Aktuální článek
Kdo vyhraje volby v Kalifornii: Trump, Clintonová nebo legalizace?

Kdo vyhraje volby v Kalifornii: Trump, Clintonová nebo legalizace?

  • Kalifornie je šestou největší ekonomikou na světě. Před ní jsou na žebříčku pouze Spojené státy americké jako celek, Čína, Japonsko, Německo a Velká Británie. Celkový objem hospodářství byl v roce 2015 téměř 2,5 bilionu dolarů. Pokud se voliči v listopadovém referendu vysloví pro legalizaci, jako to již dříve učinili obyvatelé Colorada, Washingtonu a Oregonu, bude mít s ní spojený konopný boom obrovský význam jak pro stát samotný, tak pro celé Spojené státy.

Nejde přitom o pouhou dekriminalizaci nebo změnu priorit policejních sborů. Řeč je o státem regulovaném prodeji konopí všem osobám starším 21 let, tedy o modelu, který už funguje u alkoholu. Řeč je o legálním pěstování rostlin pro osobní potřebu, zdanění zisků z prodeje a znovuotevření trestních spisů osob stíhaných za méně závažné delikty spojené s výrobou, prodejem, držením a konzumací konopí.

Miliardy dolarů ve hře

Řeč je o úplné a přímé legalizaci konopí. Vyjádřeno penězi, v šesté největší ekonomice světa jsou ve hře miliardy dolarů. Bude-li návrh číslo 64 ve všeobecném referendu naplánovaném na 8. listopadu letošního roku schválen, dojde k zahájení prodeje 1. ledna 2018.

Referendum o legalizaci se v Kalifornii bude konat 8. listopadu spolu s prezidentskými volbami.

 Analytici očekávají, že legálním trhem s konopím proteče v roce 2018 až 1,5 miliardy dolarů a toto číslo se bude v následujících letech zvyšovat – odhady agentury New Frontier Data and ArcView Market Research hovoří o třech miliardách dolarů v roce 2019 a čtyřech v roce 2020. Už dnes přitom vzkvétá trh s konopím na lékařský předpis. Celkový obrat tohoto odvětví by měl v roce 2018 dosáhnout 4,27 miliardy dolarů, o dva roky později by se pak mělo jednat až o 6,5 miliardy. Legalizace se těší podpoře poměrně výrazné většiny Kaliforňanů. Rozhodně pro je 60 procent účastníků nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, zcela opačný názor pak zastává pouhých 34 procent.

Dva druhy daní

Kromě držitelů licencí na prodej konopí by z případného uzákonění užívání konopí pro rekreační účely samozřejmě profitoval i stát. Podle návrhu zákona o legalizaci by se na celostátní úrovni jednalo o dva nové druhy daní. 

  1. Daň z pěstování: 9,25 dolaru za unci (asi 28,5 gramu) u květů a 2,75 dolaru za unci u listů, které se používají k výrobě druhotných konopných produktů.
  2. Daň z prodeje ve výši 15 procent z maloobchodní ceny.

Místní úřady by pak mohly na konopí uvalit další daně nebo naopak nabídnout začínajícímu průmyslovému odvětví pobídky ve formě daňových úlev.

Už dnes v Kalifornii vzkvétá trh s konopím na lékařský předpis. Celkový obrat tohoto odvětví by měl v roce 2018 dosáhnout 4,27 miliardy dolarů, o dva roky později by se pak mělo jednat až o 6,5 miliardy. O jaké částky se tedy jedná? Těžko říct. Odhady nezávislých analytiků hovoří o stovkách milionů až jedné miliardě dolarů ročně. K tomuto číslu je dále třeba přičíst úspory ve výdajích na policii a justici, které by mohly ročně čítat další desítky milionů dolarů. Kalifornské referendum se bude konat 8. listopadu spolu s prezidentskými volbami.

Zdroj: www.businessinsider.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!