Aktuální článek
Flashback: Konopná stezka

Flashback: Konopná stezka

  • Další důvod, proč přepisovat učebnice dějepisu, zavdala skupina prestižních archeologů během vykopávek v Turfanské proláklině. Kolektiv čínských vědců publikoval rozsáhlý materiál o fascinujících nálezech v Ujgurské autonomní oblasti, která po několik tisíciletí tvořila strategickou křižovatku obchodních cest tehdejšího známého světa.

Podle respektovaného mezinárodního magazínu Economic Botany se jedná o výjimečný doklad vztahu našich předků ke konopí, jeho významu pro společenský, náboženský i medicínský život. Asi nejzajímavější je objev 2500 let starého hrobu plného marihuany.

Poprvé byly nalezeny rostliny celé a navíc zjevně použité rituálním způsobem.

Vedoucí výzkumu doktor Chung-en Ťiang k tomu uvedl: „Uvnitř prostoru ležel zhruba pětatřicetiletý muž s evropskými rysy. Pod hlavou měl uložený polštář z rákosu a přes hrudník mu leželo třináct vzrostlých rostlin konopí. Kořeny byly u jeho boků, špičky mu ležely podél obličeje. Různé části byly již v minulosti nalezeny v celé řadě pohřebních lokalit, ovšem tento nález je unikátní tím, že poprvé byly nalezeny rostliny celé a navíc zjevně použité rituálním způsobem, pravděpodobně jako nějaké roucho.“

První důkazy o kulturním využití marihuany člověkem v této oblasti pocházejí již z období před dvanácti tisíci lety a je tak pravděpodobné, že se s ní i v minulosti velice čile obchodovalo. Populární název Hedvábná stezka tak svým způsobem ztrácí opodstatnění a přejmenovat by se mohla na mnohem trefnější stezku konopnou.


Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!