Aktuální článek
Profil umělce: Daniel Špaček

Profil umělce: Daniel Špaček

  • V této rubrice vám budeme pravidelně představovat umělce, kteří nás zaujali. První z nich je výtvarník a muzikant Daniel Špaček. Zeptali jsme se ho na pár otázek a poprosili ho o zpracování titulní stránky třicátéhodevátého čísla magazínu.

1) Jak jde dohromady tvorba a látky měnící vědomí (včetně kávy, čaje, nikotinu)? Dá se z nich vůbec nějakým způsobem těžit, například hledat inspiraci, zlepšit soustředěnost?

Kávu, čaj, nikotin a podobné chápu spíše jako lehké stimulanty. Den rád začnu dobrou kávou a přes den u práce popíjím čaj. Inspirace a soustředění jsou od sebe trošku odlišné stavy, v prvním případě je dobré být duševně lehký a všemu otevřený, soustředění je spíše opak. Koncentrování pomáhá spíše poctivý duševní trénink a očista, bylo by trošku nepraktické, kdyby odviselo od látek dodaných tělu. Na zvýšení schopnosti soustředění mi třeba velice dobře fungují šachy.

Hledat inspiraci použitím látek měnících vědomí je jistě zajímavá zkušenost z celkového osobnostního hlediska, ale myslím, že je dobré ji vnímat v rámci japonského přísloví, které mi říkal otec: Kdo nikdy nevylezl na Fudži, je hlupák. Kdo na ni vylezl dvakrát, je dvojnásobný.

2) Máš nějaký vlastní ozkoušený recept na zvýšení kreativity?

Hravost a bezmezné nadšení pro to, co člověk dělá, protože pak se lze dostat do potřebně bezprostřední nálady, ve které se věci dějí. Ano, tak jak to mají děti.

3) Jak se stavíš k legalizaci drog, zejména konopných?

Pozitivně, jsem liberálně smýšlející obyvatel planety Země.

Více informací o něm a ukázky jeho dalších prací najdete na webových stránkách: danielspacek.com 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!