Aktuální článek
Holandský zákon přivřeného oka

Holandský zákon přivřeného oka

  • Mnoho lidí se domnívá, že konopí je v Nizozemí legální. Bohužel se velice mýlí

Technicky konopí legální není, a to ani v Amsterdamu, ani v určených místech prodeje, tzv. coffeeshopech. Ačkoliv takových je v současné chvíli po celé zemi téměř 700, prodej konopí v malém množství (maximum 5 g na zákazníka) je prakticky pouze „tolerován“. Pěstování konopí, ať už v malém, nebo větším množství, je zakázáno a aktivně pronásledováno, stejně jako přeprava do obchodů, ve kterých je následně maloobchodně distribuováno.

To znamená, že kdokoliv v Holandsku pěstuje konopí za účelem komerčního zisku, dopouští se porušení zákona (tzv. Opiumwet) a může být stíhán. Když někteří místní obyvatelé trvají na tom, že je v Holandsku domácí pěstování konopí povoleno, mají na mysli nepsanou dohodu, podle které mohou místní rezidenti pěstovat venku (na balkóně, střešní terase apod.) tři rostliny, nebo až pět rostlin, pokud na dané adrese bydlí více lidí. Hranice pro držení konopí doma je stanovena na 30 gramů, což je poněkud zvláštní, vzhledem k tomu, jak vysokých výnosů dosahují někteří venkovní pěstitelé.

Pěstování indoor za použití speciálních lamp, zavlažovacích systémů a dalších automatizovaných procesů je zcela zakázáno a postihy závisí na počtu pěstovaných rostlin, velikosti pěstírny, na tom, jestli je používána kradená elektřina, a na dalších faktorech. Přitěžující okolností je pak jakýkoliv nález hotovosti ve výši nad 5 000 euro.

Samotné kouření marihuany není nezákonné, pokud je vám nad 18 let a kouříte na správných, akceptovaných místech, jako třeba v coffeeshopu. Na ulici je v současné době tolerováno držení pěti gramů konopí, to by se však mohlo změnit v roce 2012, kdy by mohly být uvedeny v platnost plány na zákaz prodeje konopí zahraničním turistům.

Chybějící kontrola kvality produktů v coffeeshopech ve spojení s hrubou neznalostí této problematiky u značné části zákonodárců vedla ke schválení nejhoršího možného návrhu: zakázat prodej veškerého konopí, které obsahuje více než 15 % THC. Toto opatření, které má začít platit v lednu 2012, by mohlo zcela ochromit většinu menších podniků a ty větší, které by přežily, by zůstaly odkázány na prodej podřadných modelů.

Podtrženo a sečteno: všechny činnosti, vedoucí k prodeji konopných produktů v poslušných, legitimních a daně platících coffeeshopech, jsou ilegální a neregulované. Ačkoliv by nedávné politické posuny mohly vést pouze k mírnému omezení množství coffeeshopů, pravděpodobnější je, že dojde k jejich zničení.

Přeložil: Michal Řehák

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!