Seedbanka: Medical Seeds

Profilový obrázek
  • Medical Seeds vznikli v první vlně novodobých španělských semenných bank. Letos slaví desáté výročí svého založení a jsou jednou z mála evropských společností, které se svými semeny výrazněji prorazily v Jižní Americe.

Medical Seeds jsou firmou, která vyrostla takříkajíc odspodu. Ještě před největším boomem španělských semenných bank provozovali její zakladatelé Javier Ruano a Jak de Sostoa od roku 2004 v Barceloně growshop, kde sestavili jako ukázku i plně funkční akvaponický systém. Protože byli i nadšenými pěstiteli, kteří si časem vybudovali malou kolekci vlastních odrůd, pustili se o dva roky později i do prodeje semen s novou firmou nazvanou Medical Seeds.

Během let se z Medical Seeds stal hlavní předmět podnikání svých tvůrců. Každým rokem sbírali medailové pozice na konopných festivalech v rodném Španělsku, v Nizozemsku, Kanadě, Argentině nebo Chile. Zejména jejich sativy 1024 a 2046 spolu s indikovějšími Channel+ a Mendocino Purple Kush jim vynesly pěknou hromádku ocenění.

Medical Seeds vyrostli odspodu.

V současnosti je v nabídce Medical Seeds celkem patnáct odrůd, které zastupují všechny hlavní větve konopných hybridů. V nedávné době zařadili do své kolekce i upravené verze svých odrůd s poměrem THC a CBD 1 : 1, který se v posledních letech ujal coby ideální poměr pro nerekreační, léčebné účely.

Rozhovor s Jakem de Sostoa: Extrakty a bezpečnost

Máš nějaké zajímavé historky ze svých začátků?

Začátky byly plné chyb, které se srovnaly až s nabytými zkušenostmi. Zábavné bylo, když jsme jednou recyklovali substrát, použitý při křížení dvou našich odrůd. Předpokládali jsme, že je čistý a věnovali jsme ho jedné rodince na zeleninovou zahrádku. Ta zajímavější část nastala, když několik semen, která zůstala neplánovaně pohřbená v hlíně, začalo klíčit. Než si uvědomili, co jim to klíčí mezi rajčaty, dosáhly rostliny slušné velikosti. Sice byly nakonec vytrženy, zahrádka vypadala ale mnohem lépe s nimi.

Které vaše odrůdy jsou mezi zákazníky nejoblíbenější a proč si myslíš, že tomu tak je?

To záleží na tom, odkud pochází náš zákazník. V Evropě je nejoblíbenější jednak Channel+, kvůli svému rychlému výkvětu a celkové nenáročnosti, a jednak 1024, která si získala své pěstitele energizujícím efektem a silnou chutí typu haze. V Jižní Americe jsou nejoblíbenější sativy, odrůdy s výrazným povzbudivým účinkem, jako 2046, Y Griega nebo Jack La Mota. V USA si naopak oblíbili indikovější křížence jako Mendocino Purple Kush nebo Canadian Kush.

Začátky byly plné chyb, které se srovnaly až se zkušenostmi.

Které z vašich odrůd máš nejraději ty sám?

To záleží na situaci. Obvykle užívám sativu jako 1024 nebo Y Griega, ale navečer dám přednost raději hašišovějším odrůdám, jakými jsou například Mendocino Purple Kush, Channel+ a Prozack.

Jak vznikl název vaší společnosti?

Od začátku věříme, že terapeutické využití je pevným základem normalizace přístupu ke konopí. Stejně jako v případě mnoha jiných produktů, zejména pak psychoaktivních, i zde si v důsledku nedostatečné informovanosti lidé osvojili spoustu nezdravých návyků a konopí získalo špatnou pověst, kterou si rozhodně nezasluhuje. Přestože léčebné použití konopí bylo lidstvu známé již před tisíci lety, teprve v posledním desetiletí byl zahájen seriózní vědecký výzkum, mapující účinek jednotlivých kanabinoidů.

 

Nenabízíte žádné automatické odrůdy. Proč?

Považujeme za lepší, když si každý pěstitel může vybrat mateční rostlinu přesně podle svých potřeb. Nechceme ani své zákazníky tlačit do nutnosti nakoupit po každé sklizni nové osivo. Přesto si uvědomujeme, že možnost dopěstovat rostliny nezávisle na délce dne má své velké výhody zejména pro severněji žijící pěstitele. Na několika automatických liniích tak pracujeme, ale prozatím žádná nesplnila naše nemalé nároky.

Na webu máte mnoho zajímavých článků o konopných extraktech a vydali jste na toto téma i knihu. Jaké vidíte trendy v jejich užívání?

Máme rádi mnoho různých metod extrakce. Hned na začátek bych ale chtěl říct, že práce se silně hořlavými látkami, jako je například butan, je velice nebezpečná a vyžaduje určité nutné minimum znalostí. Zde ve Španělsku se v nedávné době stalo hned několik vážných nehod. I proto jsme v nedávné době vydali zmíněnou knihu Extracciones Cannábicas (Konopné extrakty), kde se detailně zabýváme různě komplexními extrakčními postupy s důrazem na bezpečnost celého procesu. Všem doporučujeme zaměřit se na vypiplání mechanické extrakce pryskyřice, při které nehrozí žádná rizika, a výsledný produkt může mít srovnatelnou kvalitu. Osobně preferujeme extrakci filtračními vaky, která zachová jemné nuance jednotlivých odrůd, zatímco složitější a nebezpečnější metody všechny drobné rozdíly smáznou.

Preferujeme extrakci filtračními vaky.

Postřehl jsem na vašem webu také zmínku o akvaponii. Praktikujete osobně tuto pěstební metodu?

Je to tak. Před dvanácti lety, kdy jsme ještě měli v Barceloně growshop, jsme dokonce akvaponický systém sestavili přímo v obchodě a pěstovali v něm papričky. Pěstujeme tak i konopí, ale oproti klasickému indoorovému pěstování se jedná o poněkud náročnou metodu, takže při šlechtění ji nepoužíváme.

Jak vidíte současnou legální situaci ve Španělsku?

Je nepřehledná. Prodej semen je povolen, ale neexistují žádná jasná pravidla. Něco visí ve vzduchu, ale tak je tomu již deset let. V tuto chvíli máme výrazně pravicovou vládu, takže v nejbližších letech další uvolnění neočekáváme.

Máš něco, co bys chtěl na závěr sdělit našim čtenářům?

Věnujte se svému koníčku. Nepřestávejte si zjišťovat další informace o pěstování, extrakci i užívání a hlavně nepřestávejte pěstovat. Pokud se vydáte cestou extraktů, pak to dělejte bezpečně.

Díky za rozhovor! 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!