Aktuální článek
V Evropském parlamentu proběhla konference o léčbě konopím, v centru pozornosti bylo Irsko

V Evropském parlamentu proběhla konference o léčbě konopím, v centru pozornosti bylo Irsko

  • Zástupci jedenácti členských zemí EU se na konci listopadu sešli na konferenci týkající se konopné léčby, která se konala na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Na této významné události nechyběly ani emoce a hlavní slovo měli trochu překvapivě Irové.

Jak irští zástupci správně připomněli, léčba konopím má právě na věčně zeleném ostrově dlouhou tradici. Graham de Barra, ředitel organizace Help not Harm, ve své řeči vzpomenul irského lékaře Williama Brookea O’Shaughnessyho, který v polovině 19. století publikoval odborné články o konopí. Šlo o první odborné příspěvky na toto téma v rámci západní lékařské vědy. „I dnes je Irsko významným centrem výzkumu kanabinoidů,“ prohlásil také De Barra. „Léčba konopím je však v současnosti nelegální.“

Blýská se na lepší časy

To by se však brzy mohlo změnit. V červenci byl dolní komoře irského parlamentu (v irštině zvaném Dáil) předložen návrh zákona o legalizaci léčebného konopí. Ten irští poslanci projednávali den poté, co De Barra vystoupil v Evropském parlamentu. „Měli jsme hodně práce a jsme rádi, že zde dnes s vámi můžeme být,“ sdělil lidem v sále, „ale současně si přejeme co nejrychleji se vrátit do Dublinu, kde se zítra v našem parlamentu odehraje přelomová debata o léčebném konopí.“

Tři hlavní priority by měly být: poskytovat adekvátní lékařskou péči nemocným, kontrolovat kvalitu a investovat do klinických testů.

Den po De Barrově proslovu irský ministr zdravotnictví Simon Harris prohlásil, že léčebné legalizaci nebude oponovat, a irští poslanci zmíněný návrh zákona přijali. Ministr dodal, že některé detaily v návrhu zákona se mu stále zdají být problematické, nebude však oponovat jeho přijetí. Irský návrh zákona o legalizaci konopné léčby v tuto chvíli ještě musí překonat několik legislativních překážek, Irsko se však již tímto zařadilo mezi další evropské země, které podnikají racionální kroky směrem k ukončení prohibice této byliny.

Zájem Evropy o léčebné konopí byl na konferenci v Bruselu jasně znát. Hlavními organizátory byly uskupení Evropská sjednocená levice a Severská zelená levice, což je koalice levicových stran v Evropském parlamentu. Konference sestávala ze dvou panelů, kde se vystřídalo celkem čtrnáct řečníků. Při projevech a diskuzích měli přítomní tlumočníci plné ruce práce s tím, aby přehršel sdělovaných informací převedli do hlavních evropských jazyků.

Potřebujeme regulaci

Všichni řečníci zdůrazňovali naléhavou potřebu regulace. Také upozorňovali na nedostatek rozsáhlejších studií i nedostatečné školení lékařů v této oblasti. Podle Grahama De Barry by tři hlavní priority měly být „poskytnutí adekvátní lékařské péče nemocným, kontrola kvality a investice do klinických testů“.

Dominique Lossignol, belgický specialista na léčbu bolestí a onkologických onemocnění, konstatoval, že většina jeho kolegů stále nedokáže vnímat konopí jako lék. „Hodně neurologů má o konopí velice omezené znalosti,“ prohlásil. „Konopí znají jako drogu rastafariánů. Myslí si, že konopí je dobré tak akorát pro fanoušky reggae.“ Zdůraznil, že konopí sice nedokáže pomoci všem pacientům, ale „pokud pomůže alespoň některým nemocným, je naší povinností jim tuto možnost léčby poskytnout.“

Irský ministr zdravotnictví Simon Harris prohlásil, že léčebné legalizaci nebude oponovat, a irští poslanci zmíněný návrh zákona přijali.

