Podle Shvartzmana je nyní v zemi více než 20 000 licencovaných nemocných Izraelců, kteří užívají konopí k léčbě, ale „my o nich nic nevíme“. Studie se zúčastnilo 78 onkologických pacientů a 321 pacientů s jiným než nádorovým onemocněním, kteří byli pozorování po dobu tří měsíců během léčby v nemocnici a poté byli kontaktováni každé čtyři měsíce po dobu následujících dvou let. Naprostá většina (99,6 procent) uvedla, že „si konopí nechali předepsat až poté, co se konvenční léčiva ukázala jako neúčinná, přičemž téměř 56 procent navíc uvedlo, že konopí chtěli zkusit, protože farmaceutika měla řadu nežádoucích účinků.“
Prof. Shvartzman konstatoval, že „většina nemocných zaznamenala výrazné zmírnění bolestí a zlepšení schopnosti normálně fungovat, ovšem i u konopí byly pozorovány vedlejší účinky.“ Mezi ně patřily zejména „sucho v ústech, hlad, zarudlé oči, euforie, ospalost a únava“.
Většina pacientů nicméně během pozdějších kontrol uváděla, že pozorovala zlepšení, co se týče „bolestí, nevolností, úzkostných stavů a celkového zdravotního stavu“. Z celkového počtu nemocných, kteří absolvovali první pohovor, jich 10 procent konopnou léčbu ukončilo (po druhém pohovoru dalších 6 procent), protože se jim zdála neúčinná a/nebo jim vadily vedlejší účinky.
Zdroj: www.jpost.com