Aktuální článek
Konopí se teenagerům v důsledku legalizace shání hůř

Konopí se teenagerům v důsledku legalizace shání hůř

  • Regulovaný trh neusnadňuje mladistvým přístup ke konopí, jak neustále tvrdí zarytí zastánci prohibice.

Po nedávných referendech v Spojených státech přibyly další státy, kde bude dospělým osobám povoleno rekreační užívání, prodej a nakupování konopí. V souvislosti s tímto vývojem roste po celé Americe počet domácích pěstitelů i prodejen s konopnými produkty, přesto ale je tato droga pro mládež stále nedostupnější.

Čím to je?

Jednoznačné vysvětlení pro tento pro někoho možná překvapivý trend neexistuje. Obavy, že pro děti a mladistvé bude v důsledku liberalizace konopné politiky snazší dostat se ke konopí, se ale každopádně zatím nenaplnily.

Stále méně teenagerů vnímá konopí jako něco škodlivého, navíc dochází i k dalším kulturním změnám a novému vývoji v otázce legalizace, proto jsme předpokládali, že se mladiství snáze dostanou ke konopí a vzroste i počet uživatelů. Ale to se nestalo. 

V rámci výzkumu Monitoring the Future se autoři každý rok, počínaje rokem 1992, ptají žáků 8. tříd základních škol a 2. ročníků středních škol na otázku, zda pro ně v případě zájmu bylo snadné sehnat konopí. V roce 2016 bylo procento kladných odpovědí historicky nejnižší. Z osmáků odpovědělo kladně pouze 34,6 procent, což je pokles o 2,4 procent. Ze středoškoláků v druhém ročníku odpovědělo souhlasně 64 procent, což je rovněž historicky nejmenší číslo, i když o statisticky významný meziroční pokles nejde.

Z žáků posledního ročníku střední školy, kteří jsou na dostupnost konopí dotazováni již od roku 1975, uvedlo v roce 2016 celých 81 procent dotázaných, že nemají problém si konopí obstarat. To představuje oproti roku 2015, kdy bylo toto číslo historicky nejnižší, nárůst, který je nicméně zanedbatelný.

Užívání drog pak u žáků osmých tříd pokleslo, mezi žáky druhého ročníku středních tříd stagnovalo. U žáků druhého ročníku středních škol již pět let procento uživatelů drog klesá, meziroční rozdíl je však statisticky zanedbatelný.

Překvapení experti

„Nemáme pro to jasné vysvětlení. Poměrně nás to překvapilo,“ tvrdí Dr. Nora Volkowová, ředitelka amerického Národního ústavu pro otázky zneužívání drog (NIDA), který tento každoroční výzkum zadává.
„Stále méně teenagerů vnímá konopí jako něco škodlivého, navíc dochází i k dalším kulturním změnám a novému vývoji v otázce legalizace, proto jsme předpokládali, že se mladiství snáze dostanou ke konopí a vzroste i počet uživatelů. Ale to se nestalo,“ dodává.
„Zjišťujeme, že užívání konopí je ve Spojených státech na vzestupu, ale ne mezi teenagery. K největšímu nárůstu uživatelů dochází mezi mladými dospělými lidmi ve věku 18–24 let, dalo by se tedy čekat, že se tento trend promítne i mezi adolescenty – ale není tomu tak.“

V současnosti je užívání konopí pro rekreační účely pro dospělé od 21 let legální v osmi státech a v hlavním městě Washingtonu D. C. Prvními státy, které rostlinu legalizovaly, byly Colorado a stát Washington již v roce 2012. Ve více než polovině států platí zákony, které povolují léčebné využití konopí. Zde byla první Kalifornie, kde bylo léčebné konopí legalizováno už roku 1996.

Obavy, že pro děti a mladistvé bude v důsledku liberalizace konopné politiky snazší dostat se ke konopí, se ale každopádně zatím nenaplnily.

