Aktuální článek
Američtí policisté se přestávají bránit legalizaci konopí, ukazuje nový průzkum

Američtí policisté se přestávají bránit legalizaci konopí, ukazuje nový průzkum

  • O policistech je známo, že co se názoru na ukončení konopné prohibice týče, patří spíše k těm konzervativnějším členům společnosti. Nejnovější výzkum společnosti Pew Research Center ale ukazuje, že liberálnější přístup k této rostlině a jejím uživatelům se mezi americkými policisty těší čím dál tím větší podpoře.

Průzkum společnosti Pew Research Center, kterého se zúčastnilo na 8 000 amerických policistů, ukazuje, že víc než dvě třetiny z nich souhlasí s legalizací konopí buď pro rekreační užívání nebo léčebné účely.

I třetina je úspěch

Podle tohoto celostátního průzkumu – jednoho z nejrozsáhlejších svého druhu – je 32 procent policistů přesvědčeno, že by mělo být konopí legální jak pro rekreační, tak pro léčebné účely, zatímco 37 procent by konopí povolilo jen pacientům, kteří je užívají jako lék. Dalších 30 procent pak tvrdí, že by tato rostlina měla zůstat zcela ilegální.

„Lidé často říkají, že to není tak škodlivé jako alkohol, ale když řídíte s THC v krvi, má to na vás vliv.“ – George Hoffstetter, předseda Asociace zástupců šerifů v Los Angeles 

Policisté jsou v tomto ohledu konzervativnější než široká veřejnost. Pew Research Center zjistil, že ze všech dotázaných Američanů legalizaci konopí pro rekreační užívání podporuje 49 procent, pouze pro léčebné účely 35 procent a úplně by ho zakázalo jen 15 procent. Průzkum dále poukázal na generační rozdíl v náhledu na tuto problematiku, který ale u policistů není tak výrazný jako v případě široké veřejnosti. Narazíte-li v USA na policistu mladšího 35 let, je pravděpodobnější, že bude schvalovat rekreační užívání konopí (37 procent), než kdyby se jednalo o policistu ve věkovém rozmezí 50–60 let (27 procent). U široké veřejnosti pak rekreační užívání schvaluje mezi mladými 67 procent a mezi staršími 45 procent dotázaných.

Nejtvrdší odpůrci zaplakali

Bezpečnostní složky tradičně patří mezi nejtvrdší odpůrce legalizace. V roce 2016 byly jedním z nejviditelnějších představitelů hnutí, jež se snažilo zabránit legalizaci v Kalifornii a Arizoně. Policisté se obávají především toho, že se konopí dostane do rukou nezletilým a přibude řidičů pod vlivem THC: „Lidé často říkají, že to není tak škodlivé jako alkohol, ale když řídíte s THC v krvi, má to na vás vliv,“ podělil se minulý rok o svá moudra George Hoffstetter, předseda Asociace zástupců šerifů v Los Angeles, s regionálním deníkem Orange County Register.

Jak ale nový průzkum potvrzuje, mezi jednotlivci v řadách policie byly a jsou v názoru na legalizaci konopí značné rozdíly. V roce 2002 vznikla organizace LEAP (z angl. Law Enforcement Against Prohibition, tedy Představitelé zákona proti prohibici). Díky té mohou policisté v aktivní službě i na odpočinku otevřeně promlouvat „o selhání současné protidrogové politiky“. Skupina byla obzvláště aktivní v kampaních za legalizaci rekreačního užívání konopí v Coloradu, Washingtonu i jiných amerických státech.

Zastaralé informace

Diane Goldsteinová, bývalá důstojnice policejního oddělení v kalifornském Redondo Beach (nyní ve výslužbě) a členka správní rady LEAP, vysvětluje, proč konzervativnější postoj jejích kolegů k legalizaci není nijak překvapivý: „Policie v debatě o legalizaci nadále představuje outsidera. Na vině je zaškolování nových policistů, při němž se používají zastaralé, nevědecké materiály psané zasloužilými drogobijci.“

Bezpečnostní složky tradičně patří mezi nejtvrdší odpůrce legalizace.

Dodává však, že průzkumy ukazují na pozvolnou změnu, kdy je proti legalizaci konopí méně a méně policistů. Výzkum mezi příslušníky policie probíhal online v období od 19. května do 14. srpna 2016 a účastnilo se ho 7 917 policistů v místních policejních odděleních. Tolerance chyby je 2 až 3 %. Mínění široké veřejnosti bylo zjišťováno průzkumem probíhajícím od 16. srpna do 12. září 2016, ve kterém se k věci vyjádřilo 4 538 zletilých Američanů. Tento výzkum probíhal online i přes dotazníky rozeslané poštou. Tolerance chyby je 2,4 %.

Zdroj: www.thecannabist.co

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!