Aktuální článek
Přátelé konopí: Matthew David McConaughey

Přátelé konopí: Matthew David McConaughey

  • Matthew David McConaughey (*4. listopadu 1969, USA; herec), američan s irsko-skotsko-anglicko-švédsko-německými kořeny Matthew McConaughey je dalším z dlouhé řady oscarových hvězd stříbrného plátna, které jsou notoricky spjaty s náklonností k zelenému listu.

Po dokončení bakalářského studia v oboru médií se vrhnul na hraní a asi není úplnou náhodou, že se jeho první výraznější rolí stala postava zhulence Woodersona v dnes již kultovní klasice Omámení a zmatení z roku 1993. Skutečným Matthewovým průlomem do hollywoodského světa se o tři roky později stala stejnojmenná adaptace Grishamova románu Čas zabíjet, následovaná dlouhou řadou úspěšných filmů (mj. Kontakt, Amistad, Ponorka U-571, Interstellar, Vlk z Wall Street). Svého zatím jediného Oskara i Zlatý glóbus pak získal za roli pacienta s AIDS v dramatu Klub poslední naděje z roku 2013.

„Sbalte si bonga i bongy a jeďte si třeba na Burning Mana!“

Že si velký dobrodruh, cestovatel, surfer, plážový povaleč a kámoš dalšího slavného milovníka konopí Woodyho Harrelsona občas rád zahulí, bylo dlouho veřejným tajemstvím, které McConaughey nikde do světa nevytruboval.

Ovšem pouze do října roku 1999, kdy svět obletěla zpráva, že byl Matthew takříkajíc „přistižen při činu“. Jedné pozdní noci ho totiž na udání souseda kvůli rušení nočního klidu navštívila policejní hlídka v jeho domě v texaském Austinu, kde s překvapením nalezla zcela nahého a zkouřeného herce, jak spolu s jedním ze svých hereckých přátel trsá na bonga do rytmu hlučné muziky. Čerstvě dohulená vodní dýmka, zbytky trávy a skelné, krví podlité oči obou kaličů nenechaly prostor k pochybám, co že se té noci v hercově příbytku dělo. Vzhledem k tomu, že konopím i alkoholem silně posílený Matthew vehementně posílal strážce zákona do oněch míst a rozhodně s nimi neměl v úmyslu vyrazit na služebnu, vysloužil si obvinění za držení marihuany a příslušenství a kladení odporu při zatýkání, nakonec však vyvázl pouze s pokutou 50 dolarů za způsobený hluk.

Na onu noc McConaughey později vzpomíná: „Byl to skvělý večírek, dokud se v domě neobjevil někdo, o kom jsem věděl, že rozhodně není zván. Méně zábavné už bylo, když se mě ten policajt pokoušel složit a já se bránil. Pak mě strčili do cely a tam to začalo být opět veselé, měl jsem tam skvělé spoluvězně, tak jsme si parádně zazpívali…“

Na toto téma si Matta o pět let později řádně vychutnal také moderátor při předávání televizních cen Emmy, který před přítomným hercem celému světu sdělil: „Co ten tu dělá, vždyť už má Oscara za film a ani doma nemá televizi! Náhodou vím, že svou televizi vyměnil za mušli plnou trávy! Takže cenu dáme někomu jinému a vy si tady s bráchou sbalte svá bonga i bongy ve tvaru boty Willieho Nelsona a jeďte třeba na festival Burning Man. A vezměte s sebou rovnou i Julii Robertsovou…“

Matthew se po několika kratších vztazích, mimo jiné s celebritami jako Sandrou Bullockovou, Janet Jacksonovou či Penélope Cruzovou, oženil s brazilskou modelkou Camilou Alvesovou, s níž vychovává tři děti.

Tip: Surfer, Dude (Surfařská pohoda, USA, 2008) – huličská komedie, v níž se na plátně setkává McConaughey v hlavní roli (film zároveň produkoval) s Woodym Harrelsonem a Williem Nelsonem.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!