Aktuální článek
Přinese legalizace vyšší zločinnost, jak se obávají policisté v Kalifornii?

Přinese legalizace vyšší zločinnost, jak se obávají policisté v Kalifornii?

  • Když na začátku listopadu voliči v Kalifornii legalizovali konopí pro uživatele od 21 let, prvním důsledkem bylo zrušení několika trestných činů souvisejících s konopím, další byly změněny na přestupky. Kaliforňany při rozhodování v referendu pomohl přesvědčit i argument, že policie se místo vymáhání překonaných protikonopných zákonů bude moci soustředit na potírání mnohem závažnějších zločinů – někteří vysoce postavení policisté ale tvrdí něco zcela jiného.

Parker Sever pracuje jako náčelník policie v třiapadesátitisícovém Hanfordu, městě, které leží na jihu kalifornského Centrálního údolí. Návrh číslo 64 o legalizaci konopí měl údajně pro Severa znamenat pravý opak toho, co tvrdí výše uvedený argument. Došlo k nárůstu zločinnosti a náčelníkovi i jeho kolegům přibylo práce. Tedy alespoň podle jeho slov sotva týden po hlasování…

Opravdu?

„Nelegálních látek je v ulicích stále dost, teď možná ještě víc než dřív,“ sdělil Sever místním novinám Hanford Sentinel. „Nejspíš teď kvůli marihuaně budeme mít ještě méně času na ostatní případy.“

V okrese Mendocino se podařilo zachovat místní úřad šerifa jen díky penězům získaným za udělování licencí k pěstování konopí.

Sever dodal, že nezaznamenal výrazný nárůst spotřeby konopí, zaznamenal však větší počet reklam, které nabízejí služby spojené s pěstováním konopí. Několik provozovatelů „mobilních výdejen“ mu mělo dokonce zavolat s dotazem, zda mohou v Hanfordu tuto drogu prodávat. Není těžké uhodnout, jak jim asi Sever odpověděl.

V okrese Kings County, kde Hanford leží, dopadlo referendum velice nepříznivě – 57,5 procent voličů hlasovalo proti legalizaci konopí, pouhých 42,5 procent pro. Bez zajímavosti není ani fakt, že v tomto okrese také v prezidentské volbě dalo 56 procent voličů přednost Donaldu Trumpovi před demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou. Trump je známý tím, že si mnohdy vytváří vlastní „fakta“, možná se tedy Sever nechal u favorita svých spoluobčanů inspirovat, když tvrdí, že méně zločinů v zákoníku znamená více zločinů v ulicích.

Každopádně je Severova argumentace stejně těžko pochopitelná jako argumentace Trumpova. Sever však není mezi policisty ve svém postoji k legalizaci osamocen. Strážci zákona po celé zemi a všude na světě totiž tvrdí to samé: legalizace „marihuany“ znamená více kontrol a perzekuce.

Co se doopravdy stane

Odhaduje se, že legalizace konopí přivede do kalifornské státní pokladny až miliardu dolarů na daních ročně. Získané prostředky by mohly představovat vítanou pomoc pro venkovské oblasti, které v minulých letech tvrdě zasáhla hospodářská krize. V některých menších městech například museli kvůli nedostatku financí zrušit i policejní sbor. Oproti tomu v okrese Mendocino se podařilo zachovat místní úřad šerifa jen díky penězům získaným za udělování licencí k pěstování konopí (oficiálně léčebného, které je v Kalifornii legální již od roku 1996).

V okrese Tuolumne County, který se nachází v blízkosti Yosemitského národního parku, nejspíš k ničemu takovému nedojde, alespoň podle názoru některých městských úředníků: „Mohu prohlásit, že prostředky, které bude v budoucnu muset policie vynaložit, dalece překonají jakékoli příjmy, které by mohly díky Návrhu číslo 64 získat,“ sdělila serveru MyMotherLode.com tamní okresní státní zástupkyně Laura Kreigová.

Trump je známý tím, že si mnohdy vytváří vlastní „fakta“, možná se tedy policejní šéf nechal u favorita svých spoluobčanů inspirovat, když tvrdí, že méně zločinů v zákoníku znamená více zločinů v ulicích.

Policie v Maine, kde legalizace zvítězila jen velice těsně, zastává podobný odmítavý postoj. Také v tomto státě argumentovali zastánci legalizace tvrzením, že konopí bude regulováno a zdaněno a že policie bude mít více sil na řešení vážných a násilných zločinů. Podobný názor ostatně zastává i jeden z obhájců legalizace Mark Dion, který byl sám v minulosti šerifem, ačkoli jeho kolegové z policejní branže s ním nesouhlasí. „To prostě není pravda, protože pravděpodobně budeme potřebovat víc času na zkoumání případů podle nových zákonů o konopí,“ řekl televizi WLBZ-2 Chris Greeley, náčelník policie v mainském městě Holden. Greeleyho argument, že zjišťování, zda má u sebe dospělá osoba v držení více konopí, než je dovoleno, ztíží policii práci, je zjevně k smíchu – tedy byl by k smíchu, kdyby nevyšel z úst představitele policie. 

Rozum vítězí i v řadách policie

Naštěstí podobně bizarní názory nesdílejí všichni představitelé státu a zákona. Poté co kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger podepsal zákon, který v Kalifornii dekriminalizoval držení konopí v množství menším, než je 1 unce (28 gramů), poklesl například v San Francisku počet zadržení za přestupky související s konopím z několika set případů ročně na pouhých deset. Neexistuje důvod nevěřit, že celková legalizace bude mít podobný efekt.

Odhaduje se, že legalizace konopí přivede do kalifornské státní pokladny až miliardu dolarů na daních ročně.

Počet zločinů spojených s držením konopí po Schwarzeneggerově dekriminalizaci poklesl i v Hanfordu. V tomto městě však stále z nějakého důvodu dochází k více než trojnásobnému počtu zadržení kvůli konopí v porovnání se San Franciscem. Hanford má přitom o přibližně 800 000 obyvatel méně. Změny nejsou nikdy snadné. Pokud je však ti, kterých se týkají, odmítají, jsou nemožné. Zejména pokud odpůrci změn mají respektovat nový zákon. Policisté od počátku patřili mezi nejzarytější odpůrce legalizace konopí a zdá se, že za svým postojem si budou stát i po definitivní porážce prohibice.

Zdroj: hightimes.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!