Tým britských vědců v abstraktu nejprve vysvětluje, proč se zaměřili právě na tuto oblast: „Schopnost konopí povzbuzovat chuť k jídlu je obvykle připisována psychoaktivnímu kanabinoidu THC, ačkoli v minulosti se nám podařilo tento účinek prokázat i u extraktu, jenž THC neobsahoval. Rozhodli jsme se proto na laboratorních hlodavcích otestovat hyperfagický účinek CBG.“
V rámci pokusů bylo nejprve krysám ve volném výběhu orálně aplikováno 30 až 120 mg/kg kanabigerolu nebo placebo, načež proběhla první měření neuromotoriky a stravovacích vzorců. Poté bylo jiné skupině hlodavců podáno 30 až 240 mg/kg CBG a po následující dvě hodiny u nich byl sledován příjem potravy a stravovací návyky. V závěru tým profesora Bena Whalleyho konstatuje, že „aplikace CBG neměla po celou dobu žádné nežádoucí účinky na neuromotorické funkce, přičemž po administraci 120–240 mg/kg došlo k více než zdvojnásobení množství přijaté potravy i počtu porcí. Na druhou stranu velikost jednotlivých porcí a doba jejich konzumace zůstala v podstatě stejná.“
Podle autorů se v této studii podařilo „poprvé demonstrovat hyperfagický účinek CBG, jenž se projevoval snížením odporu k potravě a častější konzumací, aniž by přitom byly vypozorovány nežádoucí účinky na neuromotoriku.“ Z toho důvodu doporučují „zahájení testování terapeutického potenciálu CBG při léčbě kachexie a dalších poruch příjmu potravy a pro optimalizaci tělesné hmotnosti.“
Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov
Přehled aktuálních zpráv ze světa léčby konopím najdete v Legalizaci č. 37. Magazín je k dostání zde, seženete ho ale také v běžné distribuční síti nebo v elektronické podobě za 69 Kč. Za zvýhodněnou cenu 42 Kč si můžete Legalizaci také předplatit a navíc si vybrat jeden ze zajímavých dárkových balíčků!