Aktuální článek
Loučíme se s Francem Lojou

Loučíme se s Francem Lojou

  • Dvaačtyřicetiletý světoznámý šlechtitel, pěstitel a propagátor konopí Franco Loja zemřel během natáčení dalšího dílu výpravných expedic Strain Hunters v Demokratické republice Kongo. Příčinou byla agresivní forma malárie.

Nečekaná tragédie

První zmínky o údajném Francově úmrtí se na internetu objevily v pondělí 2. ledna ráno. Podle zpráv na sociálních sítích zemřel během natáčení dalšího dílu pořadu Strain Hunters (Lovci odrůd) uprostřed Afriky. Pouhé dva dny před tím zveřejnil video zachycující jeho africký štáb při vyprošťování autobusu, který zapadl do bahna na cestě nedaleko hlavního města Kinshasy.

Smutná zpráva byla později definitivně potvrzena na stránkách světoznámé nizozemské seedbanky Green House Seeds.

Členové týmu Strain Hunters se podle neověřených informací vydali do Konga v naději, že se jim podaří prohloubit dosavadní znalosti o užívání kanabidiolu (CBD) k léčbě malárie a také objevit nové, geneticky zajímavé odrůdy.

„Je naší povinnosti pečovat o původní odrůdy a zachovat je pro budoucí vědecký a lékařský výzkum a také pro základní lidské právo užívat rostlinu, která je nám důvěrně známá a využívaná na mnoho způsobů již tisíce let.“
– Franco Loja

Příčina Francova úmrtí nebyla oficiálně zveřejněna, spekuluje se ale o agresivní mozkové formě malárie. Tato choroba se nejčastěji vyskytuje v Asii a podle Indické neurologické společnosti se úmrtnost pohybuje mezi 20 a 50 procenty.

Obvyklá inkubační doba je dvanáct dní, ovšem v některých případech, především u dětí a osob s oslabeným imunitním systémem, se nemoc může plně rozvinout během několik málo hodin. To by vysvětlovalo, proč byl Franco pouhé dva dny před smrtí aktivní na sociálních sítích a viditelně zdravý.

 

Začátky neuvěřitelné kariéry

Po krátké době strávené v pohostinství a intermezzu věnovanému překládání návodu ke hře Warhammer se Franco Loja osudově potkal s Arjanem Roskamem, vlastníkem Green House Seeds, a spolu vymysleli projekt Strain Hunters.

Následujících sedmnáct let oba nadšenci pátrali v různých částech světa po takzvaných landraces, tedy původních odrůdách.

Sám Franco v rozhovoru z roku 2014 vysvětluje, proč je důležité věnovat se lokálním a nepřešlechtěných druhům konopí: „Místní odrůdy jsou nejpřirozenější formou konopí na Zemi, protože se samy neustále vyvíjejí, přizpůsobují a žijí v harmonii se svým okolím a životním prostředím. Jsou základními kameny šlechtění a nejstaršími, původními druhy, které lidstvo doprovázejí odnepaměti. Jejich vývoj se řídí základním pravidlem evoluce: nejsilnější přežijí. Je naší povinnosti pečovat o tyto původní odrůdy a zachovat je pro budoucí vědecký a lékařský výzkum a také pro základní lidské právo užívat rostlinu, která je nám důvěrně známá a využívaná na mnoho způsobů již tisíce let. Tyto druhy v sobě ukrývají genetické informace, které by jednoho dne mohly vést ke vzniku nových léků a zachraňovat tak lidské životy.“

Odrůdy vyvinuté díky jeho nezměrnému úsilí a znalostem, jako například Super Lemon Haze, pak navázaly na evropské úspěchy také za oceánem.

Odhodlání a zápal pro věc přivedly Franca k jednomu z nejvýznamnějších šlechtitelských projektů v historii pěstování konopí. Jeho modely sklízely vavříny na evropských konopných soutěžích dlouho před tím, než se podobné akce začaly konat v zámoří. Odrůdy vyvinuté díky jeho nezměrnému úsilí a znalostem, jako například Super Lemon Haze, pak navázaly na evropské úspěchy také za oceánem.

Loja se v panteonu konopných legend připojí k dalším velikánům. „Je spolu s Jackem Hererem, Eagle Billem, Brownie Mary, doktorem Mikuriyou a nespočtem dalších našich přátel a konopných nadšenců, kteří již opustili tento svět,“ přemítá redaktor High Times Danny Danko. „A nám nezbývá, než na jejich počest pokračovat v boji za osvobození konopí a jeho uživatelů.“

Vyjádření Francovy kamarádky Evy Závodné

S Francem jsem se seznámila, když jsem dostala práci u seedbanky Green House Seeds. Od první chvíle mi učaroval svou vášní, oddaností a láskou ke konopí – takového nadšence a odborníka jsem nikdy nepotkala. Franco byl člověk s neuvěřitelně pozitivní energií, vstřícný, pokorný a vždy v dobrém rozmaru. Během pár setkání se z nás stali velmi dobří přátelé a v jeho přítomnosti jsem se vždy cítila skvěle.

“…takového nadšence a odborníka jsem nikdy nepotkala.”

S velkou bolestí se proto loučím s člověkem, který svou práci vášnivě miloval i přes veškerá rizika, jež se mu nakonec stala osudná. Tato tragédie upozorňuje na problémy rozvojových zemí, kde zdraví a základní životní potřeby nejsou samozřejmostí jako ve vyspělém světě.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!