Aktuální článek
Sedm léčebných účinků konopí, o kterých možná nevíte

Sedm léčebných účinků konopí, o kterých možná nevíte

  • Odpůrci trávy věří, že když si párkrát potáhnete z jointa, stane se z vás okamžitě flákač s krví podlitýma očima – a pravděpodobně přijdete o práci a zpackáte si život. Je ale konopí doopravdy tak škodlivé? S postupujícím uvolňováním prohibičních zákonů mají nyní vědci možnost pozorovat, jaký je skutečný dopad užívání na veřejné zdraví.

A nebudeme vás dlouho napínat – ukazuje se, že konopí má naopak celou řadu zdravotně prospěšných účinků. V tomto článku vám představíme sedm nejpřekvapivějších.

1) Pomáhá v boji s obezitou – díky němu lze zhubnout

Možná tomu nevěříte, protože jste již viděli, jak to vypadá, když někoho chytne „žravka“ a na jedno posezení spořádá čtyři cheeseburgery v nejmenovaném fastfoodu, nicméně je to vědecky potvrzený fakt – u kuřáků konopí je podle nové studie publikované v odborném časopise Obesity menší prevalence obezity než u zbytku populace. 

Na stránkách amerického Národního institutu pro léčbu rakoviny (NCI) se objevilo prohlášení, podle nějž bylo „při laboratorním testování zjištěno, že konopí prokazatelně dokáže ničit rakovinné buňky.“

V ní se vědci z Konference quebeckých zdravotních středisek zaměřili na 700 dospělých ve věku 18–74 let a zjistili, že kuřáci konopí mají většinou nižší index tělesné hmotnosti (BMI, jenž se obvykle považuje za jeden z ukazatelů zdraví). Tito lidé tedy mají méně tělesného tuku a také čelí menšímu riziku výskytu cukrovky.

 

2) Zlepšuje činnost plic

Konopí ve skutečnosti tolik vaším plicím neškodí – u jeho kuřáků byla v porovnání s kuřáky cigaret a nekuřáky zjištěno jejich lepší fungování. Vědci v odborném časopise Journal of the American Medical Association tvrdí, že hluboká inhalace typická pro inhalaci zeleného kouře může překvapivě „nabudit“ plíce k vyššímu výkonu. 

3) Podporuje kreativitu

Ve studii s názvem „Vědomí a poznávací schopnosti“ provedené v roce 2012 bylo zjištěno, že konopí podporuje tvořivost – prokazatelně alespoň co se týká jazyka. Vědci prohlásili: „Zkoumali jsme účinky kouření konopí na schizotypii a divergentní myšlení – ukazatele kreativity. 160 kuřáků konopí bylo testováno nejprve za střízliva a poté pod vlivem této látky. Konopí zvýšilo plynulost verbálního projevu u méně kreativních jedinců na úroveň těch více kreativních.“

 

4) Pomáhá při sportovních výkonech

Gordy Mergoz, žurnalista z internetového sportovního magazínu Outside, se sám pustil do experimentů s touto bylinou poté, co se doslechl o názoru mnoha profesionálních sportovců na přínosné účinky konopí na sportovní výkon i regeneraci. Jeho pokusy se sice dají považovat za amatérské, Mergoz však jasně uvádí, že na běhacím pásu měl mnohem lepší výkon a po zdvihání těžkých vah cítil mnohem menší bolest ve svalech.

„Po dřepech s těžkými závažími, které většinou cítím následující dva dny, se po užití konopí cítím překvapivě dobře už za 24 hodin,“ uvedl. „I po vyprchání okamžitých účinků mám pocit, že veškeré bolesti zmizely.

U kuřáků konopí je podle nové studie publikované v odborném časopise Obesity menší prevalence obezity než u zbytku populace.

 Studie prokázaly, že konopí má protizánětlivé účinky – proto se jím taky lidé tak často léčí.“ Na oficiální výzkum si však kvůli ilegalitě konopí ve většině zemí ještě chvíli počkáme.

 

5) Ničí rakovinné buňky

Vláda Spojených států nedávno prostřednictví webových stránek jedné z federálních institucí oficiálně uznala, že konopí dokáže ničit rakovinné buňky – dost možná se jedná o zásadní moment pro zastánce legalizace konopí. Na oficiálních stránkách Národního institutu pro léčbu rakoviny (NCI) se objevilo prohlášení, podle nějž bylo „při laboratorním testování zjištěno, že konopí prokazatelně dokáže ničit rakovinné buňky.“

Ve zprávě je ale zároveň uvedeno, že tyto účinky byly prozatím potvrzeny jen na hlodavcích – vláda upozorňuje, že „v tuto chvíli neexistuje dostatek důkazů, které by nás opravňovaly k tomu, abychom pacientům s rakovinou mohli doporučit kouření či konzumaci konopí na léčbu této nemoci či vedlejších účinků chemoterapie.“ Obdobným způsobem varuje pacienty i společnost zabývající se výzkumem léčby rakoviny ve Velké Británii – Cancer Research UK.

6) Jedná se o bezpečnější alternativu alkoholu – přesně 114krát

Konopí lze považovat za jednu z nejbezpečnějších drog na světě – studie publikovaná ve vědeckém časopise Scientific Reports uvádí, že je 114krát bezpečnější než alkohol. Autoři tohoto výzkumu porovnávali účinky alkoholu, heroinu, kokainu, tabáku, extáze, metamfetaminu a konopí.

7) Lze je využívat při léčbě závislosti na heroinu

Nová studie dokázala, že kouření konopí pomáhá závislým přestat s opiáty, mezi které se řadí mimo jiné i heroin. Američtí vědci z Kolumbijské univerzity pozorovali účastníky odvykacího programu na opiáty a zjistili, že ti, kdo kouřili konopí, měli méně problémů se spánkem či nervozitou a častěji léčení úspěšně dokončili. Dále se ukázalo, že dronabinol – lék obsahující syntetické THC – pomáhá závislým zvládat abstinenční příznaky. Další nové výzkumy poukazují na to, že ve státech, kde bylo konopí legalizováno, se snížil počet úmrtí v souvislosti s nadužíváním léků na bázi opiátů.

Zdroj: metro.co.uk

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!