Aktuální článek
Editorial: Probuďte se!

Editorial: Probuďte se!

 • Aktivisté jsou lidé, kteří vnímají potřebu něco změnit a zasvětí takové činnosti svůj čas i schopnosti. Obvykle jsou poháněni vášní a vizí lepší budoucnosti. Aktivismus se v některých z nás probouzí sám od sebe, v jiných je zase vyvolán zkušeností, která buď je samotné, nebo jejich milované nepříjemně ovlivnila. Ať se jedná o jakýkoli důvod, každý máme schopnost něco změnit – a to bez ohledu na věk, vzdělání nebo sociální postavení. Každý, kdo věří v pozitivní změnu, má sílu a možnost se o takovou změnu zasadit.

A jak se tedy stát aktivními občany?

 1. Ujasněte si, co vám vadí. Jakmile si budete jisti něčím, co ve vašem okolí vyžaduje neodkladnou změnu, začne vás takové prozření pronásledovat a probudí ve vás pocit zodpovědnosti. Zápal a touha žít v lepším světě vám umožní hledat ideální řešení.
   
 2. Zjistěte si, co už bylo uděláno. Možná stejný problém, jaký jste v okolí objevili vy, už řeší někdo jiný na lokální či na národní nebo dokonce mezinárodní úrovni. Rozmyslete si, zda se k nějaké existující snaze chcete připojit a usilovat o změnu společně.
   
 3. Rozhodněte se, co můžete udělat. Je důležité mít představu o tom, čím konkrétně můžete ke změně přispět. Jaké máte dovednosti, profesi, zdroje a kolik času a úsilí chcete do svého aktivismu vložit.
   
 4. Vzdělávejte se. Velmi inspirativní a vítanou pomocí při aktivismu je získat detailní přehled o situaci, která vyžaduje změnu, i způsobech, jak kýžené změny dosáhnout.
   
 5. Buďte ochotni pracovat. Nic se nezmění samo od sebe. Buďte připraveni pracovat bez jistoty okamžitého a hmatatelného výsledku. V mnoha případech trvá změna k lepšímu celé roky – zákony, společenská nálada a další faktory mohou celý proces zpomalit a oddálit. Je na místě si uvědomit, že můžete boji za lepší budoucnost zasvětit celý život, aniž byste očekávanou změnu sami zažili.
   
 6. Nevzdávejte se, ale ani se nepřemáhejte. Mnoho aktivistů zakusí určitou formu vyhoření v momentech, kdy usilovná a cílevědomá práce stále nepřináší konkrétní výsledky. Ve chvílích, kdy jste unaveni, vyčerpáni nebo si nevíte rady, může se vaše snaha snadno obrátit proti vám. Dbejte o své fyzické a duševní zdraví, cítíte-li se na pokraji svých sil. Nejenže ničemu nepomůžete, ale navíc ubližujete i sami sobě.

Pokud vás výše uvedený krátký návod odradil nebo ve vás probudil spíše zmatek a nejistotu ohledně toho, jak si vybrat a do čeho se vlastně vrhnout, nabízím vám jednoduchou aktivitu, která  zabere jen minimum času, ale změnu může přinést zásadní. Spolek Legalizace.cz s podporou České pirátské strany a Strany zelených představil na začátku listopadu petici za legalizaci pěstování, zpracování a držení konopí pro vlastní potřebu dospělými občany České republiky. Na internetové stránce petice.legalizace.cz můžete text petice prostudovat a v případě, že toto je přesně ta změna k lepšímu, se kterou se osobně ztotožňujete, petici si vytiskněte a pokuste se získat pro myšlenku legalizace konopí co nejvíce podpisů i ve svém okolí. Stanete se tak součástí rozsáhle a dlouhotrvající kampaně, která si neklade menších cílů než zajistit základní práva, svobodu a důstojnost konopí i jeho uživatelům.

Děkuji vám všem za podporu a přeji ničím nerušené vánoční svátky.

Robert Veverka

Petice za legalizaci konopí

Přejete si pěstovat své konopí legálně, beze strachu z trestního postihu? Podpořte, prosím, petici za legalizaci konopí, jejíž text i podpisový arch naleznete na internetové adrese petice.legalizace.cz 

9. ročník akce Semínka seniorům

Sdružení Legalizace.cz je přesvědčeno, že samopěstování konopí je právoplatný, levný a efektivní způsob, jak si obstarat konopí pro osobní potřebu. Veškeré informace o kampani, včetně podmínek pro zaslání semínek zdarma všem dospělým žadatelům, naleznete na stránce www.seminkaseniorum.cz.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!