Aktuální článek
Dopravní policie v Kalifornii testuje dechovou zkoušku konopí

Dopravní policie v Kalifornii testuje dechovou zkoušku konopí

  • Přenosný tester nazvaný příhodně Hound (Ohař) vyvinula společnost Hound Labs se sídlem v kalifornském Oaklandu. Přístroj by měl z dechu zjistit, zda řidič krátce před jízdou inhaloval nebo orálně konzumoval konopí.

V rámci prvních pokusů v terénu zastavili kalifornští policisté několik řidičů, jejichž jízda se jim zdála neobvyklá a kteří následně dobrovolně podstoupili dechovou zkoušku novým přístrojem. Tester dokázal odhalit stopy THC v těle řidičů, kteří konopí kouřili až 2–3 hodiny před testem.

Konečně spravedlivé měření?

Přelomový přístroj na zjištění přítomnosti konopí v těle je vyzdvihován mimo jiné proto, že jako první svého druhu dokáže odhalit přítomnost konopných poživatin z dechu řidiče. V prohlášení to v úterý oznámila společnost Hound Labs z kalifornského Oaklandu, jež se zaměřuje na výrobu sofistikovaných zařízení pro vědecké účely. Díky Houndovi by měli být policisté schopni na místě odhalit, zda se v dechu člověka vyskytuje psychoaktivní tetrahydrokanabinol, jenž je v něm přítomen pouze po dobu několika málo hodin po užití.

Nový přístroj řeší dilema, jak zajistit veřejné bezpečí a zároveň i spravedlivý přístup ke všem konzumentům.

Doposud se při zjišťování přítomnosti THC v těle řidiče museli policisté spoléhat na testy krve, moči a slin. Tyto metody označila společnost Hound Labs v tiskovém prohlášení za „zavádějící“, protože z takto získaných výsledků nelze určit, zda dotyčný užil konopí před chvílí a je tedy stále pod vlivem, nebo před několika dny.

V telefonním rozhovoru pro deník Daily Mail uvedl zakladatel společnosti Dr. Mike Lynn, že jeho vynález pomůže zabránit nespravedlivým zatčením v případech, kdy například člověk noc před zadržením kouří konopí, případně sní koláček s konopím a podobně – a další den, když jej zastaví policie, již není pod vlivem, ale v krvi má přesto stopy THC.

„Z vědeckého hlediska jde jednoduše o to, že THC v dechu zůstává jen po velice krátkou dobu,“ vysvětluje Dr. Lynn. „Mezi hladinou THC v dechu a mírou zhoršení schopnosti řízení u řidiče lze najít příčinnou souvislost. Zato se slinami, krví nebo močí je problém, protože metabolity THC v nich zůstávají klidně celé dny.“ 

Ostrý test na jedničku

Dr. Lynn byl osobně přítomen testování přístroje přímo v terénu kalifornskými dopravními policisty. Řidičům, kteří dechový test na přítomnost konopí dobrovolně podstoupili, bylo předem slíbeno, že ani v případě pozitivních výsledků nebudou zatčeni. Dva z nich před testem přiznali, že během posledních 30 minut kouřili konopí. V jejich případě ukázal „Ohař“ vyšší hladinu THC než u ostatních.Několik dalších řidičů, kteří test podstoupili, se přiznali, že konopí kouřili během uplynulých dvou až tří hodin. Detektor zjistil menší stopy drogy i v jejich dechu. Všechny testované řidiče policisté zastavili proto, že se jim jejich jízda zdála zmatená. Ty s pozitivním nálezem požádali, aby na zbytek cesty využili jiný způsob dopravy.

Díky Houndovi by měli být policisté schopni na místě odhalit, zda se v dechu člověka vyskytuje psychoaktivní tetrahydrokanabinol, jenž je v něm přítomen pouze po dobu několika málo hodin po užití.

