Aktuální článek
Milionář s nemocnou dcerou daroval peníze na výzkum konopí, nyní kritizuje úřady za nečinnost

Milionář s nemocnou dcerou daroval peníze na výzkum konopí, nyní kritizuje úřady za nečinnost

  • Australský podnikatel daroval desítky milionů dolarů Univerzitě v Sydney na výzkum využití konopí v medicíně. Nyní se do výzkumníků a vlády Nového Jižního Walesu tvrdě opřel za otálení, které trvá již osmnáct měsíců.

Finančník a multimilionář Barry Lambert daroval v roce 2015 Univerzitě v Sydney 33,7 milionů dolarů (přes 800 milionů korun), což jedna z nejvyšších částek, jakou kdy v Austrálii věnovala soukromá osoba na lékařský výzkum. Nyní ho ale podle vlastních slov štve, jak uvádění konopných léčiv na trh a do praxe stagnuje: „Je to absurdní… a vláda nám tvrdí, že ví, co dělá. Přitom nevědí nic.“

Vlastní zkušenost k nezaplacení

Peníze daroval Lambert společně se svou ženou Joy poté, co viděli, jak konopný výtažek pomohl jejich vnučce Katelyn, která kvůli vzácné formě epilepsie, syndromu Dravetové, trpí až 1 400 záchvaty za den. „Frekvence hospitalizací klesla po nasazení konopné léčby o 89 procent,“ prohlásil Lambert. 

Pasivita místních vědců přesvědčila manžele Lambertovi, aby příště darovali prostředky pro výzkum do zámoří.

Finanční dar byl univerzitou přijat s nadšením a slovy, že výrazně pomůže mezinárodnímu výzkumu konopí. „O tomto činu se bude hovořit po celém světě,“ prohlásil tehdy premiér Nového Jižního Walesu Mike Baird. „Výsledky výzkumů placených z těchto peněz budou zásadní nejen pro naši zemi, ale pro celé lidstvo.“

Barry Lambert však tvrdí, že od té doby premiér žádné konkrétní kroky nepodnikl: „Zdá se, že s výzkumem stále otálí. A univerzita v této otázce také mlčí.“ Podle bohatého podnikatele ještě neproběhl jediný test. „Mám pocit, že asi tráví čas klábosením s laboratorními myšmi,“ upozorňuje Lambert. Jeho syn – otec Katelyn – byl loni navíc stíhán kvůli pěstování konopí. Před soud znovu předstoupí následující měsíc a hlavní slyšení má proběhnout v březnu.

Radši dáme peníze jinam

Zpravodajství Seven News uvedlo, že pasivita místních vědců přesvědčila manžele Lambertovi, aby příště darovali prostředky pro výzkum do zámoří. Finančním darem čtyř milionů dolarů plánují například podpořit Univerzitu Thomase Jeffersona ve Filadelfii. „K výzkumu konopí mají správný přístup,“ vysvětluje rozhodnutí Barry Lambert. „Do práce se pustí ihned, protože někteří z nich už tu za dvacet let nebudou. Lékařský výzkum konopí by neměly brzdit prohibiční zákony.“

 

Koncem minulého roku navíc Lambert přesunul svou společnost Ecofibre, která pěstovala 135 hektarů konopí v Novém Jižním Walesu, do Spojených států. Důvodem byla omezující protikonopná nařízení.

Netrpělivý filantrop

Barry Lambert se stal jedním z nejbohatších Australanů poté, co prodal společnost Count Financial, kterou založil v roce 1980. V roce 2011 ji od něj zakoupila společnost Commonwealth Bank za 373 milionů dolarů.

Podle podnikatele ještě neproběhl jediný test: „Mám pocit, že asi tráví čas klábosením s laboratorními myšmi.“ 

Pru Gowardová, mluvčí Ministerstva pro lékařský výzkum v Novém Jižním Walesu, prohlásila, že na stížnosti pana Lamberta nebude reagovat. Zároveň se bránila tím, že samotná australská vláda investovala 3,5 milionu dolarů do výzkumu konopných léčiv pro děti. Také uvedla, že pod záštitou programu Compassionate Access umožňujícího pacientům s těžkými nemocemi přístup ke konopí bylo poskytnuto již čtyřicet dávek léku Epidiolex na bázi konopí. Z hlediska Barryho Lamberta a dalších podobně smýšlejících jedinců, kteří chtějí podpořit zavádění léčby konopím do medicínské praxe, to jsou ale jen výmluvy.

Zdroj: www.cannabisclubaustralia.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!