Aktuální článek
Izrael: Tisíce lidí demonstrovaly za úplnou legalizaci konopí

Izrael: Tisíce lidí demonstrovaly za úplnou legalizaci konopí

  • K výzvě a protestům, aby současná reforma neskončila jen u částečné dekriminalizace, se přidaly i poslankyně izraelského parlamentu.

Tisíce Izraelců, včetně dvou poslankyň Knessetu (izraelský parlament), demonstrovaly v sobotu 4. února večer v Tel Avivu za úplnou dekriminalizaci konopí. Chtějí, aby vláda navázala na nedávno oznámené kroky, které užívání této rostliny částečně dekriminalizují.

Čas na změnu

Na telavivském Rabinově náměstí se sešlo odhadem 3 000 až 5 000 lidí, mezi nimi i poslankyně Sharren Haskelová z vládní strany Likud a Tamar Zandbergová z opoziční strany Meretz. Demonstrující vyzývali konkrétně ministra Gilada Erdana, aby změny, které nedávno schválil, tedy pokutování přistižených uživatelů konopí namísto trestního stíhání, dal zakotvit v zákoně. Současně na něj apelovali, aby šel ještě dále a konopí kompletně legalizoval. Někteří z přítomných volali po vzniku státem regulovaného trhu, aby nedošlo k raketovému růstu cen.

Ministr vnitra v lednu prohlásil, že plánuje přijmout návrhy Izraelského protidrogového úřadu, které se týkají zavedení takzvaného „portugalského modelu“. 

„Ze začátku se nám smáli, potom nás přehlíželi – a nakonec jsme zvítězili,“ pronesla poslankyně Haskelová před demonstrujícími. Odkazovala tím na legislativní změny, které ministr Erdan odsouhlasil v lednu. „Dokud jsem poslankyně, budu stále bojovat, dokud nebudou úplně zrušeny trestní postihy za konopí.“

„Jde nám o zdraví lidí a o zlepšení kvality života,“ prohlásila druhá přítomná poslankyně Zandbergová.

„Vyzývám vládu, aby užívání konopí přestala brát nejen jako trestný čin, ale i jako přestupek,“ prohlásil Oren Leibovič, redaktor izraelského online magazínu Cannabis.

„Tabák je vidět úplně všude, v každé školní třídě se najde Ritalin (lék podávaný dětem s poruchou pozornosti a hyperaktivitou – ADHD) – ale o jejich zákazu nikdo neuvažuje,“ dodává.

Regulujme

Leibovič dále vládu žádá, aby se zasadila o vznik regulovaného trhu s legálním konopím. Následné zdanění by podle něj do státní kasy přineslo miliardy šekelů ročně, přičemž na pokutách za přestupky stát vydělá jen miliony. Ministr Erdan v lednu prohlásil, že plánuje přijmout návrhy Izraelského protidrogového úřadu, které se týkají zavedení takzvaného „portugalského modelu“, podle kterého by bylo užívání konopí dekriminalizováno a bylo by na něj nahlíženo jako na problém zdravotní, nikoli trestněprávní.

 

Nový návrh bude ještě nutné schválit, nicméně většina zákonodárců má k dekriminalizaci vstřícný postoj, takže ke schválení zřejmě nakonec s největší pravděpodobností dojde. V tom případě by konzumace a přechovávání konopí v soukromí byly zcela beztrestné. Pokud by však někdo byl přistižen při kouření konopí na veřejnosti, dostal by při prvním přečinu pokutu 1 000 šekelů (asi 6 800 korun), nebylo by však proti němu vedeno trestní řízení. Při druhém takovém přečinu by výše pokuty byla dvojnásobná.

„Ze začátku se nám smáli, potom nás přehlíželi – a nakonec jsme zvítězili.“ – poslankyně Sharren Haskelová

I při třetím přečinu by se pachatel stále mohl vyhnout stíhání, a to v případě, že by souhlasil s několika možnými opatřeními, kam patří například odebrání legálně držené zbraně, odebrání řidičského průkazu a účast v odvykacím programu. Až při čtvrtém přečinu kouření konopí na veřejnosti by pachatel byl trestně stíhán. Ministr Erdan také uvedl, že nezletilí mladší 18 let by byli stíháni jen v případě, že odmítnou rehabilitační program. Nespecifikoval, jaké množství konopí by bylo nezákonné, Izraelský protidrogový úřad však v minulosti vydal doporučení, podle kterého by se pokuty vztahovaly pouze na držení většího množství konopí než 15 gramů. Mezi západními zeměmi patří Izrael mezi státy s největší konzumací legálního konopí na hlavu. Celkem 21 000 občanů židovského státu má povolení užívat konopí ze zdravotních důvodů.

Průkopníci

Izraelci jsou ostatně známí průkopníci na poli konopné léčby. Vloni v létě schválila vláda plán ministra zdravotnictví Jákova Litzmana, jenž zahrnuje určité uvolnění požadavků, které je nutné splnit pro získání povolení k užívání konopí pro léčbu. Litzman chce zvýšit počet lékařů s oprávněním předepisovat léčebné konopí, odstranit limity na počet pěstitelů konopí a zajistit, aby léčebné konopí bylo přístupné v lékárnách s příslušným povolením (případně také zcela zrušit nutnost mít povolení na užívání konopí od ministerstva zdravotnictví). Poslední bod by v praxi znamenal, že pacientům by stačil pouze předpis od lékaře.

Zdroj: www.timesofisrael.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!