Aktuální článek
Proč v Coloradu prudce padají ceny konopí

Proč v Coloradu prudce padají ceny konopí

  • V říjnu loňského roku byla velkoobchodní cena za jednu libru konopí (asi 0,45 kg) ve státě uprostřed Skalistých hor přibližně 2 400–2 600 dolarů (něco mezi 55 až 62 000 korun). Avšak minulý měsíc byla podle údajů internetové platformy pro distribuci konopí Tradiv cena za stejné množství téměř na polovině – pohybovala se mezi 1 400–1 600 dolary.

„Za méně než rok došlo k poklesu velkoobchodní ceny na téměř polovinu původní hodnoty,“ sdělil deníku Business Insider John Manlove, obchodní ředitel společnosti Tradiv. „Takto nízké ceny jsme tu nikdy předtím neměli.“

Trh je přesycen

Důvodem pro tento prudký pokles je přesycení trhu. Díky tomu, že pěstitelé zvyšují produkci, dostává se na coloradský trh obrovské množství konopí, což podle Manlovea způsobuje onen „neustálý pokles“ velkoobchodních cen bez ohledu na poptávku.

Nízké ceny jsou sice výhodné pro koncové spotřebitele, pěstitelé a prodejci ale musejí najednou počítat s nižšími maržemi a výdělky.

Obdobná situace panuje i ve státě Washington, kde podle internetových novin The Cannabist cena legálního konopí spadla po otevření prvních prodejen s konopím pro rekreační účely. Zdá se tedy, že tam, kde vznikne legální trh s konopím, ceny klesají. Podle Manlovea to souvisí se způsobem, jak města v Coloradu, například Denver, regulují trh s rekreačním konopím. V květnu například denverské úřady prodloužili zákaz udělování nových licencí novým prodejcům i pěstírnám. Díky tomu mohla malá skupina bohatých podnikatelů vlastnících řadu výdejen i pěstíren upevnit své dominantní postavení na trhu.

Neexistence limitů

Manlove dále tvrdí, že vzhledem k neexistenci striktních limitů na maximální množství rostlin, které může jedna pěstírna produkovat, bude nekontrolovaný příliv konopí na coloradský trh pokračovat a ceny tak budou i nadále klesat.

Díky benevolentnímu systému a přístupu na obrovský trh tak pěstitelé v Coloradu v podstatě přesytili trh, čímž muselo dojít k paušálnímu snížení cen. Nízké ceny jsou sice výhodné pro koncové spotřebitele, pěstitelé a prodejci ale musejí najednou počítat s nižšími maržemi a výdělky.

Díky tomu, že pěstitelé zvyšují produkci, dostává se na trh obrovské množství konopí, což způsobuje onen „neustálý pokles“ velkoobchodních cen bez ohledu na poptávku.

Společnost Headset, která se zabývá analýzou trhu s konopím, uvádí, že produkty s nejvyšší marží pro prodejce jsou ty, které představují snadnější způsob konzumace konopí, tedy například pokrmy, nápoje a předbalené jointy.

Pokud se strmý pád cen nezastaví, prodej sušených květů bude méně a méně ziskový. Je tak velmi pravděpodobné, že maloobchodní trh se v blízké době výrazně přeorientuje právě na výše zmiňované produkty z konopí, které procházejí dalším zpracováním a u nichž i nadále budou vysoké marže pro výrobce i prodejce.

Zdroj: www.businessinsider.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!