Aktuální článek
Legalizace konopí v Coloradu byla podle obyvatel státu krokem správným směrem

Legalizace konopí v Coloradu byla podle obyvatel státu krokem správným směrem

  • Termín kalifornského referenda o legalizaci konopí, 8. listopad 2016, se kvapem blíží. Výsledek hlasování by mohl být ovlivněn i výstupy z výzkumu veřejného mínění v Coloradu, kde byla v roce 2012 jako v prvním americkém státě ukončena prohibice rostliny. Jak se ukázalo, Coloraďané jsou s legalizací spokojení.

Výsledky výzkumu organizace Marijuana Policy Project ukázaly, že 51 procent obyvatel Colorada by nesouhlasilo s opětovným zrušením legalizace, zatímco podporu podobnému kroku vyjádřilo 36 procent respondentů a 13 procent pak nemělo na problematiku vyhraněný názor. Zákon o legalizaci konopí prostřednictvím
64. dodatku byl v roce 2012 ve všeobecném referendu přijat poměrem 54,8 procenta hlasů pro ku 45,1 procentům proti. Prodej konopí rekreačním uživatelům byl zahájen 1. ledna 2014.

Legalizace státu prospívá

Dnes je 47 procent Coloraďanů přesvědčeno o tom, že uzákonění užívání konopí státu prospělo, opačný názor vyjádřilo 39 procent dotázaných.

Od ledna do července 2016 vybral stát Colorado, kde má rekreační užívání dlouhou tradici, na daních z legalizovaného konopí více než 105 milionů dolarů.

Devět procent občanů žádnou změnu nezaznamenalo a 6 procent respondentů si nebylo jistých. Jednašedesát procent obyvatel Colorada se domnívá, že konopný byznys měl pozitivní dopad na ekonomiku, pouhá pětina naopak věří, že poškozuje jiná hospodářská odvětví. Studie prokázaly, že se v důsledku legalizace zvýšily příjmy z daní, které byly obratem investovány do zdravotnictví a prevence zneužívání konopí nezletilými. Licencované obchody navíc ověřují věk zákazníků, takže jeho dostupnost pro mladistvé se ztížila.

Situace na silnicích

Jedním z největších kritiků coloradského postupu je skupina Rocky Mountain High Intensity Drug Trafficking Area (Oblast vysokého výskytu řízení pod vlivem konopí Rocky Mountains), která označuje legalizaci za příčinu zvýšení počtu dopravních nehod způsobených řidiči pod vlivem konopí.

Dnes je 47 procent Coloraďanů přesvědčeno o tom, že uzákonění užívání konopí státu prospělo, opačný názor vyjádřilo 39 procent dotázaných.

Odpůrci tohoto tvrzení kontrují skutečností, že policie před legalizací nesledovala počet dopravních nehod, ve kterých hrálo konopí roli, a je tedy nemožné činit podobné závěry. Podle jiných výzkumů totiž počet fatálních dopravních nehod v regionech, kde je legalizováno užívání konopí pro léčebné a rekreační účely, naopak klesá, protože ubývá řidičů pod vlivem alkoholu a opiátů. Tento trend je patrný především u mladých mužů řídících v nočních hodinách a o víkendech.

Miliony na daních

Od ledna do července 2016 vybral stát Colorado, kde má rekreační užívání už vybudovanou tradici, na daních z legalizovaného konopí více než 105 milionů dolarů. Tyto finanční prostředky by jinak skončily v kapsách organizovaného zločinu kontrolujícího černý trh. V Kalifornii by daňové příjmy z tohoto odvětví mohly podle odhadů úřadů dosáhnout až jedné miliardy dolarů ročně.

Zdroj: blog.sfgate.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!