Aktuální článek
Bilbao bude jako druhé španělské město regulovat konopné společenské kluby

Bilbao bude jako druhé španělské město regulovat konopné společenské kluby

  • Radnice největšího baskického města Bilbaa se rozhodla následovat vzor Barcelony a začne samo regulovat místní konopné společenské kluby.

V tomto městě sídlí již více než tucet neziskových organizací umožňujících svým členům přístup ke konopí a nabízejících bezpečné místo k jeho konzumaci. Podpora regulace ze strany zdejších autorit je pro ně vítaným krokem vpřed. Toto rozhodnutí je dalším důkazem toho, že španělské regiony Baskicko i Katalánsko jsou, co se týká konopné reformy, nejpokrokovější v Evropě.

Regulace pro všechny

Určitá míra regulace konopných klubů na obecní úrovni byla zavedena již v některých menších městech regionu – jedním je například San Sebastián, ale nová vyhláška z Bilbaa bude znamenat přelomovou změnu pro celou oblast. Bilbao se v posledních letech stává světově významnou turistickou destinací, v jeho centru bylo například nedávno zrenovováno úchvatné Guggenheimovo muzeum, zároveň je mezi zasvěcenými dlouho považováno za centrum konopného aktivismu ve Španělsku.

Návrh bohužel neřeší kontrolu pěstování, sklízení, transportu ani kvality konopí, jelikož o takových záležitostech smí rozhodovat pouze centrální vláda v Madridu. 

Průkopnický konopný klub Kalamudia byl prvním spolkem, který v zemi vyhrál soudní spor o právo pěstovat konopí a distribuovat ho mezi své členy (těch má v současnosti 200). Bilbao je odjakživa známé svou silnou drogovou scénou a také proslulo jako rodiště významných politiků – ostatně vždy bylo úrodnou půdou pro všelijaká aktivistická hnutí. Proto nepřekvapí, že do sporu o zákonnost své existence byl před pár lety vtažen další klub z města – Pannagh, jenž se stal symbolem boje konopných společenských klubů za legitimizaci jejich existence.

Joseba Del Valle, vědec pracující v nadaci Renovatió, se specializuje na konopnou situaci v Baskicku a ohledně aktuálního rozhodnutí rady města prohlásil, že jde „o naprosto zásadní krok. Město začalo jednat v reakci na nedávné rozhodnutí nejvyššího soudu, jenž potvrdil legálnost místní vyhlášky v San Sebastiánu.“

Kluby plné nadějí

Iker Val je zakladatelem konopného klubu Ganjazz, který funguje již od roku 2002, a na Twitteru se vyjádřil obdobně: „Po vzoru San Sebastiánu bude mít i Bilbao již brzy konopnou vyhlášku! Zdá se, že jsme na správně cestě.“

Navrhovaný zákon zahrnuje regulaci konopných klubů za cílem zlepšit jejich vztahy s lidmi žijícími v sousedství, stanovit zdravotní a bezpečnostní normy pro tyto provozovny a zavést další související pravidla. Návrh však bohužel neřeší kontrolu pěstování, sklízení, transportu ani kvality konopí. Proč? Protože o takových záležitostech smí rozhodovat pouze centrální vláda v Madridu. Třebaže se zatím zdá, že názor těchto politiků na konopí se nemění, Del Valle doufá, že „současné regionální snahy postupně povedou ke změně postoje veřejnosti v celostátním měřítku“.

Průkopnický konopný klub Kalamudia byl prvním spolkem, který v zemi vyhrál soudní spor o právo pěstovat konopí a distribuovat ho mezi své členy.

Paradoxy v zákonech o konopích tedy prozatím nezmizí, přesto ale bude nová vyhláška v Bilbau pro již fungující kluby malou revolucí. V kombinaci s regionálním zákonem o závislostech schváleným letos v dubnu se brzy můžeme dočkat další regulace těchto provozoven. 

Barcelonský příklad

Situace v Bilbau se vyvíjela obdobně jako v Barceloně – současný návrh zákona byl podán novými, relativně populistickými stranami, které získaly podporu po demonstracích proti úsporným opatřením v roce 2011. Na rozdíl od Barcelony zde ale má tento návrh téměř jednohlasnou podporu všech místních politických stran. Změnu v zákoně plně podpořil dokonce i starosta Bilbaa – člen pravicové národní strany Baskicka PNV. Stejná strana překvapivě stojí i za návrhem zákona o závislostech, za který se postavila i opozice. Jediným oponentem kontroly konopných klubů je strana Partido Popular, jež možná i kvůli tomu ztratila v posledních volbách z 25. září 30 000 hlasů a tím i křesla v baskickém parlamentu.

Španělsko se pomalu, ale jistě přiklání k regulaci konopí – táhnou ho především regionální hnutí. Metropole s mezinárodním významem, jako je Barcelona a Bilbao, v této snaze jistě inspirují i ostatní města.

Zdroj: www.leafly.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!