Aktuální článek
Poptávka po genetickém testování konopí

Poptávka po genetickém testování konopí

  • Názvy konopných odrůd jsou často velice barvité a poetické, namátkou jmenujme Purple Haze nebo Orange Crush. Většinou se zakládají na názvu oblasti, odkud odrůda pochází, či na popisu jejích psychotropních účinků. S tím, jak konopí začíná být legální v čím dál více státech, však vzrůstá poptávka po detailní analýze rozdílů mezi jednotlivými odrůdami.

Tohoto oboru se chytla společnost Medicinal Genomics Corporation z města Woburn ve státě Massachusetts, která nabízí testování kvality konopí pro léčební i rekreační využití na základě rozboru genomu rostliny.

Co napoví DNA

„Rozhodli jsme se zjistit, na jaké otázky ohledně konopí dokáže rozbor DNA odpovědět,“ prohlásil Kevin McKernan, vedoucí vědecký pracovník společnosti Medicinal Genomics, která nabízí testování lidského genomu. „Zjistili jsme, že lidé začínají být frustrovaní z toho, že neznají přesné účinky odrůdy, kterou užívají. Možná má záhadné či přitažlivé jméno, ale to rozhodně nezaručuje její kvalitu.“

Pro zákazníky je genetické mapování odrůd výhodné – díky němu se dozví, které odrůdy jsou příbuzné, a ve výdejnách se budou moci vyhnout zbytečným přehmatům. 

Letos v dubnu tato již pět let fungující společnost nabídla pěstitelům konopí v Coloradu své služby na zkušební dobu, minulý měsíc se její provoz rozjel naplno – nyní nabízí genetické testy v celém státě. Zákazníci posílají společnosti vzorky DNA a zpátky jim přijdou výsledky ze sekvenování genomu, které vypovídají o unikátních vlastnostech dané rostliny. Díky tomu mohou pěstitelé zjistit, jaké rostliny jsou vzhledem k vysokému obsahu účinné látky tetrahydrokanabinolu (THC) silně psychoaktivní a ve kterých je naopak více kanabidiolu (CBD) nabízejícího spíše léčivé účinky se slabším psychotropním potenciálem.

Pole neorané

Ve 29 státech a hlavním městě Washingtonu, kde je léčivé konopí legální, je zatím konkurence na poli genomového testování mizivá. Vědci se dosud zaměřovali spíše na kontaminaci rostlin pesticidy, herbicidy a plísněmi. Pěstitelé se o tento obor ale zajímají již delší dobu z důvodu ochrany svého duševního vlastnictví a také proto, že díky genetické analýze pohlaví rostliny mohou včas rozeznat nechtěné samce (ti mohou oplodnit a tím i znehodnotit celou úrodu) nebo třeba zjistit, jakým rostlinám se v daných podmínkách daří nejvíce. Pro zákazníky je genetické mapování odrůd také výhodné – díky němu se dozví, které odrůdy jsou příbuzné, a ve výdejnách se budou moci vyhnout zbytečným přehmatům. Na trhu s rekreačním konopím se dnes označení „geneticky testováno“ stává žádanou nálepkou. McKernan říká, že velikost tohoto nového trhu se zatím dá jen těžko odhadnout, ale situace by se mohla vyvíjet obdobně jako s testováním závadnosti potravin, které většinou zabírá 1–3 procena trhu v potravinářském průmyslu.

Lidé začínají být frustrovaní z toho, že neznají přesné účinky odrůdy, kterou užívají.

Pokud se věci budou opravdu ubírat stejným směrem a celkový objem trhu s konopím dosáhne v roce 2020 předpokládaných 20–40 miliard amerických dolarů, mohl by objem tohoto trhu dosáhnout až jedné miliardy dolarů. 

Nejen samičí květy

McKernan tvrdí, že v případě zapojení společnosti do vývinu nových odrůd se specifickými vlastnostmi by mohl dosáhnout ještě většího objemu. Mezi další vyhledávané parametry rostlin patří delší stonky kvůli výnosu konopné vlákniny nebo třeba vyšší objem semen pro získávání oleje.

„Myslím, že u rozborů nezůstaneme,“ nechal se slyšet McKernan. „I v zemědělství se většinou nejprve provedou analýzy genetických rozborů a pak se získané poznatky aplikují v praxi s cílem zlepšit jednotlivé vlastnosti rostlin.“

Společnost Medicinal Genomics nyní expanduje do oblasti testování konopí, ale jejich hlavní příjem pochází z rozboru genomu pacientů, kterým pak díky získaným informacím radí s výběrem nejvhodnějších léků. V současnosti má tato společnost pět set až tisíc zákazníků měsíčně.

Zdroj: www.bizjournals.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!