Aktuální článek
Flashback – konopné zprávy

Flashback – konopné zprávy

  • Novinky ze světa konopí...

ŽURNALISTA KABRŇÁK

Doslova o pytel plný marihuany zakopl redaktor regionálního deníku ve středních Čechách. Potuloval se totiž v lokalitě známé jako Na Sekyrce blízko obce Byšice, kam vyjel nafotit jednu z rozmáhajících se černých skládek. Na hromadě harampádí si všiml vedle barevného gauče modrého plastového vaku na odpadky, který byl až po okraj nacpaný rostlinami čerstvě sklizeného léčivého konopí. O dobré sklizni svědčí fakt, že květinám chyběly takzvané palice, které se po usušení konzumují. Novinář neváhal a svůj objev promptně oznámil na služebnu místní policie, která pytel zajistila. „V případě materiálu rostlinného původu, u kterého je podezření, že by mohl obsahovat omamné a psychotropní látky, je nález zajištěn, zaevidován a zaslán na expertízu. Poté bude převezen na specializované pracoviště Ministerstva vnitra k likvidaci,“ vysvětlil mělnický policejní mluvčí Václav Tichý. Jaký je osud zánovní a jistě i pohodlné lenošky již zdroje neuvádějí.

ZA DOBROTU NA ŽEBROTU

Fatální přešlap ve výchově své nevlastní dcery způsobil čtyřicetiletý tatínek z Příbramska. Své ratolesti a její kamarádce totiž obstaral pytlík s omamným konopím. Slečna však po vykouření jedné cigarety na místě zkolabovala. „Nevlastní otec dívek a jeho kamarád si vyslechli obvinění z přečinu nedovolené výroby a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy,“ upřesnila pro agenturu Mediafax policejní mluvčí Monika Schnidlová. „Dívky muže oslovily, zda by jim nemohl sehnat ,trávu, což nejprve razantně odmítl, ale nakonec se nechal umluvit a hrst drogy jí sehnal,“ uvádí policejní zpráva.  Policejní mluvčí k tomu dodává: „Po jejím vykouření se sice nejdříve velice smály, ale po chvíli jedna z nich začala hrozně křičet, následně narazila do zdi a upadla na zem.“ Soused, který rostlinu vypěstoval, do protokolu uvedl, že má doma pouze dvě kytky k výrobě čaje, který pije kvůli zdravotním problémům. Oba pachatelé trestného činu jsou vyšetřováni na svobodě, kde jim však stále hrozí odnětí svobody až na pět let.

PRŮLOM NADOHLED

Novelu zákona, která umožní používat marihuanu k léčebným účelům, připravuje expertní skupina, která tak pomalu plní slib vlády i parlamentu. Připravovaná změna má oddělit využití konopí jako léku a jako drogy.  V komisi zasedá několik prvotřídních odborníků, mezi nimiž je i Ivan Douda ze společnosti Drop In. Pro Český rozhlas uvedl: „Přípravky z konopí zabírají na celou řadu chorob. Od kožních nebo očních až po degenerativní nemoci typu roztroušené sklerózy, Alzheimerovy choroby, posledního stadia AIDS, posledního stadia rakoviny po ozařování či chemoterapii.“ Jak známo, čeští pacienti jsou často nuceni shánět konopí na černém trhu, což je způsob, který hraničí se zákonem. Důležitým momentem zprávy je fakt, že novelu oficiálně podpořila předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, která by léčbu konopím chtěla mít schválenou do konce tohoto roku. Velkou naději dává i přístup opoziční ČSSD, která by v případě hlasování zvedla ruce pro schválení!

VELKÉ RYBY

Jeden z největších zátahů tohoto roku uskutečnili policisté za účasti zásahových jednotek na několika místech v Pardubickém kraji. Při akci zadrželi celkem pět osob ve věku od 25 do 54 let, které v několika obcích na území regionu pěstovali marihuanu v prostorách rodinných domů. Skupina podle informací kriminalistů fungovala již od roku 2008 a za tuto dobu stihla ve kvalitně vybavených a důmyslně maskovaných velkopěstírnách vyprodukovat řádově desítky kilogramů oblíbené drogy. Zabaveno bylo na pět tisíc rostlin konopí v různých fázích zralosti a velikosti v hodnotě několika milionů korun. „Zajímavé jistě je, že z pěti zadržených osob ani jedna nepracovala. K živobytí jim stačila pouze výroba a následný prodej narkotik. Vedoucím skupiny byl pětapadesátiletý muž a ani on, ani jeden z jeho zadržených společníků nebyl doposud v souvislosti s narkotiky trestán. Při zásahu byly zajištěny jak finanční prostředky, tak dvě luxusnější vozidla, o kterých se domníváme, že sloužila k distribuci těchto drog, a dále bylo zajištěno celkem pět nemovitostí na různých místech Pardubického kraje, které fungovaly jako pěstírny, schopné produkovat drogu ve vyšší kvalitě,“ uvedl pro Orlický deník vyšetřovatel Robert Veleta. Všichni podezřelí byli převezeni do vazební věznice a na svobodu se pravděpodobně podívají až po osmi letech v káznici s ostrahou.

ZHULENÝ DĚTI

Velký bolehlav z konzumace marihuany dětmi v okrese Pelhřimov mají tamní policejní složky. Podle místní mluvčí Hany Kotkové kouří omamné konopí jeden člověk z deseti ve věku od třinácti let. Děti prý berou marihuanu jako něco naprosto běžného, tak jako ostatní například pivo. „Kriminalisté věnují velkou pozornost odhalování distribuce drog, za poslední rok mají objasněno téměř sto jednotlivých případů. Čtyřiasedmdesát osob bylo již obviněno, úspěchem je i odhalení jedné varny pervitinu a dvou velkopěstíren,“ doplnila Kotková. Výjimkou údajně není ani výskyt hašiše a českých lysohlávek. Lépe pak už znějí rozhodnutí soudů, které ačkoliv mohou viníka potrestat až pěti lety odnětím svobody, přiklánějí se spíše k podmíněným a alternativním trestům.  Jak místní úřady přistupují ke vzdělávání a prevenci rizik však mluvčí již novinářům nesdělila.

KOKS NE, TRÁVA JO!

Mazlíček českého bulváru, lev salónů a zpěvák Sámer Issa se svérázně brání své pověsti kokainového krále. Po nařčení z jeho pravidelné konzumace, kdy kontroval, že „přeci všichni víme, že šňupe půlka českýho šoubyznysu,“ obrátil pozornost k marihuaně. Na večírku prozradil reportérům TV NOVA: „Neříkám, že jsem kdysi nic nezkusil. To dělá spousta mladých lidí. Pak přijdete na to, že je to k ničemu. Dost kontraproduktivní. Z drog mám strach, před léty kvůli nim zemřela jedna moje známá. Trávu si rád dám – je to relax, uvolní,“ přiznala lokální celebrita svou oblíbenou barvu.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!