Aktuální článek
Austrálie: Vážně nemocnou dívku může přerušení ilegální konopné léčby stát život

Austrálie: Vážně nemocnou dívku může přerušení ilegální konopné léčby stát život

  • Steve a Joyce Peekovi z městečka Sunshine Coast v provincii Queensland léčili svou dceru, která trpí vážnou neurologickou poruchou způsobující kolem stovky záchvatů denně, pomocí konopného výtažku. Ve středu 4. ledna však policisté provedli razii v domě ženy, která Peekovy tímto léčivem zásobovala, a zabavili její zásoby.

Manželé Peekovi začali své osmileté dceři Suli podávat konopný výtažek v roce 2015. Byl to jejich poslední zoufalý pokus, jak jí ulevit od záchvatů, kterých prodělala přes sto každý den. Po policejním zásahu v domě Jenny Hallamové, která rodině extrakt dodávala, však Suli přišla o jediný prostředek, který jí dokázal účinně pomoci.

Záchvaty se vrací

Policie při razii nekompromisně zabavila veškeré konopí a výrobky z něj. Peekovým tak zbyla poslední zhruba týdenní zásoba, po níž nebudou mít nic, co by mohlo zabránit opětovnému propuknutí záchvatů, které mohou Suli kdykoli stát život „Nevědí, co přesně Suli je. Má neurologickou vadu, která u ní způsobuje epileptické záchvaty,“ uvedl otec dívenky pro deník Daily Mail Australia.

Suli pomalu umírá a jedině tento lék na bázi konopí jí pomáhá zvládat záchvaty a umožňuje jí žít do určité míry normální život.

„Konopný výtažek od Jenny jsme jí poprvé zkusili začít podávat před 18 měsíci. Po první dávce, kdy měla záchvaty každé jednu až dvě minuty, jejich počet postupně klesal na jeden za každých 10–15 minut, potom jeden za hodinu a nakonec přestaly úplně,“ popsal vývoj Steve Peek. „Navíc měla na mozku lézi, která po tom, co začala užívat extrakt, zmizela. Co se bude dít po tom, až nám dojdou poslední zásoby od Jenny, to nikdo neví.“

Rodičovská láska

Rodiče vedou o život své dcery, kterou navzdory vážné nemoci popisují jako veselou a usměvavou holčičku, boj, který nehodlají vzdát. V minulosti se snažili získat výjimku, aby mohla být léčena výtažkem rozpuštěným v oleji v nemocnici. Steve, který s manželkou vychovává ještě dvě další děti, musel hned poté, co se o razii dozvěděl, snížit Suli dávkování, aby zásoby vydržely co nejdéle. Už po jedné vynechané dávce se ale záchvaty vrátily.

„Nevíme, co dělat, protože už nám v podstatě žádný nezbývá,“ svěřil se s obavami z budoucnosti. „Pokud bude Suli muset do nemocnice, dostane léky, které u ní vyvolají respirační selhání, a pak ji budou muset resuscitovat. Jsme vážně zoufalí. Z velké části proto, že vláda se chlubí, jak jsou moderní a jak legalizují léčebné konopí, ale zatím není legální nic, co by Suli pomohlo.“

Po razii nemají rodiče nic, co by mohlo zabránit opětovnému propuknutí záchvatů, které mohou Suli kdykoli stát život. 

Peekovi dobře vědí, že léčba konopím nedokáže jejich dceru uzdravit, ale v současnosti to je jejich jediná naděje, jak jí život co nejvíce prodloužit a zkvalitnit. Bez výtažku bude už tak těžký boj malé Suli s nemocí ještě těžší.

Lék neexistuje

„Víme, že konopí naši dceru nevyléčí. Na její poruchu bohužel neexistuje lék,“ přiznává Steve. „Pravdou ale je, že Suli pomalu umírá a jedině tento lék na bázi konopí jí pomáhá zvládat záchvaty a umožňuje jí žít do určité míry normální život. Doufám proto, že se to nějak vyřeší nebo že výtažek získáme jinak. Jen mám teď strach, že potom, co se stalo Jenny, nebude nikdo ochotný nám lék z konopí prodat.“ Policejní mluvčí státu Queensland médiím potvrdil, že ve středu 4. ledna skutečně došlo k razii v domě ženy ve věku 44 let nedaleko Adelaide.

Zdroj: www.dailymail.co.uk

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!