Podle Dr. Volkowové dosud neexistuje pro tyto dlouhodobé trendy jasné vysvětlení. Možnou odpověď snad nabízejí hypotézy, které odkazují na obdobný vývoj na poli tabákových výrobků a lihovin, případě hypotéza, že teenageři tráví více času doma u počítače, a naopak méně času s přáteli, kde by se mohli k drogám snáze dostat. Volkowová se ale také domnívá, že nebýt legalizace, uvedená čísla by možná byla ještě mnohem nižší.

Dobré zprávy pro všechny

Zastánci legalizace tyto výsledky na druhu stranu vnímají jako jednoznačně dobré zprávy. „Vždy, když některý stát začne uvažovat o zrušení prohibice konopí, začnou její zastánci tvrdit, že to povede k většímu rozšíření konopí mezi mladistvými. Data nám ale říkají pravý opak,“ tvrdí Mason Tvert, mluvčí organizace Marijuana Policy Project. „Nejlepšími způsoby, jak zabránit tomu, aby mladiství užívali konopí, jsou osvěta a regulace, ne perzekuce zodpovědných dospělých uživatelů či odpírání léčby nemocným lidem.“

Podle Ethana Nadelmanna, výkonného ředitele proreformní organizace Drug Policy Alliance, výsledky průzkumu jasně ukazují, že právní reformy, které usnadňují přístup ke konopí pro dospělé, nemusí nutně znamenat větší rozšíření konopí mezi mladistvé. Ty dle Nadelmannova názoru ke konopí vedou spíše kulturní vlivy.

„Jde o skvělé zprávy, které vyvracejí mnoho různých obav,“ dodává k závěrům průzkumu mezi teenagery. „Oponenti legalizace se často snaží argumentovat tvrzením, že legalizace konopí pro dospělé uškodí dětem. To ale není věrohodný argument a výsledky projektu Monitoring the Future jej zcela popírají.“

Nudná záležitost

Přestože zastánci legalizace vesměs tvrdí, že regulace konopí je důvodem, proč mají mladiství zhoršený přístup k této rostlině, sám Nadelmann s tím úplně nesouhlasí. Jako možné vysvětlení současných trendů se podle něj nabízí averze současné generace ke vdechování kouře. Také vzpomenul na příklad Nizozemska, kde jej překvapila nízká spotřeba konopí mezi mladými lidmi i přes jeho volný prodej v coffeeshopech. „Podařilo se nám udělat z konopí něco nudného,“ podali mu vysvětlení místní. „Možná už teenageři nevnímají konopí tak moc jako symbol rebelie,“ uzavírá Nadelmann.

Vždy, když některý stát začne uvažovat o zrušení prohibice konopí, začnou její zastánci tvrdit, že to povede k většímu rozšíření konopí mezi mladistvými.

I přes aktuální slibný vývoj se nepřátelé legalizace nejspíš jen tak nevzdají. Povzbuzením pro ně může být i vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách. Ten si na pozici ministra spravedlnosti vybral zarytého odpůrce legalizace a proponenta války proti drogám Jeffa Sessionse. On a jemu podobní mohou usilovat o zrušení legálních trhů s rekreačním konopím, které vznikly s tichým souhlasem Obamovy administrativy a navzdory federálnímu zákonu, jenž zakazuje držení konopí takřka za všech okolností.

„Události letošního roku by nás měly probrat z nečinnosti,“ upozorňuje bývalý poradce prezidenta pro drogovou problematiku Kevin Sabet, jenž v současnosti vede celostátně působící skupinu SAM (Smart Approaches to Marijuana), jež přestavuje hlavní organizaci brojící proti postupující legalizaci.

„S uspokojením sledujeme, že užívání drog všech kategorií, ať už legálních či nelegálních, klesá. Kromě marihuany,“ postěžoval si. „Důvodem je politika legalizace, příznivější vnímání této drogy napříč celou společností a její komercializace.“

Zdroj: www.usnews.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!