Aktuální článek
Rekvalifikační kurzy v kanadské provincii Nový Brunšvik nabídnou studium pěstování konopí

Rekvalifikační kurzy v kanadské provincii Nový Brunšvik nabídnou studium pěstování konopí

  • Úřady práce ve městech Campbellton a Moncton se chystají do roku 2017 nabídnout rekvalifikační kurz zaměřený na pěstování léčebného konopí.

V rámci připravovaných kurzů se v Novém Brunšviku budou školit „noví odborníci“ na pěstování konopí pro léčebné využití. Michel Doucet, výkonný ředitel zodpovědný za tvorbu rekvalifikačních kurzů v této provincii, uvedl, že nový studijní program by měl být dostupný na frankofonních úřadech v roce 2017.

Potřeba kvalifikovaných pracovníků

„Uvědomujeme si, že kvalifikovaní pracovníci jsou potřeba. Jedná se o zcela nové odvětví,“ vysvětluje Doucet. „Snažíme se zaměřit na základní pěstitelské praktiky – cílem je vyškolit pracovní sílu, kterou budou moci využívat legální pěstitelé.“

Kontrola kvality, sklizeň a péče o rostliny – to všechno jsou aspekty specifické pro toto odvětví, protože probíhají ve výrazně regulovaném prostředí.

Doucet již nyní spolupracuje s licencovanými pěstiteli léčebného konopí. Ve městě Moncton v současnosti sídlí společnost Organigram, v Campbelltonu bude od nového roku působit firma Zenabis. Podle Douceta bude možnost absolvovat kurzy v obou zmíněných městech.

Léčebné konopí je klíčem k rozvoji celé provincie

Provinční samospráva vedená Brianem Gallantem představila v září svůj plán ekonomického rozvoje, který identifikoval konopí jako příležitost, již by si Nový Brunšvik neměl nechat ujít. Nové kurzy mají být součástí této strategie – očekává se totiž, že zde vznikne velká poptávka po programu, který by školil pracovníky pro aktivity související s produkcí a distribucí legálního konopí. „Jsme u zrodu významného odvětví, které se ale nebude nijak zvlášť odlišovat od jiných průmyslů. A dostatek kvalifikovaných pracovníků je v každém oboru nezbytností,“ dodává Doucet.

Uvedl také, že po celé Kanadě existují i jiné tréninkové programy, žádný z nich však není tak úzce zaměřený jako ten, který vyvíjejí v Novém Brunšviku. „Kontrola kvality, sklizeň a péče o rostliny – to všechno jsou aspekty specifické pro toto odvětví, protože probíhají ve výrazně regulovaném prostředí,“ dodává. „Jsme si vědomi toho, že zahájení činnosti společnosti Zenabis v oblasti Campbellton-Atholville je velkou příležitostí, jak snížit nezaměstnanost.“

Cílem je vyškolit pracovní sílu, kterou budou moci využívat legální pěstitelé. 

Doucet očekává, že na nové kurzy, díky nimž budou mít absolventi „unikátní soubor schopností“, se budou první zájemci moci přihlásit již na podzim roku 2017. „Vidíme to velmi optimisticky. Uvědomujeme si, že kvalifikovaní pracovníci jsou zapotřebí, ale musíme brát v potaz i to, aby byl námi budovaný kurz v souladu s velmi specifickými pravidly a směrnicemi.“

Zdroj: www.cbc.ca

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!