V samostatném testu odhalil přístroj přítomnost THC v dechu i u lidí, kteří konzumovali gumové medvídky a brownies s konopím. U pokrmů s obsahem konopí přitom trvá nástup účinků déle, protože THC vstupuje do krevního oběhu až poté, co projde trávicím ústrojím.

Naprosto přesné testování

V prosinci 2015, po dvou letech výzkumu a vývoje, se firma Hound Labs stala první společností, která přišla s vlastní vědeckou metodou nejen na zjištění THC v dechu, ale také na měření koncentrace THC v miliontinách gramu, což dosavadní zařízení na detekci této látky nedokázala.

„Inspirací byla moje původní profese, kdy jsem měl v nemocnici možnost vidět problémy způsobené řízením pod vlivem konopí a současně jsem mohl problematiku vnímat z pohledu zákona,“ vysvětluje Dr. Lynn. „Jedná se o velký problém, k jehož řešení bylo potřeba přijít s něčím novým.“

S postupující legalizací se množí v jednotlivých státech i obavy z toho, jaké důsledky bude mít řízení pod vlivem na bezpečnost provozu, a tester od Hound Labs se v tomto směru zdá být vhodným řešením. Již dvacet pět amerických států legalizovalo léčbu konopím, čtyři státy (plus Washington D. C.) pak umožňují rekreační užívání.

Podle federálního práva je však konopí nadále nelegální a státy, které konopí legalizovaly, mají nastaveny různé stupně tolerance, zatímco jiné zavedly politiku tolerance nulové.

Dr. Lynn sdělil Daily Mail, že reakce na „Ohaře“ byly prozatím v drtivé většině pozitivní, a to nejen ze strany policejních orgánů, které podle něj mají ohromný zájem o tester, který dokáže z dechu určit přesné množství THC, ale také zde strany aktivistů, kteří usilují o legalizaci konopí.

Řešení i pro legalizační aktivisty

Podle majitele společnosti představuje nový přístroj pro ty, kdo obhajují legalizaci konopí, „řešení dilematu, jak zajistit veřejné bezpečí a zároveň i spravedlivý přístup ke všem konzumentům.“ Ohledně budoucnosti testeru dodává, že Hound nyní čeká celá řada přísných testů a klinických zkoušek, které jsou plánované na následující rok.

Z testů krve, moči nebo slin nelze určit, zda dotyčný užil konopí před chvílí a je tedy stále pod vlivem, nebo před několika dny.

Společnost Hound Labs chce svoji převratnou technologii, kterou vyvinula ve spolupráci s Kalifornskou univerzitou v Berkeley a Kalifornskou univerzitou v San Francisku, dát k dispozici policejním orgánům po celé Americe. Policejní sbor kalifornského města Lompoc již o nový tester projevil zájem: „Hound je přesně ten nástroj, který potřebujeme k řešení současných problémů s řízením pod vlivem konopí na našich silnicích,“ tvrdí Patrick Walsh, náčelník policie v Lompocu.

Mike Lynn plánuje poskytnout technologii v průběhu následujícího půl roku šesti policejním sborům, a to za účelem dalších testů v terénu. Počátkem příštího roku by pak měl být přístroj připraven na celonárodní distribuci. Dr. Lynn předpokládá, že testery určené pro strážce zákona budou nabízeny v ceně 500–1000 dolarů (12–24 000 korun) za kus. Jeho společnost chce následně vyrábět i levnější, komerčně dostupnější verzi testeru.

Jak Hound funguje?

Policista nejprve podá tester řidiči, ten následně dvakrát foukne do trubičky v přístroji. Přístroj poté ukáže, zda je dechový vzorek dostatečný. Následuje chemická analýza, která izoluje a extrahuje molekuly THC z dechového vzorku a podrobuje je řadě chemických reakcí. O pár minut později se na displeji objeví výsledky měření obsahu THC v dechu v miliontinách gramu.

Zdroj: www.dailymail.co.uk

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!