Aktuální článek
Zpomalené huliče nechceme: Talentová agentura hledá profesionály

Zpomalené huliče nechceme: Talentová agentura hledá profesionály

  • Karson Humistonová, zakladatelka a ředitelka agentury Vangst Talent Network, dokázala v konopném byznysu za posledních pár let najít práci zhruba dvěma tisícovkám lidí s různým profesním zázemím. Tvrdí ale, že boj s klasickými stigmaty týkajícími se konopí je sám o sobě hodně heroickým úkolem.

Zkreslené představy

„Když někomu řeknu, že vedu talentovou agenturu, která se specializuje na konopný průmysl, většině lidí hned vytane na mysli představa ‚huliče‘ sedícího na gauči, jak do sebe celý den cpe brambůrky a kouří jednoho jointa za druhým,“ tvrdí Humistonová. „Na to vždycky odpovídám: Myslíte si, že lidé zaměstnaní v pivovarech a lihovarnictví také pijí jednoho panáka za druhým? Jistěže ne – avšak stigma kolem konopí stále přetrvává.“ 

Poměrně zažitá je i představa, že jediné pracovní pozice k mání jsou prodavač ve výdejně konopí nebo „zahradník“ ve skleníku. Většina míst nicméně spadá do oblastí, jako je odbyt, řízení maloobchodu a finance.

Ředitelka agentury ale dodává, že tento otřepaný stereotyp nemůže být více vzdálen realitě. Za dva roky od založení Vangst Talent Network v hlavním městě Colorada Denveru pomohla prý nalézt spolehlivé zaměstnance pro více než 300 vzkvétajících společností z celých Spojených států, jejichž činnost se nějakým způsobem týká konopí.

Co se týče pracovní minulosti lidí, se kterými její agentura pracuje, většinou u nich v životopise nefiguruje jako předchozí místo zaměstnání gauč v obýváku. „Když jsme začínali, naším záměrem bylo do konopného průmyslu dostat profesionály ze všech možných odvětví, aby mu pomohli skutečně se odlepit od země. Tím myslím, že když chceme najít člověka na nějakou konkrétní pozici, řekněme pěstitele, nehledáme někoho, kdo někde u sebe ve sklepě pěstuje pár rostlin konopí. To opravdu ne. V takovém případě hledáme komerční pěstitele z potravinářského průmyslu, kteří dříve pracovali ve velkém například s rajčaty. Pěstitele, kteří své práci rozumí, a kteří své know-how mohou přinést i do konopného průmyslu.“

Rozmanité odvětví

Dalším poměrně častým omylem je představa, že jediné pracovní pozice k mání jsou prodavač ve výdejně konopí nebo „zahradník“ ve skleníku. Většina míst, na která agentura Vangst Talent Network hledá zaměstnance, totiž spadá do oblastí, jako je odbyt, řízení maloobchodu a finance.

Myslíte si, že lidé zaměstnaní v pivovarech a lihovarnictví také pijí jednoho panáka za druhým? 

„Hodně společností, pro které pracujeme, potřebuje do začátku někoho, kdo jim pomůže s odbytem produktu či službami. Sháníme pro ně proto manažery odbytu, kteří mají zkušenosti s vytvářením odbytových týmů,“ vysvětluje ředitelka. „Co se týče řízení maloobchodu, sledujeme velký zájem o lidi, kteří vědí, jak pracovat s velkým objemem zboží, a to na špičkové úrovni. Kontaktujeme tedy manažery třeba z řetězců Williams-Sonoma nebo Lululemon.“ Z oblasti financí zase shánějí zaměstnance na celou řadu postů od různých účetních profesí až po finanční ředitele. „Ze strany společností, pro které vyhledáváme potenciální zaměstnance, je velký zájem o takové lidi, kteří jsou zvyklí pracovat s hotovostí – takové lidi nacházíme například v pohostinství,“ tvrdí Karson Humistonová.

Konopné pracovní veletrhy

Společnost Vangst Talent Network nabízí práci jak přímo u zaměstnavatelů, tak prostřednictvím agentury. Kromě toho pořádá firma i kariérní veletrhy. První takový veletrh se konal roku 2014 a přilákal asi 500 zájemců o práci. Na zatím posledním, konaném 19. ledna 2017 v Denveru, přišlo již zhruba 2 500 návštěvníků. Humistonová navíc předpokládá, že zájem o práci v konopném průmyslu jen poroste, protože v Americe neustále přibývá států, které ukončují prohibici konopí. Podnikatelka věří, že během příštích pěti let dokáže jen její firma zaplnit 10 000 pracovních míst po celé zemi.

Když chceme najít člověka na nějakou konkrétní pozici, řekněme pěstitele, tak opravdu nehledáme někoho, kdo má doma pár rostlinek, ale naopak profesionální zahradníky se zkušenostmi z potravinářského průmyslu. 

„Po loňských referendech o legalizaci vzrostl agentuře průměrný počet žádostí o práci z 300 na 500 za den. Myslím si, že lidé pochopili, že toto odvětví čeká dobrá budoucnost a chtějí se jeho součástí stát co nejdříve,“ pochvaluje si Karson Humistonová, podle níž jde o krok správným směrem hned z několika důvodů.

„Jednou z výhod práce v tomto odvětví je jeho vysoký růstový potenciál. Nejenže celé odvětví teprve začíná růst – to samé platí i pro jednotlivé společnosti. Jako zaměstnanec tak máte možnost rozvíjet se spolu s vaší společností a dosáhnout kariérního růstu rychlostí, která by v jiném odvětví nebyla vůbec možná.“

Zdroj: www.civilized.life

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!