Aktuální článek
Recenze na knihu Bob Marley na cestě

Recenze na knihu Bob Marley na cestě

  • Do českého jazyka byl konečně přeložen bestseller Marka Millera, který v letech 1978 až 1980 absolvoval více než sto koncertů s kapelou Bob Marley & The Wailers a po mnoha letech se rozhodl podělit se o zážitky z času stráveného ve společnosti „krále reggae“.

Hned na úvod je důležité říci, že kniha není jen chronologickým záznamem tříletého koncertování od vydání alba Kaya až do historicky posledního koncertu, ale nabízí toho mnohem více.

Sonda do královy duše

Prvních zhruba padesát stran se sice věnuje tomu, jak se Miller k Wailers dostal a jakprobíhaly tři roky koncertování po celém světě v době, kdy byla kapela a především Bob Marley na vrcholu slávy, nicméně opravdový poklad ukrývá teprve následujících sto stránek. Kapitoly jako „Bob Marley očima Marka Millera“ nebo „S Bobem na tiskové konferenci“ představují unikátní pohled na legendárního zpěváka a jeho životní postoje a názory, přičemž příznivce konopí zcela jistě potěší i kapitola „Ganja, fanoušci a jídlo“. V ní se dočteme o tom, že Bob ganju opravdu miloval a „zřídkakdy byl viděn bez svého milovaného spliffa“, ale zároveň k této rostlině choval obrovskou úctu a respekt.

I v této kapitole, stejně jako v řadě dalších, nalezneme úryvky z autentických rozhovorů s Marleym, které si tak poprvé můžeme přečíst i v českém jazyce. Celou publikaci navíc doplňují dobové fotografie, mezi nimiž nalezneme i takové skvosty jako společné foto vysmátých mladíků, kterými nejsou nikdo jiný než Bob Marley a Mick Jagger.

Ty největší fanoušky „Bílého rytíře z Babylonu“ (originální název knihy zní White Knight of Babylon: On the Road with Bob Marley) zcela jistě potěší i lahůdky na závěr: časová osa Bobova života, diskografie, kalendář turné a odkazy na další literaturu a zdroje.

Knihu můžete zakoupit v e-shopu Legalmarket za 190 Kč.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!