Aktuální článek
Dánovi hrozí deset let vězení za to, že prodával konopí pacientům s rakovinou

Dánovi hrozí deset let vězení za to, že prodával konopí pacientům s rakovinou

  • Dánský aktivista, který poskytoval konopí onkologickým pacientům a lidem s dalšími závažnými chorobami, byl v na začátku října zatčen a hrozí mu až deset let odnětí svobody.

Claus „Moffe“ Nielsen již v minulosti v médiích otevřeně hovořil o tom, jak a proč prodává konopí. Také přiznal, že si uvědomuje, že ho tato aktivita může přivést až do vězení.

Principy a zásady

„Prodávat produkty z konopí by měly laboratoře a lékaři, a to v kontrolovaných podmínkách. Já osobně nejsem školený odborník, ale mám jisté principy, kterých se držím,“ svěřil se Nielsen dánskému deníku BT.

Konopí rozhodně neprodával proto, aby zbohatl nebo že by se snad chtěl stát drogovým bossem.

Zároveň dodal, že o léčebném potenciálu rostliny jej přesvědčila vlastní zkušenost, kdy začal užívat poživatiny z konopí na osteoartrózu. Když Nielsen zjistil, že mu tato léčba výrazně pomáhá, chtěl ji poskytnout i dalším nemocným v zemi. Podle svých slov má „zákazníky“ po celém Dánsku. Jde o lidi, kteří trpí chorobami, jako jsou rakovina, skleróza anebo třeba fibromyalgie.

Obviněný se přiznal

Nielsen a jeho žena nyní čelí obvinění na základě dánského zákona o narkoticích a hrozí jim až deset let odnětí svobody.  Právník Erbil Kaya, který manžele zastupuje, deníku BT sdělil, že Claus Nielsen svoji vinu přiznal, jeho manželka však jakékoli provinění na své straně popírá. První soudní slyšení s Nielsenovými proběhlo bez účasti veřejnosti, což bylo v rozporu s přáním obhajoby. Obhajoba totiž usilovala o to, aby informace ohledně případu byly s veřejností sdíleny.

„Veřejnost je s tímto případem obeznámena, takže zde není co tajit. Můj klient již v minulosti o své činnosti mnohokrát promluvil. O panu Nielsenovi rovněž vzniká dokument, z jeho strany tedy není důvod cokoliv skrývat,“ nechal se slyšet Kaya.

Když zjistil, že mu tato léčba výrazně pomáhá, chtěl ji poskytnout i dalším nemocným v zemi.

Řekl také, že jeho klient konopí prodával proto, aby pomohl nemocným a také aby vyvíjel tlak na stát, čímž by jej přiměl změnit postoj k léčebnému konopí. „Pan Nielsen nikdy neskrýval fakt, že jeho činnost je protizákonná a že si toho je vědom. Proto se také přiznal. Konopí rozhodně neprodával proto, aby zbohatl nebo že by se snad chtěl stát drogovým bossem. Jednal zcela transparentně a o prodeji konopí mluvil vždy upřímně a otevřeně,“ dodal právní zástupce. 

88 % Dánů podporuje legalizaci

Nekompromisní přístup dánských úřadů k léčebnému i rekreačnímu užívání konopí vyvolalv uplynulých několika měsících v Dánskubouřlivou debatu. Představitelé regionu Jižní Dánsko v srpnu schválili plán, díky kterému by se tento region mohl stát prvním v zemi, kde se bude předepisovat léčebné konopí. Deník Information v létě uvedl, že ministryně zdravotnictví Sophie Løhdeová zvažuje zavedení čtyřletého celostátního zkušebního programu.

Vládní strana ministryně Løhdeové, Venstre, v roce 2014 vyslovila souhlas s politickou dohodou, která měla za cíl vyčlenění zdrojů na „výzkum prostředků proti bolesti, včetně využití léčebného konopí.“

Průzkum veřejného mínění, provedený v červnu institutem Gallup, ukázal, že celých 88 % Dánů podporuje legalizaci konopí pro léčebné využití. Podle průzkumů také těsná většina Dánů podporuje legalizaci konopí i pro rekreační využití. Diskuze na toto téma se rozhořela po střelbě při policejní razii v kodaňské čtvrti Christiánie a po odstranění stálých stánků s konopím na tamní proslulé ulici Pusher Street.

Některé dánské politické strany legalizaci konopí podporují, tři největší strany – Venstre, Sociální demokraté a Dánská lidová strana – jsou však stále proti.

Zdroj: www.thelocal.dk

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!