Aktuální článek
Amerika vykročila na cestu legalizace

Amerika vykročila na cestu legalizace

  • Voliči napříč celými Spojenými státy se v úterý 8. listopadu ve velkém vyslovili pro uvolnění protikonopných zákonů. Z celkových devíti států, kde se konala referenda o legalizaci léčebného využití anebo o komplexní legalizaci i pro rekreační účely, se podařilo zvítězit hned v osmi. Díky tomu je nyní rekreační užívání povoleno na obou pobřežích a současně dramaticky vzroste počet Američanů, kteří mohou konopí legálně užívat jako lék nebo zábavu.

„Jde o nejvýznamnější milník v dějinách legalizačního hnutí,“ komentoval výsledky, které snad neočekávali ani ti největší optimisté, Tom Angell, mluvčí proreformní organizace Marijuana Majority.

Černý Petr pro Arizonu

Obyvatelé nejlidnatějšího a nejbohatšího amerického státu Kalifornie, sousedního hazardního ráje Nevady a historicky prvních dvou států na východním pobřeží – Massachusetts a Maine – se vcelku jednoznačně (první tři jmenované státy překročily 53 procent, pouze v Maine byly výsledky do poslední chvíle nejasné a návrh nakonec podpořilo 50,5 procenta voličů) vyslovili pro legalizaci rekreačního pěstování, držení a užívání konopí a vytvoření regulovaných trhů. Pouze v Arizoně se nepodařilo přesvědčit více než necelých 48 procent voličů, takže v tomto státě se ukončení prohibice prozatím odkládá. 

Lidé se shodují na tom, že policejní zdroje by se místo vymáhání nespravedlivých zákonů a trestání lidí, kteří nikomu neškodí, raději měly soustředit na boj se skutečnými zločinci.

Kromě toho rozhodli Američané v dalších čtyřech státech o uzákonění konopné léčby. Největší pozornost se upírala jednoznačně na Floridu, která je s více než dvaceti miliony obyvatel třetím nejlidnatějším americkým státem – a co je možná ještě důležitější, jedná se o vůbec první jižanský stát, kde bude ukončena konopná prohibice, alespoň co se týče medicínského využití.

Média právě o vítězství na Floridě informovala jako první, když se ukázalo, že příznivci léčebné legalizace mají drtivou převahu – nakonec bylo pro více než 71 procent voličů. Krátce poté následovaly dobré zprávy z Arkansasu (tři miliony obyvatel a 53,1 procent voličů pro), jenž se tím pádem stal hned druhým jižanským státem legalizujícím léčebné konopí, a Severní Dakoty (750 000 obyvatel a 63,6 procent voličů pro). Nejdéle se z „léčebných států“ čekalo na výsledky z Montany (jeden milion obyvatel a 56,3 procent voličů pro), kde byl ovšem konečný výsledek také celkem jednoznačný ve prospěch zastánců legalizace. Celkově je tak nyní léčba konopím nebo produkty z něj legální ve 29 z 50 amerických států a hlavním městě Washingtonu. A hlavně – v osmi státech a ve Washingtonu, D.C. bude povoleno i jeho rekreační užívání.

Rozum vítězí

„Většina voličů se domnívá, že lidé, kteří jsou jinak bezúhonní, by neměli být trestáni za užívání produktu, který je mnohem bezpečnější než alkohol,“ tvrdí Rob Kampia, výkonný ředitel jedné z nejvýznamnějších prolegalizačních organizací v zemi Marijuana Policy Project. „Lidé se shodují na tom, že policejní zdroje by se místo vymáhání nespravedlivých zákonů a trestání lidí, kteří nikomu neškodí, raději měly soustředit na boj se skutečnými zločinci.“

Skeptici, kteří se k legalizaci konopí stavějí odmítavě, jsou výsledky hlasování zklamáni, ale nadále plánují podporu dalších akcí, které by měly zamezit nezletilým v přístupu ke konopí.

Největší pozornost se upírala jednoznačně na Floridu, která je s více než dvaceti miliony obyvatel třetím nejlidnatějším americkým státem.

Ať se to odpůrcům legalizace líbí nebo ne, neočekávaně silná podpora legalizace povede ke zvýšení tlaku na Kongres, jenž bude muset přehodnotit stanovisko federální vlády, a to i co se týče umožnění konopným firmám provádět bankovní transakce – alespoň to teď tvrdí legalizační aktivisté.

Vítězství legalizace v Kalifornii mění vše

Steve DeAngelo, dlouholetý aktivista a jeden ze spoluzakladatelů kalifornské výdejny léčebného konopí Harborside Health Center, která je nevětším podnikem svého druhu v zemi, prohlásil po vyhlášení výsledků, že konečně dojde ke změně zákonů, které v nepoměrné míře postihovaly menšiny. Přijetí zákona dává lidem odsouzeným v Kalifornii v souvislosti s konopím šanci na zmírnění trestu, potenciálně pak na odstranění těchto trestů z trestního rejstříku a předčasné propuštění z vězení.

„Pro všechny Kaliforňany se jedná o krok ke spravedlivější, tolerantnější a šťastnější společnosti. Pro lidi z jiných amerických států i z jiných zemí, kteří jsou ve vězení kvůli konopí, jde o příslib nadcházejících změn,“ prohlásil DeAngelo a dodal: „Za legalizaci bojuji od roku 1974. Mám pocit, jako bych 42 let běžel maraton – co rok, to kilometr – a dnes se konečně dostal do cíle.“

Díky Colorado!

Zastánci legalizace tvrdí, že pro řadu jejich vítězství po celých Spojených státech pomohly připravit půdu státy Colorado a Washington, tedy první státy, které legalizovaly konopí a uzákonily vytvoření regulovaného trhu již v roce 2012. Nyní se očekává, že státy jako Nevada a Kalifornie využijí své pozice turistických destinací a budou generovat obrovské příjmy z daní z obchodu. Podle prognózy analytiků z agentur New Frontier Data a ArcView Market Research, které se zabývají analýzami v oblasti konopného průmyslu, bude k roku 2020 jen v samotné Kalifornii existovat trh s konopím v hodnotě 7,6 miliard dolarů, což je více než letošní hodnota v celých Spojených státech.

Většina voličů se domnívá, že lidé, kteří jsou jinak bezúhonní, by neměli být trestáni za užívání produktu, který je mnohem bezpečnější než alkohol.

Zástupce ředitele nejstarší americké legalizační organizace NORML Paul Armentano okomentoval historické volební výsledky následovně: „Všem, kdo tvrdili, že legalizace konopí je v podstatě jen lokální záležitostí liberálního západního pobřeží a Colorada, bylo ukázáno, jak moc se mýlí. Většina Američanů napříč celou zemí si uvědomuje, že prohibice této rostliny pouze nesmyslně zatěžuje veřejné rozpočty a plýtvá penězi daňových poplatníků, porušuje základní občanská a lidská práva, nutí nás nerespektovat zákon a disproporčně zasahuje do životů mladých lidí jiné než bílé barvy. Voliči 8. listopadu jednoznačně odmítli kriminalizaci konopí, jež naprosto selhala, a rozhodli se vyzkoušet alternativu v podobě legalizace a regulace.“

Zdroje:

www.leafly.com
blog.norml.org
www.usatoday.com
www.thecannabist.co

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!