Aktuální článek
IACM zpravodaj – Američtí lékaři považují nadváhu za větší zdravotní riziko než užívání konopí

IACM zpravodaj – Američtí lékaři považují nadváhu za větší zdravotní riziko než užívání konopí

  • V odborném časopise americké Národní akademie věd Proceedings of the National Academy of Sciences byly na začátku října zveřejněny výsledky průzkumu, jehož se zúčastnilo 233 praktických lékařů. Ti byli dotazování na devět hypotetických „aktivit“ svých pacientů a na to, za jak nebezpečné tyto aktivity považují (hodnotilo se na škále 0 až 10, kdy 10 je nejnebezpečnější).

Ukázalo se, že za největší riziko pro zdraví svých pacientů považují američtí lékaři shodně „cyklojízdu bez helmy“ a „sex s prostitutkou“ (shodně 8,4 bodů). Trochu překvapivě se až na třetím místě umístilo „kouření tabáku“ společně s „depresemi“ (8,2), následované „pitím alkoholu“ a „obezitou“ (oba 7,8). Jedinou další aktivitou, která překročila hranici sedmi bodů a byla tedy lékaři považována za poměrně nebezpečnou, bylo „držení střelných zbraní“ (7,4).

Pro nás je ale nejzajímavější, že na úplném chvostu se umístila dvojice „předchozí potraty“ a „užívání konopí“ (5,7 bodů).

Ve vědeckém magazínu Scientific American byl k těmto výsledkům publikován komentář Dr. Nathaniela Morrise, podle nějž dnes „většina lékařů nepovažuje rekreační konopí za vážné zdravotní riziko – je to něco, před čím pacienty varujeme obdobně jako u alkoholu a tabáku, ale nevidíme to jako akutní ohrožení na životě.“

Je otázkou, jak by podobný průzkum dopadl v České republice. Držení střelných zbraní by nejspíše nebylo dle lékařů takovým rizikem, zatímco konopí by se zřejmě umístilo o několik příček výše (alespoň tomu napovídá počet zhruba dvou desítek lékařů, kteří ho u nás více než tři roky od legalizace léčebného konopí předepisují).

Zdrojwashingtonpost.com


Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!