Aktuální článek
Kanadská konopná komunita se cítí podvedena liberálním premiérem

Kanadská konopná komunita se cítí podvedena liberálním premiérem

  • V loňských parlamentních volbách podpořili rekreační uživatelé konopí liberálního kandidáta Justina Trudeaua a pomohli mu k získání postu ministerského předsedy. Důvodem bylo to, že v případě svého zvolení sliboval komplexní legalizaci. Zatím ale pouze podpořil probíhající razie proti výdejnám operujícím v současnosti na hraně zákona.

Abi Roachová, ředitelka organizace Cannabis Friendly Business Association, tvrdí, že kanadská konopná komunita výrazně pomohla Trudeauově Liberální straně k získání dostatečného počtu křesel v dolní komoře parlamentu pro vytvoření většinové vlády, a to s očekáváním, že Trudeau nebude otálet se splněním svého legalizačního slibu.

Pracovní skupina konečně promluvila

Teprve 13. prosince byly ovšem zveřejněny závěry Pracovní skupiny pro legalizaci a regulaci konopí (Task Force on Cannabis Legalization and Regulation), kterou Trudeau pověřil sepsáním jakéhosi manuálu, jímž by se vláda měla při vytváření legalizačního zákona řídit.

Jde nám především o to, abychom zabránili v přístupu ke konopí dětem a sebrali zločincům zdroj příjmů.

Podle reakcí většiny kanadských konopných aktivistů na sociálních sítích se zdá, že doporučení pracovní skupiny jsou „vcelku rozumná“ a „lepší, než jsme čekali“, jak uvedl například Chris Bennett, uznávaný historik z Vancouveru specializující se na rostlinné drogy, na svém facebookovém profilu. Abi Roachová nicméně upozorňuje, že zátahy proti kvazilegálním konopným výdejnám, ke kterým zatím došlo během Trudeauova funkčního období, jsou dokonce ještě přísnější a častější než u předchozích vlád, a to včetně vlády nenáviděného konzervativního premiéra Stephena Harpera. „Zatím jsme viděli jenom razie a zatýkání a čím dál víc trestů, prostě jenom samé problémy a překážky. Když Trudeau vyhrál volby, brečela jsem štěstím. Ve volební kampani jsme za něj bojovali, protože jsme věřili tomu, co říkal. Zatím to ale vypadá, že nás pěkně podrazil. A myslím si, že podobně to v současnosti cítí většina uživatelů konopí.“

Skrytá kampaň

I když hlavní pozornost médií si získaly policejní razie proti prodejnám konopí, jež se za poslední rok začaly v řadě větších měst objevovat jako houby po dešti, Abi Roachová tvrdí, že opravdové škody způsobuje spíše skrytá kampaň vedená lokálními městskými úředníky. Příkladem takového jednání je situace, kdy vlastníci domů, kteří pronajmou své nemovitosti prodejcům konopných produktů, jsou následně kontaktováni městskými úřady, jež na ně vyvíjejí tlak, aby jim vypověděli smlouvu o pronájmu. 

Kritici premiéra argumentují tím, že k dekriminalizaci užívání a pěstování pro osobní potřebu mohl přistoupit okamžitě.

Co ovšem zklamalo příznivce konopí ještě více, bylo premiérovo vyjádření podpory zásahům na nedávném setkání s redaktory deníku Toronto Star: „Dokud nedojde ke změně zákona, tak platí zákon stávající, který má být dodržován.“ Problémem je především to, že většina prodejen sice vydává konopí jen pacientům s lékařským potvrzením a některé mají svou existenci potvrzenou městskými vyhláškami, přesto je jejich existence z hlediska kanadského federálního zákona ilegální. Zároveň také přibývá prodejen, které otevřeně porušují i další zákony tím, že konopí prodávají všem dospělým zákazníkům.

Zodpovědný přístup, nebo jen zbytečné vytáčky?

„Naše strana dávala od počátku jasně najevo, že náš plán na legalizaci, striktní regulaci a omezený přístup ke konopí bude vytvořen zodpovědně. Jde nám především o to, abychom zabránili v přístupu ke konopí dětem a sebrali zločincům zdroj příjmů,“ sdělil e-mailem novinám Calgary Sun mluvčí předsedy vlády Cameron Ahmad.

Výkonný ředitel organizace Canadian National Medical Marijuana Association, Deepak Anand, označil Trudeauovy výroky o vymáhání v současnosti platného zákona do té doby, než vláda zavede režim regulované distribuce legálního konopí, za „velice rozumné.“ Podle jeho názoru je současná pozice liberální vlády konzistentní s jejich předvolebními sliby: „Domnívám se, že veřejnost obecně očekávala okamžitou dekriminalizaci konopí, takže tyto zásahy ze strany policie mnohé překvapily. Pokud však čtete program Liberální strany opravdu důkladně, zjistíte, že přístup ke konopí má být jasně regulován a zároveň má vzniknout systém kontrolované distribuce.“

Kritici na druhou stranu argumentují tím, že k dekriminalizaci užívání a pěstování pro osobní potřebu mohl premiér přistoupit okamžitě, jelikož v současnosti jsou stále každodenně zatýkáni Kanaďané po celé zemi třeba jen za to, že u sebe mají pár gramů sušiny (postihy se liší provincie od provincie, přičemž některé konzervativnější oblasti mají doslova drakonické tresty i za relativně banální přestupky). Co se týče prodejen pohybujících se na hraně zákona, jejich existenci aktivisté jako například světoznámý „Prince of Pot“ Marc Emery obhajují se slovy, že dokud nebude fungovat regulovaný trh, nabízejí tyto podniky jedinou možnou alternativu trhu černému.

Zdroj: www.torontosun.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!