Aktuální článek
Australana obvinili z pěstování konopí. Licenci na pěstování mám od Boha, hájí se

Australana obvinili z pěstování konopí. Licenci na pěstování mám od Boha, hájí se

  • Muž z australského Melbourne, který byl obviněn z pěstování konopí u sebe na zahradě, se před policisty hájil slovy, že mu pěstování této rostliny povolil Bůh.

Při prohlídce domu Matthewa a Elizabeth Pallettových na melbournském předměstí Carrum Downs v australském státě Victoria letos v květnu policie nalezla asi 15,5 kilogramů konopí v různé formě. V domě se rovněž našly účetní knihy se seznamy klientů, kterým manželé konopí dodávali, k tomu navíc zařízení pro výrobu, užívání a přechovávání drog, jak zaznělo mimo jiné při soudním procesu s párem 27. října. 

Komu uškodili?

Z pěstování konopí byli obviněni oba manželé. Oba však trvají na své nevině.

Podle názoru obžaloby porušili Pallettovi pěstováním konopí zákon, a to „bez ohledu na to, jaké nezištné či humanitární důvody je k tomu vedly.“

Státní zástupce Andy Moore první den soudního procesu sdělil porotě: „Oba obvinění se přiznali k pěstování konopí. Podle jejich slov mělo jít o rostliny pro léčebné účely, přiznávají však, že k této činnosti nemají povolení.“ Dále citoval slova, kterými se Pallett hájil na policii: „Bůh mi to povolil. On je jediný, kdo k tomu má právo.“

Pallettovi rovněž policii vysvětlili, že neprovozují komerční podnik, ale že vyrábějí „léčebné konopí“, aby pomohli nemocným lidem, včetně pacientů s rakovinou. Matthew Pallett popsal svůj dům jako „soukromou lékařskou kliniku“, jeho žena policii řekla, že s manželem „pomocí konopí léčili rakovinné buňky“ i další potíže.

Špatný zákon nerespektujeme

Obvinění podle Mooreových slov také argumentovali tvrzením, že zákon zakazující pěstování konopí je špatný. Pallett rovněž tvrdil, že konopí je neškodné a že „chránit lidi před bolestí a smrtí přece není zločin.“ Manželé Pallettovi, kteří se hájí sami bez právního zástupce, si nepřáli u soudu pronést úvodní řeč. Soudu se zúčastnili i někteří jejich příznivci. Moore porotě sdělil, že podle názoru obžaloby porušili Pallettovi pěstováním konopí zákon, a to „bez ohledu na to, jaké nezištné či humanitární důvody je k tomu vedly.“ Dodal, že úkolem poroty je objektivně posoudit předložené důkazy. 

Bůh mi to povolil. On je jediný, kdo k tomu má právo.

 „V tomto případě nejde o vytvoření precedentu ohledně léčebného konopí či konopí obecně ani o to, zda obvinění jednali s dobrými úmysly nebo zda by se měly měnit současné zákony.“ Společně s manželi Pallettovými nám tedy nezbývá než modlit se a doufat, že boží prozřetelnost osvítí i hlavního soudce Billa Stuarta.

Zdroj: www.theage.com.au

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!