Aktuální článek
Drogová poradna

Drogová poradna

  • Ve spolupráci s online drogovou poradnou (www.drogovaporadna.cz), kterou spravuje tým zkušených odborníků o.s. Sananim.

Čo skoro idem na testy

Dobry den… Mohla by som sa opytat, ako sa mam co najrychlejsie zbavit THC v krvi, ked som hulila pred piatimy dnymi? Prosim vas, poradte mi, lebo co skoro idem na testy.

Zdravím vás,
asi vás moc nepotěším, ale urychlit to nijak nelze. Je pravdou, že mezi uživateli různých drog kolují ,,zaručené recepty“, jak proces odbourávání psychotropních látek z organismu uspíšit. Ve skutečnosti ale nikterak valně nefungují. Jediným zaručeným receptem je neužívat nic…

Netuším, na jaké testy jdete. Píšete, že vás čekají testy z krve. Většinou se provádí průkaznost drog z moči (toxické látky se v ní drží mnohem déle). Pokud jdete pouze na běžné lékařské vyšetření, při kterém vám bude proveden odběr krve z nějakého jiného zdravotního důvodu, tak se nemusíte obávat, detekce na drogy se dělají pouze v případech, pokud je reálné podezření. Jak jsem se již zmiňovala, při běžných lékařských vyšetřeních se průkaznost drog nezjišťuje.

Nicméně, abyste měla představu, jak to s THC, účinnou látky marihuany a její možnou prokazatelností v organismu je, máme k dispozici orientační údaje poskytnuté ústřední toxikologickou laboratoří.detekce z moči = 1 až 30 dní (při občasném užití do 14 dní) detekce z krve = do 14 dní (při občasném užití cca týden) detekce ze slin = jako u krve.

Vždy ale záleží na několika dalších aspektech. Především na intenzitě předešlé konzumace, to znamená, že pokud dotyčná osoba bude konopí užívat denně, bude se spíše blížit k té vyšší hranici. Když půjde o jednorázovou konzumaci, k té nižší. Je také důležité, jaká je kvalita konkrétní drogy, a jak rychle je organismus schopen drogy odbourat. Proto nikdy nelze s přesností určit, kdo kdy bude již zcela beze stop. Jak sama vidíte, je to vždy hodně individuální záležitost.

Pokud byste chtěla spolehlivě vědět, jak na tom v danou chvíli jste, můžete si na své náklady zakoupit volně prodejný orientační test. Netuším, kolik stojí na Slovensku, ale v ČR je v dostání v lékárnách za cca sto korun (test na THC). Jeho použití je velmi snadné, obdobné jako test na zjištění gravidity. Můžete si jej provést sama v domácích podmínkách a uvidíte jak to s vámi je. Pokud již nebudou stopy THC přítomné v moči, rozhodně se nemusíte obávat, že by byly v krvi.

Také byste měla mít na paměti, že jde stále o nelegální drogy, a k těm se skoro vždy váží nemalé potíže. Rozhodně to není jen pozitivní výsledek testu, ale další jiné (zdravotní komplikace, riziko vyvolání psychických poruch, sociální propad, potíže se zákonem, atd.). Zvažte, zda vám to stojí stojí za to.

Namátkový test v práci

V práci nás namátkově testovali a mně vyšel test pozitivně (canabinoidy 190 ng/ml). Test krve mi nikdo nenabídl, ale chtějí mě za to vyhodit. Mají na to právo? Co bych měl dělat? Jaká mám práva?
Marihuanu kouřím dvakrát do měsíce s kámošema u piva. Potřebuju vědět, jak to ustát bez ztráty místa, a co znamená můj výsledek v praxi? Děkuji.

Dobrý den,

v praxi váš výsledek znamená, že vás zaměstnavatel může okamžitě propustit, a vy navíc ztrácíte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Záleží také na tom, zda jste s výsledkem testu souhlasil, a zda jste něco třeba i podepsal. Také se budete samozřejmě moci obrátit na soud a pokusit se dokázat, že test na drogy provedl pouze zaměstnavatel a nikoliv laboratoř (takový test u soudu neobstojí), a tudíž nikdo neví, jestli se nejednalo o chybu testu. Vše můžete konzultovat bezplatně v právní poradně A.N.O. (asociace.org). Osobně bych vám doporučoval pokusit se vyjednávat se zaměstnavatelem a nějak to s ním vyžehlit…

Hodně štěstí

Legalizace

Dobrý den,
chci se zeptat, co si myslíte o legalizaci konopí pro pacienty s různými nemocemi. Myslíte, že na tom opravdu něco bude, nebo to je jen podvrh? Děkuji za váš názor.

Zdravím vás. Snaha o legalizaci konopí pro léčebné účely je společnou snahou pacientů, kteří trpí chorobami, na něž pomáhají látky v konopí obsažené, a předních odborníků – lékařů. Není to podvrh ani aktivita směřující k legalizaci konopných látek, užívaných jako drogy. Jedná se výhradně o konopí a jeho deriváty užívané jako lék, pod lékařským dohledem.

Léčebné účinky konopí jsou známé, hlavně v zahraničí probíhají výzkumy na toto téma, není to rozhodně nic nového pod sluncem. Můžete se podívat na web Centra adiktologie 1. lékařské fakulty UK a Psychiatrické kliniky VFN (adiktologie.cz), kde najdete mnoho zajímavých odkazů a informací.

Jsem jako vyměněná

Dobrý den. Už jsem několikrát marihuanu kouřila, ale o víkendu jsem to trochu přehnala. Měla jsem halucinace. Jenže když jsem se vyspala, připadám si jako vyměněná, jako když to nejsem já. Když jsem se probudila, připadala jsem si pořád zhulená, a to moc. Jsem jako pouhej svůj divák, nemám se pod kontrolou, něco se se mnou stalo. Nevíte, co mám dělat, aby to přestalo?
Díky předem za radu!

Dobrý den,

halucinace, pocit, že vy nejste vy, odstup od světa a odosobnění napovídá, že jde nejspíše o psychotické příznaky. To znamená, že chemická rovnováha mozku byla narušena a mozek vyhodnocuje nesprávně údaje, které mu posílají smysly. Ve velké části případů tyto stavy časem při plné abstinenci odezní (dny až týdny). Doporučil bych vám svůj stav konzultovat s psychiatrem, který vám může případně i předepsat léky „na srovnání vnímání“. Můžete kontaktovat buď AT ordinaci – specializované ambulantní psychiatrie, zaměřené na problematiku drog, nebo se můžete obrátit i na psychiatrickou léčebnu.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!