se zapáleným jointem vzpomínají na své divoké mládí. Výzkum ukazuje právě u této generace zajímavý vývoj vztahu ke konopí – zatímco v sedmdesátých letech byla naprostá většina z nich pro uzákonění užívání, v osmdesátých letech si našli práci, usadili se a založili rodiny a podpora legalizace rychle klesala. V devadesátých letech se trend obrátil a v roce 2013 vyjádřila s legalizací souhlas nadpoloviční většina příslušníků generace let šedesátých a sedmdesátých. 

Ještě jednu šanci

Tyto změny nezůstaly bez povšimnutí. Konopný průmysl se rychle vyvíjí a ve státech, jako je Colorado nebo Washington, jsou na věkovou skupinu 40+ cíleny aktivní marketingové kampaně. Jedna z nich parafrázuje oblíbené heslo hippies „Give peace a chance“ (Dejte šanci míru) a nabádá k otevřené mysli sloganem „Give weed another chance“ (Dejte trávě ještě jednu šanci). A není divu, podle statistik je více než jedna čtvrtina konopí prodaného ve státě Washington spotřebována občany staršími 40 let.

Zatímco se tedy příznivci a odpůrci legalizace v Kalifornii i jinde dohadují o jejím možném negativním vlivu na děti a mládež, čísla ukazují, že by měla větší dopad na generaci jejich rodičů a prarodičů.

Zdroj: www.washingtonpost.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!