Největší dopad pravděpodobně bude mít zatčení Tošihika Uena, zaměstnance společnosti Hachijuhachiya, která se zabývá prodejem konopných produktů. Podle japonského deníku The Mainichi byli Ueno a dva další zaměstnanci společnosti Hachijuhachiya po zásahu protidrogové jednotky u něj doma zadrženi v souvislosti s podezřením na držení konopí.
Dalším zatčeným v souvislosti s držením konopí je bývalá herečka Saya Takagi, která letos v červenci neúspěšně kandidovala do horní komory japonského parlamentu.
Webové stránky společnosti Hachijuhachiya byly předchozí víkend nedostupné.
První dáma podporuje konopí
Uenovo zatčení je významné zejména z důvodu, že jde o první případ zatčení legálního pěstitele podle japonského Zákona o kontrole konopí. Ministerstvo zdravotnictví v říjnu uvedlo, že Ueno měl mít ve svém domě ve městě Čizu v prefektuře Tottori v držení 88 gramů sušeného konopí.
Pozoruhodný je také fakt, že Uenovu snahu obnovit pěstování konopí v okolí Čizu, kde před druhou světovou válkou měla tato činnost dlouhou tradici, v minulosti ocenila Akie Abe, žena japonského premiéra Šinzó Abeho. Akie Abe veřejně podporovala japonskou konopnou scénu. Dokonce navštívila i pěstírny společnosti Hachijuhachiya.
Další oběť
Dalším zatčeným v souvislosti s držením konopí je bývalá herečka Saya Takagi, která letos v červenci neúspěšně kandidovala do horní komory japonského parlamentu. Zatčena byla poté, co protidrogoví agenti prohledali její dům, automobil a pozemek hostince, který Takagi vlastní na ostrově Išigaki, přičemž nalezli několik gramů konopí, dýmky a papír na cigarety.
Uenovu snahu obnovit pěstování konopí v okolí Čizu v minulosti ocenila Akie Abe, žena japonského premiéra Šinzó Abeho.
Takagi kandidovala za Tokio na kandidátce strany Šintó Kaikaku („Strana nové renesance“). Slíbila, že v případě zvolení bude usilovat o legalizaci léčebného konopí.Japonský Zákon o kontrole konopí zakazuje držení této rostliny a její šíření. Guvernéři prefektur jsou však oprávněni povolit pěstování konopí vybraným žadatelům.
Konopí se v minulosti v Japonsku pěstovalo po celá staletí. Krátce po druhé světové válce však byla do země ze Spojených států importována válka proti drogám. Ještě v roce 1954 působily v Japonsku tisíce pěstitelů. K roku 2014 jejich počet klesl na pouhých 33.
Zdroj: hemptoday.net