Aktuální článek
Tak trochu jiné květinářství: Svatební kytice, které můžete vykouřit

Tak trochu jiné květinářství: Svatební kytice, které můžete vykouřit

  • Floristka Bec Koopová právě dokončuje poslední detaily velké svatební kytice. Mezi růžemi a dalšími okrasnými rostlinami tu a tam vykukuje květ konopí.

„Naším heslem je ‚z kytice přímo do vodnice‘. Veškeré konopí je totiž zralé a připravené ke kouření,“ usmívá se mladá žena.

Zelená svatební kytice

Koopová je majitelkou květinářství Buds & Blossoms (Palice & Květy), které se nachází v hlavním městě Colorada Denveru. Její specialitou jsou svatební kytice s větším či menším množstvím konopí. Nabídka cateringových a doplňkových služeb pro konopné nadšence byla i v Coloradu, kde je užívání pro rekreační účely už dva roky legální, velmi omezená a Koopová tak se svým obchůdkem zaplnila díru na trhu.

Hledání té správné odrůdy, která svým tvarem, barvou a vůní vhodně doplňuje růže, je náročné na čas i zkušenosti, ještě větší výzvou je ale zbytek rostliny.

Mnoho jejích zákazníků si nepřeje mít neobvyklou kytici přímo na akci, ať už z osobních důvodů nebo kvůli zákonným omezením. Zažila i vpravdě hororové okamžiky – jeden fotograf například odešel přímo z obřadu, protože svatebčané kouřili konopí, a nechal nevěstu a ženicha stát zmatené a zaskočené u oltáře.

„Pomalu ale přicházeli klienti, kteří dali poněkud zvláštnímu nápadu zelenou. Nejprve šlo o jednotlivé páry, postupně se ale začali ozývat i majitelé resortů a svatební agentury,“ vzpomíná Koopová na začátky svého podnikání. Když v roce 2014 Buds & Blossoms otevřela, měla v ruce podnikatelský záměr na 35 stránkách a rozpočet 1500 dolarů. V té době už provozovala malé květinářství a další rozvoj svého byznysu financovala z peněz vydělaných brigádami ve výdejnách konopí.

„Jednou mi z nějaké větší akce zůstalo pár pěkných palic a já přemýšlela, jestli by se nedaly využít i esteticky,“ vzpomíná Koopová. „Nakonec jsem uřízla pár větví z vlastní rostliny, přidala několik růží a voilà, svatební kytice byla na světě.“

První opravdová konopná svatba proběhla 20. dubna 2014 a jejím tématem byla Alenka v říši divů.

Rychlý nárůst popularity

Zvěsti o novém květinářství se šíří a podnikání se daří. Z šesti svateb v roce 2015 se letos stal rovný tucet a přibyly i další zakázky – kytice vázala například pro srazy jogínů, ochutnávky vína a jídla nebo rozlučky se svobodou. Služby se nicméně neomezují jen na přípravu květinové výzdoby. Pro své zákazníky připravuje i konopné bary, které nabízejí výběr různých odrůd konopí vybraných a dodaných samotnými klienty. Cena se různí a může se pohybovat až kolem 85 dolarů za hodinu: „Zažila jsem i svatby, kde se vykouřilo 120 jointů.“ Její zákazníci pocházejí z celého světa. „Z nějakého důvodu mám spousty zájemců z Floridy,“ směje se Koopová.

Jak se nové podnikání rozjíždělo, musela Bec omezit původní klasické květinářství a vzdát se i práce ve výdejně. Ani jedno ji nijak zvlášť nemrzí: „Mezi tradičními nevěstami bylo hodně nesnesitelných semetrik, konopné páry bývají naopak v pohodě a nad věcí,“ vysvětluje. „Když začnou vyšilovat, dáme si jointa a všechno je zase v pořádku.“

Konopná svatební výstava

S úspěchy přicházely také další nápady a inspirace. Společně se dvěma obchodními partnery začala Koopová provozovat Konopnou svatební výstavu, protože běžné akce podobného druhu odmítaly jejich zboží a služby nabízet. Hned prvního ročníku se zúčastnilo 75 vystavovatelů a pro rok 2018 plánují organizátoři už devět výstav v různých amerických státech.

Jeden fotograf odešel přímo z obřadu, protože svatebčané kouřili konopí, a nechal nevěstu a ženicha stát zmatené a zaskočené u oltáře.

„Výnosy z tohoto typu akcí jsou celkem zajímavý přivýdělek,“ přemítá Koopová. Přes všechny úspěchy připouští, že se stejně jako mnoho dalších začínajících konopných podnikatelů potýká s mnoha překážkami. Legalizace konopí je jedna věc, realizace podnikatelského záměru v poměrně striktních mantinelech zákona je však věc druhá.