Dr. Franjo Grotenhemen, předseda Mezinárodní asociace pro kanabinoidní léčbu (IACM), který kvůli svému tělesnému postižení hovořil z mobilního lůžka, poskytl zasvěcený pohled na aktuální vývoj v Německu. „Německá vláda připravila návrh zákona na legalizaci léčby konopím. Ke změně kurzu ji přinutilo až soudní rozhodnutí. Politik však musí říct: ‚Nepřinutili mě, jen jsem změnil názor.‘ Politici ve všech německých politických stranách tedy změnili názor a nyní souhlasí s tím, že nemocní by měli mít přístup ke konopným produktům, pokud je dle lékařů potřebují.“

Růžová budoucnost?

Většina řečníků se ve svých projevech zaměřila na potřeby pacientů a také na neuvěřitelné výsledky léčby konopím. Někteří však rovněž zmínili ekonomické přínosy ukončování prohibice. Izraelský farmaceut a konopný aktivista Saul Kaye účastníkům konference představil, jak jeho země těží ze svého programu léčebného konopí, který byl historicky prvním na celém světě. „Všem přítomným zákonodárcům bych chtěl říci, že otázkou není jestli, ale jak a kdy k tomu dojde. Každé vaše rozhodnutí má v řetězci hodnot, který vytváříte, určité důsledky. Konopný průmysl ve světě raketově roste. Je to odvětví, které vydělá hodně peněz a které může být významným hráčem v ekonomice vašich států. Vy musíte zvážit, zda chcete být součástí tohoto nového vývoje – nebo zda mu chcete klást překážky.“

Saul Kaye také dodal, že parlament v jeho zemi jednohlasně schválil rozšíření tamního systému. „Pokud vás zajímá přínos legálního konopí pro ekonomiku vašich zemí, mohu uvést, že v Izraeli má trh s legálním konopím k léčebným účelům v současnosti hodnotu kolem 200 milionů dolarů (kolem pěti miliard korun), a to na něm působí jen velice málo aktérů. 

Belgický specialista na léčbu bolestí a onkologických onemocnění konstatoval, že většina jeho kolegů nedokáže vnímat konopí jako lék. 

Předpokládáme, že tato hodnota v průběhu následujících 24 měsíců vzroste desetinásobně. Tento vývoj odráží dění v celém světě: konopí je zkrátka na vzestupu.“

Svědectví matky malé pacientky

V celém sále pak zavládlo ticho, když mladá Irka Vera Twomeyová popisovala příběh své šestileté dcery Avy. Ava trpí syndromem Dravetové, což je vzácná forma epilepsie, která způsobuje časté a velice těžké záchvaty. Lékaři Avě postupně předepsali jedenáct různých léků, žádný však nepomohl.

„Avě syndrom Dravetové diagnostikovali, když jí byly čtyři měsíce. Neurologové nám oznámili, že nikdy nebude chodit ani mluvit, že bude celý život na vozíčku,“ svěřila se Twomeyová. „Prý se máme do budoucna připravit na rezidenční péči. Prý se s tím máme smířit. A já jim všem odpověděla: Ne! Řekla jsem jim, že Ava vstane a bude moci chodit – a oni se mi vysmáli. Ava nakonec začala chodit, až když jí byly tři roky, ale dokázala to.“

Aviny záchvaty trvaly až do minulého září, kdy její rodiče získali konopný extrakt vyrobený ze slavné americké odrůdy zvané Šarlotina pavučinka , která je bohatá na kanabidiol (CBD). „V říjnu, což byl první měsíc, během kterého Ava každý den užívala extrakt s kanabidiolem, u ní poklesl počet záchvatů o 90 procent,“ prohlásila Vera Twomeyová. „Její život se změnil a je z ní úplně nový člověk.“

Německý europoslanec Stefan Eck na závěr svého projevu zaujal jasné a silné stanovisko: „Už 5 000 let se konopí používá jako lék. Dle mého názoru nastal čas legalizovat léčbu konopím i v Evropské unii. Věřím, že bychom v Evropě měli co nejdříve legalizovat přinejmenším léčebné konopí. To je však naprosté minimum. Měli bychom mít neustále na paměti, že zákaz konopí je naprosto nelogický, když jsou současně povoleny látky jako nikotin či alkohol. Chtěl bych vám poděkovat za účast na této významné události. Zakončím slovy: Legalizujte konopí!“

Videozáznam z konference je možné vidět zde. 

Zdroj: www.leafly.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!