Aktuální článek
Ze světa legalizace 13: Nikdo nechce prohibici

Ze světa legalizace 13: Nikdo nechce prohibici

  • Pojďme si společně zrekapitulovat něco z toho, co nového se odehrálo v legalizačním světě v uplynulém roce.

Německo

>        25. června oznámila kanadská společnost Tweed, která je jedním z největších legálních pěstitelů a distributorů léčebného konopí v Kanadě, že v nejbližší době začne exportovat své produkty pacientům do Německa. Bude se jednat o historicky první legální dovoz sušeného konopí ze Severní Ameriky do Evropy.

Švédsko

>        Podle zprávy, kterou v polovině července zveřejnila rozhlasová stanice P1, se ve Švédsku v posledních sedmi letech výrazně rozmohlo pěstování konopí. Podle policejních statistik bylo v roce 2015 zajištěno skoro 1 000 kilogramů, zatímco v roce 2008 to bylo pouze 280. Počet odhalených pěstíren se za stejnou dobu zečtyřnásobil z 200 na 800. Podle tiskového mluvčího policie Fredrika Walléna „nahrazují obchodníci s drogami dovoz z Afghánistánu a Maroka za domácí produkci, kterou považují za jednodušší.

Kanadská společnost Tweed, která je jedním z největších legálních pěstitelů a distributorů léčebného konopí v Kanadě, bude exportovat své produkty pacientům do Německa.

Albánie

>        Albánská policie 5. září oznámila, že se jí od začátku roku podařilo zlikvidovat více než 1,7 milionu rostlin konopí. Podle vysoce postaveného důstojníka Altina Qatoa je to zhruba třikrát více než za stejné období v loňském roce. Albánie byla ještě před léty jedním z největších producentů nelegálního konopí v Evropě, v posledních třech letech ale policie provádí rozsáhlé razie po celé zemi (zejména v odlehlejších podhorských oblastech), které údajně „připravily kriminální gangy o miliardy eur.“

Ovšem tím, o kolik peněz připravily tyto do značné míry zbytečné aktivity státní rozpočet, se již policie nechlubí.


Gruzie

>        21. srpna proběhly v gruzínském městě Samtredia protesty požadující uvolnění tvrdých protidrogových zákonů, a to zejména co se týče konopí. Důvodem byla nedávná sebevražda dvaadvacetiletého mladíka, kterému hrozilo vězení za držení a užívání drog. Jak vyšlo najevo, policisté mladíkovi nabízeli, že na jeho prohřešky zapomenou, když jim bude dělat tajného informátora – zároveň mu ale vyhrožovali, že pokud odmítne, postarají se o to, aby strávil několik let za mřížemi. Demonstrace skončila násilnými potyčkami s policií.

Kanada: v rozsudku Federální soud přikázal současné vládě změnit zákon tak, aby bylo konopí pro nemocné dostupnější a levnější – a aby si mohli znovu pěstovat sami.

USA

>        V červenci zveřejnil server WikiLeaks e-maily členů Demokratické strany, které mimo jiné ukazují, jak organizace reprezentující velkoproducenty alkoholu přesvědčují politiky, aby odmítali jakoukoli liberalizaci prohibičních zákonů týkajících se konopí. Podle ředitele proreformní organizace Marijuana Majority Toma Angella je zřejmé, že alkoholová lobby má strach z případné legalizace, která by je mohla připravit o spoustu zákazníků a peněz.

>        V polovině srpna bylo definitivně rozhodnuto o tom, že v listopadu budou Američané hlasovat o legalizaci konopí v dalších pěti státech: Kalifornii, Arizoně, Nevadě, Maine a Massachussetts. K srpnu 2016 je konopí zcela legální ve čtyřech státech, v nichž žije sedmnáct milionů lidí.

Více než polovina respondentů by povolila domácí pěstování, zatímco legalizaci léčebného využití podporuje více než 66 procent Novozélanďanů.

>        Na konci června oznámili úředníci z okresu Pueblo v Coloradu, že rozdají zhruba 750 000 dolarů (asi 18 milionů korun) v rámci stipendií určených pro studenty posledních ročníků středních škol. Všechny tyto peníze přitom pocházejí z daní, které stát Colorado vybral na legálním prodeji konopí.

Kanada

>        Ve čtvrtek 11. srpna oznámilo Ministerstvo zdravotnictví, že podnikne „okamžité kroky“ respektující nedávné velké vítězství konopných aktivistů a pacientů u Federálního soudu. Ten prohlásil, že předchozí zákaz samopěstování (nebo delegování blízké osoby) porušuje ústavní právo pacientů na život, svobodu a osobní bezpečí. V rozsudku proto současné vládě přikázal změnit zákon tak, aby bylo konopí pro nemocné dostupnější a levnější – a aby si mohli znovu pěstovat sami.

Jamajka

>        V rámci pokračujícího uvolňování represivních zákonů týkajících se konopí oznámil v polovině června ministr spravedlnosti Delroy Chuck, že již více než 4 000 Jamajčanům byly vymazány záznamy z trestního rejstříku za menší přečiny související s přechováváním a užíváním konopí.

Více než 4 000 Jamajčanům byly vymazány záznamy z trestního rejstříku.

>        Na konci června oznámil Úřad pro licencování konopí, že plánuje zřídit na letištích registrační kiosky pro turisty, kde jim bude po vyplnění potřebných žádostí vydáno povolení zakoupit si a přechovávat po dobu pobytu až 56 gramů (dvě unce) konopí po dobu pobytu. Zároveň bude možné si ve vybraných kioscích toto množství zakoupit.

Nový Zéland

>        Nejnovější průzkumy z poloviny srpna ukazují, že obyvatelé Nového Zélandu ve stále větší míře odmítají konopnou prohibici. Podle nadace New Zealand Drug Foundation, která rozsáhlý průzkum zorganizovala, podporuje 31 procent obyvatel dekriminalizaci, dalších 33 procent je pro celkovou legalizaci a pouze 34 procent souhlasí se současným stavem. Více než polovina respondentů by povolila domácí pěstování, zatímco legalizaci léčebného využití podporuje více než 66 procent Novozélanďanů. Podle výkonného ředitele nadace Rossa Bella se jedná o bezprecedentní nárůst oproti posledním průzkumům, kdy se pro zachování prohibice vyslovila zhruba polovina dotázaných.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!