Jednou z drobných nepříjemností je fakt, že konopí na výrobu kytic nemůže floristka nakupovat sama, protože by poté potřebovala licenci na jeho další prodej: „Zákazníci si musí materiál opatřit sami, přinést mi ho a já ho pak můžu zakomponovat do svých aranží.“

Konopné kytice jsou o něco dražší než ty běžné, neboť vyžadují speciální péči, aby si uchovaly čerstvost a svěžest. Cena kytice pro nevěstu se pohybuje mezi 75 a 250 dolary plus cena konopí. V nabídce jsou také menší a levnější drobné ozdoby pro ženicha a svatebčany. I tyto výtvory jsou doplněny květem konopí.

Zvláštní pravidla

Také doprava výrobků na místo určení bývá někdy výzvou. Podle coloradských zákonů není dovoleno převážet ve vozidle najednou více než dvě unce květů, tedy asi 55 gramů. Pokud je svatba velká, celá výzdoba obsahuje konopí a součástí dodávky je i bar, musí se materiál vozit na etapy.

Konopí zároveň podle zákona nesmí být v dosahu řidiče, „Svatební kytice nemůžu mít na sedadle spolujezdce, abych dohlédla, že se jim během převozu nic nestane,“ popisuje Koopová další nesnáze doprovázející rozvoz výrobků. „Místo toho musejí být zajištěné a zamčené v kufru.“

Cena kytice pro nevěstu se pohybuje mezi 75 a 250 dolary plus cena konopí.

Úplně jednoduchý není v konopném podnikání ani bankovní styk mezi jednotlivými americkými státy, protože na federální úrovni je tato rostlina stále nelegální. „S několika bankami jsem vedla poměrně vyhrocené spory a musela jsem složitě prokazovat, že mé podnikání je stoprocentně legální a že jeho součástí není výroba ani prodej konopí,“ konstatuje Koopová. V současné době spolupracuje s bankou, jejíž jméno nechtěla z pochopitelných důvodů zveřejnit: „Nerada bych si přidělávala další starosti.“

Samostatnou kapitolou jsou svatebčané a někdy dokonce sám ženich s nevěstou, kterým není přítomnost konopí příjemná. Podle Koopové je velmi důležité nevnucovat ho lidem, kteří k němu mají z jakéhokoli důvodu odpor: „Nenápadně okoukneme situaci, a je-li to nutné, postavíme konopný bar v uctivé vzdálenosti od centra dění.“

Floristický oříšek

Tvrdým floristickým oříškem je i samotná rostlina. Hledání té správné odrůdy, která svým tvarem, barvou a vůní vhodně doplňuje růže, je náročné na čas i zkušenosti, ještě větší výzvou je ale zbytek rostliny. „Listy jsou brutální,“ říká Koopová. Konopí se sice v přírodě chová prakticky jako plevel, bez dostatečné zásoby vody ale rychle vadne. „Dlouho jsem zkoušela nejrůznější způsoby, jak uchovat přirozenou svěží barvu listů a stonků i jejich tvar. Úspěch se nakonec dostavil,“ pochvaluje si květinářka.

Je ironií, že její životní partner konopí neholduje: „Celý ten humbuk vnímá jako jeden velký sociální experiment.“

Podle coloradských zákonů není dovoleno převážet ve vozidle najednou více než 55 gramů, takže je-li je svatba velká, musí se materiál vozit na etapy. 

Ani sama Koopová neměla s rostlinou až do operace kolene žádné zkušenosti. THC původně užívala jako alternativu k lékům proti bolesti: „Někdo mi řekl, ať to vyzkouším. Ke květinám mám pozitivní vztah, takže jsem si dala jointa a konopí si mě získalo. Opravdu jsem zírala, jak se mi ulevilo.“

Koopová doufá, že se jí podaří konopné svatby dostatečně proslavit a prodávat franšízové licence dalším zájemcům. Práce v Buds & Blossoms je podle ní výrazně zajímavější než provozování běžného květinářství.

„Úplně nejvíc mě dostala babička, která si na jedné svatbě přišla pro konopnou limonádu. Namíchala jsem jí jen slabou dávku, aby se hned na poprvé nevyděsila. Babička se trochu napila a povídá ‚Vnuk mi říkal, že se budu cítit skvěle,‘“ vzpomíná s cukajícími koutky Koopová. „Asi za hodinu jsem si jí všimla na parketě. Pařila jako o život, ještě nikdy jsem žádnou babičku neviděla takhle tancovat. Opravdu si to užila a po akci se přišla zeptat, kde se to dá sehnat.“

Zdroj: www.cnbc.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!