Aktuální článek
V Nepálu se staví domy z konopí

V Nepálu se staví domy z konopí

  • Koncem právě uplynulého roku získala nepálská vdova a její čtyři děti odolný, zdravý domov postavený z hempcretu – konopného betonu. Za stavbou tohoto„domu z konopí“ stojí nepálský startup Shah Hemp Inno-Ventures (SHIV).

Jde o součást iniciativy zvané hEmpowering Bottom-Up, jejíž základní myšlenkou je snaha zajistit potřebným v Nepálu základní životní potřeby, jako je přístřeší, potrava a podobně. Startup SHIV vznikl jako stavební společnost, která si klade za cíl znovu vybudovat zničené domy rodinám, které o ně přišly po rozsáhlém zemětřesení, jež himálajskou zemi zasáhlo v loňském roce, přičemž jako stavební materiál se využívá i konopí. Stavitelé však brzy zjistili, že za velké množství rodin bez domova v Nepálu nemůže pouze zemětřesení.

 

Oběti kastovního systému

„Při práci s lidmi i s celými komunitami postiženými zemětřesením jsme si uvědomili, že mnoho lidí žilo bez domova už před zemětřesením,“ říká Nivedita Shahová, ředitelka iniciativy hEmpowering Bottom Up. „Tito lidé jsou stejnými oběťmi jako ti, kteří před zemětřesením domy měli a přišli o ně,“ dodává. Mnoho z těchto nejchudších Nepálců totiž patří k takzvaným „nedotknutelným“, kteří se nacházejí na samém dně rigidního kastovního systému, který je v této hinduistické zemi stále velice významnou součástí života.

Nový dům, který vyjde 5 000 euro, by měl být prvním z řady tří podobných staveb, které chce společnost SHIV postavit v první fázi svého pilotního konopného stavebního projektu.

Na projektu stavby se podílí i nezisková organizace Women Development Advocacy Center (WDAC), která je napojena na Nepálskou radu pro sociální otázky. Financování stavební činnosti zajišťují dvě společnosti z německého Düsseldorfu, HempConsult GmbH a HemPro International GmbH & Co. KG. Hlavním konzultantem pro startup SHIV na projektu je Steve Allin, ředitel irské neziskové organizace International Hemp Building Association, která je známá i v České republice. Pilotní stavební projekt v obci Mithileshwar Nikash v okrese Dhanusha na jihozápadě Nepálu bude po dokončení poskytovat ubytování pro matku a její děti ve věku 6, 8, 12 a 14 let. Ti doposud žili v domě postaveném z bambusu a hlíny, kterému hrozí zhroucení. Během stavby nového domova bude rodina nadále žít ve svém dosavadním domě, ten však bude po dokončení domu z konopného betonu zbourán.

Obtížné podmínky pro stavbu

Nový dům bude vystavěn na bambusové kostře, zdi budou postaveny ze směsi hlíny, písku a konopných pilin. Piliny získávají stavitelé z dřevnatých vnitřků stonků v Nepálu běžně divoce rostoucího konopí. Stavitelé se dům snažili dokončit co nejdříve, práci jim však ztěžovaly náročné zimní podmínky, navíc v horském prostředí. „Už samotná doprava materiálu na stavbu představuje velký problém,“ tvrdí Dhiraj K. Shah, výkonný ředitel společnosti SHIV a současně obchodní partner i manžel Nivedity Shahové.

Při práci s lidmi i s celými komunitami postiženými zemětřesením jsme si uvědomili, že mnoho lidí žilo bez domova už před zemětřesením.

„Dům, ve kterém rodina doposud žije, ale už dlouho nevydrží. Na několika místech jsou praskliny a stačí málo, aby se celá budova zhroutila,“ vysvětluje Shah nutnost vybudovat nový dům v co nejkratší době. Jeho stavba byla zahájena 28. listopadu a dokončena měla být zhruba za měsíc.

Pomoc z Evropy

Na stavbě se podílí i Francouz Laurent Goudet, ředitel pro rozvoj ve stavební firmě Chanvre SAS, který má velké zkušenosti na poli stavebnictví s využitím konopí. Dalším Evropanem, který společnosti SHIV pomáhá, je Gilbert Bauman z lucemburské společnosti Bauman’s sàrl. Ta se specializuje na vývoj stavebních materiálů s konopím a konstrukčních systémů. Kromě toho, že pomáhají se stavbou domu, oba specialisté navíc i školí místní obyvatele v práci s konopím při stavbě.

Nový dům, který stojí 5 000 euro, by měl být prvním z řady tří podobných staveb, které chce společnost SHIV postavit v první fázi svého pilotního stavebního projektu. Kromě staveb s využitím konopí se SHIV věnuje také produkci konopných olejů, krémů a mýdel, ale i produktů z konopného plátna, například batohů, kabelek a tašek na notebooky.

Na stránkách iniciativy hEmpowering Bottom-Up lze finančně přispět na projekty v obci Mithileshwar Nikash, kde průměrný měsíční příjem činí pouhých 10–12 dolarů.

Zdroj: hemptoday.net

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!