Aktuální článek
Číňané si dopřávali konopí již před 2 400 lety

Číňané si dopřávali konopí již před 2 400 lety

  • Archeologové nedávno v Číně objevili důkazy toho, že člověk používal konopí jako léčivou a rituální bylinu již před 2 400 lety. Ukazuje se, že na euroasijských stepích bylo konopí dříve nesmírně „populární“.

Pohřbené konopí

V září byl v odborném časopise Economic Botany publikován článek s názvem „Starověký rubáš z konopí nalezen na hřbitově v centrální Euroasii“. Vědci v něm uvádějí, že „na pohřebišti Jiayi ve městě Turpan v severozápadní Číně objevili hrobku obsahující zachovalé zbytky rostlin konopí.“

Tento objev je dalším v řadě další důkazů potvrzujících význam konopí v lidské historii.

Skupina archeologů pod vedením Chung-ena Ťianga z Univerzity Čínské akademie věd objevila v hrobce 35letého muže europoidní rasy třináct kompletních samičích rostlin konopí. V textu se dočteme, že rostliny „zřejmě pocházely ze stejného regionu a na tělo muže byly záměrně naskládány jako pohřební rubáš“. Vědci se domnívají, že se mohlo jednat o šamana. Radiokarbonová datovací metoda prozradila, že hrobka je stará přibližně 2400–2800 let.

Možná vysvětlení

Časopis National Geographic okomentoval nález takto: „Na pohřebišti Ťia-i ve městě Tchu-pchan (anglicky Turpan) bylo celkem vykopáno 240 hrobek. Odborníci je spojují s kulturou Su-pej-si (známou také pod názvem království Ku-š’), která se na tomto území vyskytovala přibližně před dvěma až třemi tisíci let. Oáza Tchu-pchan byla tehdy významnou zastávkou na Hedvábné stezce.“

Ťiang, hlavní autor článku, vyzdvihl význam jejich nálezu, když uvedl, že „toto je poprvé, co archeologové našli celé neporušené rostliny konopí, navíc zatím neznáme žádný další případ, kdy by byly při pohřbu člověka využity jako rubáš.“ Podle National Geographic je nález dalším důkazem toho, že konzumace konopí byla již před několika tisíci let na euroasijských stepích silně rozšířená.

Přímo v článku je také uvedeno, že tento objev je dalším v řadě další důkazů potvrzujících význam konopí v lidské historii: „Tento jedinečný nález nám nabízí nový náhled na rituální využití konopí v centrální Eurasii v období pravěku. Fragmenty květů konopí byly také objeveny v dalších hrobkách na pohřebišti Ťia-i ze stejného historického období; obdobné nálezy byly učiněny ale i na Altaji – takové množství důkazů potvrzuje, že konopí bylo v centrální Asii lidmi využíváno za rituálními a léčebnými účely nejpozději již v prvním tisíciletí před naším letopočtem.“ Již v roce 2008 objevili archeologové v blízkosti Tchu-pchanu 2 700 let starý hrob naplněný „velkým množstvím konopí“.

Domnívají se, že hrob patřil člověkovi europoidní rasy a na základě vícero poznatků předpokládají, že lidé z kultury Ku-š’, která se v tehdy na tomto území nacházela, „pěstovali konopí pro jeho léčebné a psychotropní účinky využitelné při náboženských obřadech.“

Další a další důkazy

Loni byly při vykopávkách na pohřebišti nacházejícím se na Kavkaze v jižním Rusku objeveny zlaté dýmky obsahující stopy po konopí a opiu. Vědci z nálezu vyvodili, že kočovný kmen Skytů zde prováděl rituály, při kterých se užívaly tyto drogy.

Toto je poprvé, co archeologové našli celé neporušené rostliny konopí, navíc zatím neznáme žádný další případ, kdy by byly při pohřbu člověka využity jako rubáš.

Konopí lze ale využít i pro zcela odlišné účely – jeho vlákna mohou sloužit jako základ oblečení, nábytku či budov. Archeologové ale možnost takových využití v kultuře spojované s hroby v Tchu-pchanu vyvracejí – uvádějí, že žádné takové textilie nenašli a že semínka nalezená v hrobě byla ke konzumaci příliš drobná.

National Geographic tedy vyvozuje: „Vědci se domnívají, že toto konopí bylo pěstováno kvůli jeho psychoaktivní pryskyřici. Je tedy možné, že při rituálech či léčbě bylo inhalováno v podobě kadidla či konzumováno v nápojích.“

Autority sice dnes užívání konopí a dalších látek démonizují a zakazují, ale články jako tento z odborného časopisu Economic Botany dokazují, že tato rostlina byla nedílnou součástí lidské kultury dávno před tím, než se takové zákony objevily. Politická rozhodnutí nic nemění na tom, že i dnes, stejně jako před dvěma a půl tisíci lety, lidé užívají konopí právě za účelem léčby a duševního rozvoje.

Zdroj: europe.newsweek.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!